enteresan.com LogoDünyanın En Büyük Silahı

Dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en büyük silah, sizce ne kadar büyük olabilir? Bahsedeceğimiz bu alet bir el tabancası ya da tüfek değil. Zamanın en iyi kitle imha silahları, işte karşınızda Dora ve Gustav!
Dünyanın En Büyük Silahı

Dünyanın En Büyük Silahı

Dora&Gustav

İkiz olarak üretilen Dora&Gustav, II. Dünya Savaşı'nda Hitler'in en gözde silahlarıydı. O dönemde bile çok ileri teknoloji olan bu uzak mesafeli kitle imha silahlarının test atışlarına daha I.Dünya Savaşı'nda başlanmıştı. Almanlar o dönemde silahlar konusunda oldukça ileri gitmiş olsa gerek.

Hitler'in arzusuna göre Alman silah fabrikaları bu dev canavarlardan sadece iki tane üretebilmiş. Sadece demir yolu üzerinden ilerleyebilen bu topların kundağından ayrı ağırlığı 400 ton civarı. Toplam ağırlığı ise 1300 tona yaklaşan bu toplar, vurduğu yeri resmen yerle bir ediyordu. Sadece mermisinin ağırlığı 8,5 ton. 800mm tipi nadir görülen mermilerle besleniyordu. Bünyesinde iki adet vinç ve fırın sürme mekanizmaları vardı. Yaklaşık 15 ton dizel yakıt ile çalışıyordu. Her 45 dakikada bir tekrar atışı yapabilen Dora ve Gustav, 40km'ye kadar hedef vurabiliyordu. 1945 senesinde Alman SS komandoları topların düşman eline geçmemesi için imha etmiş. Dünyada eşi benzerine rastlanamayan bu toplar, günümüzde bile en etkili uzak mesafe topu olarak gösterilir. Günümüzün SCUD füzelerine benzetilir.

Dünyanın En Büyük Silahı

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Gelmiş Geçmiş En İlgi Çekici Perdeler Yapıldı

Tabii ki bazı perdeler sadece basitçe güneş ışınlarını engellemek için tasarlansa da, bir kısmı da dantelli püskülleri yada karmaşık kıvrımlarıyla bizi kendilerine hayran bırakabiliyor.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Yola çıkmadan önce haritaya bakmayı sakın unutmayın...

Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanı

Dünyanın en hızlı hayvanı nedir sorusunun cevabını biliyor olsanızda bu hayvanın hızıyla ilgi detaylar sizi ürpertebilir...

Kendini Köpek Zanneden Ördek

9 aylık ördek kendinin köpek olduğunu düşünüyor.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Düşen Asansörde Ne Yapılır?

Ne yazık ki tehlikeleri önceden tahmin etmemize imkan yok. Ancak önceden kendimizi tehlikeye sokmadan bu tehlikeli durumdan çıkmamızı sağlayabileceğimizi öğrenebiliriz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.