enteresan.com LogoDünyanın En Büyük Ağacı

85 metre yüksekliğindeki bu ağaç aynı zamanda 24.32′lik gövde çapına sahip...
Dünyanın En Büyük Ağacı

"Sekoya" adı verilen bitki türlerini duyanlar olmuştur aranızda. Bunların en ünlüsü "General Sherman" adındaki yaşlı kurt. Sekoyalar, Kuzey Amerika bölgesinde görülebilen bir ağaç türü. Dünya üzerinde yaşayan, en hacimli varlık olarak gösterilen "General Sherman"ı Sequoia Ulusal Parkı'nda (Kaliforniya, ABD) görmek mümkün. 85 metre yüksekliğindeki bu ağaç aynı zamanda 24.32"lik gövde çapına sahip. Bu da onu dünyanın en hacimli varlığı yapmaya yetiyor da artıyor. Yapraklarına göz attığımızda, yeşil ve mavi renkleri hemen göze çarpıyor.

Yaklaşık 2000 yaşında olduğu saptanan "General Sherman" 2030 ton ağırlığında. Odunundan yaklaşık 5 milyar adet kibrit çöpü yapılabilir. Toplam hacmi ise mavi denizlerin dev balinalarından bile 10 kat daha büyüktür. "General Sherman" dünya üzerindeki en büyük sekoya olmasına karşın, en yaşlı olanı o değil. Yeryüzünde bulunan sekoyaların arasında 3200 yaşında olanları da tespit edilmiştir. Ayrıca uzmanların gün aşırı gözlemlerine göre "General Sherman" küçük bir çocuk gibi hala gün geçtikçe büyümeye devam ediyor. Ayrıca en son 2007 senesinde yapılan boyutsal ölçümlerden bu yana gözle görülebilir bir farklılıkla büyüme göstermiş. "General Sherman"ın bir dahaki boyutsal ölçümü 2011 olarak belirlenmiş. Eğer bir terslik olmazsa (bitkinin ölmesi gibi) "General Sherman"ın bugünkü hacminde %18"lik bir artış bekleniyor.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Gelmiş Geçmiş En İlgi Çekici Perdeler Yapıldı

Tabii ki bazı perdeler sadece basitçe güneş ışınlarını engellemek için tasarlansa da, bir kısmı da dantelli püskülleri yada karmaşık kıvrımlarıyla bizi kendilerine hayran bırakabiliyor.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Yola çıkmadan önce haritaya bakmayı sakın unutmayın...

Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanı

Dünyanın en hızlı hayvanı nedir sorusunun cevabını biliyor olsanızda bu hayvanın hızıyla ilgi detaylar sizi ürpertebilir...

Kendini Köpek Zanneden Ördek

9 aylık ördek kendinin köpek olduğunu düşünüyor.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Düşen Asansörde Ne Yapılır?

Ne yazık ki tehlikeleri önceden tahmin etmemize imkan yok. Ancak önceden kendimizi tehlikeye sokmadan bu tehlikeli durumdan çıkmamızı sağlayabileceğimizi öğrenebiliriz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.