enteresan.com LogoDünyanın En Büyük Yılanı

Paleontologlar, yakın zamanda dünyanın en büyük yılanını keşfettiler...
Dünyanın En Büyük Yılanı

Paleontologlar, yakın zamanda dünyanın en büyük yılanını keşfettiler. 13.71 metreye kadar çıkan boyuyla Titanoboa cerrejonensis, anakondanın bile küçücük görünmesine sebep oluyor. Aslında tarih öncesi dönemden kalma bu yılan, korku filmlerindeki taklitlerinin bile gayet doğal bir hâle bürünmelerine sebep oluyor. Bu yılanı keşfeden grubun liderlerinden Jonathan Bloch, gerçekten büyük boyutlarda olan yılanların insanların hayalgücünü canlandırdığını fakat gerçek bir yılanın Hollywood filmlerini bile aştığını söyledi.Anakonda isimli filmde Jennifer Lopez'i yemeye çalışan yılanın bile bundan daha küçük olduğunu da ekledi.

Kalıntıları analiz eden gruptan paleontolog Jason Head, bu dev boaya benzeyen yaratığın bir şehir içi otobüsünden daha uzun olduğunu ve bir otomobilden daha ağır geldiğini söyledi.

Titanoboa, Kolombiya'da keşfedildi. Kazı, Panama'daki Smithsonian Tropik Araştırma Enstitüsü'nden bir paleobotanist olan Carlos Jaramillo ve Florida Üniversitesi'nin Florida Doğal Tarih Müzesi'nin omurgalılar paleontolojisi küratörü olan Bloch tarafından tertiplendi. Cerrejon Kömür Madenleri'nde gerçekleştirildi. Madende kazı yapmak zorunluydu çünkü tropik bölgelerde fosil avı yapmak kayaların çıkmaması yüzünden neredeyse olanaksız bir hâl almıştı. Dünyanın en büyük açık alan madenlerinden biri olan bu yerde, bir zamanlar kapalı olan kayaları keşfetmek için bolca fırsat çıktı.

Bloch, "İşe başlamadan önce tropikal Güney Amerika'da 65 milyonla 55 milyon yıl öncesinden fosil omurgalı bulunmamıştı. Bu yüzden de kuzey Neotropiklerde hayatın nasıl olduğunu pek iyi anlayamıyorduk. Şimdi dinozorların neslinin tükendiği zamandan hemen sonrasıyla ilgili bir pencere açıldı önümüze ve onların yerine geçen hayvanların nasıl şeyler olduğunu da anlayabiliyoruz," dedi.
Yılan, dinozorların neslinin tükenişinden sonra on milyon yıl boyunca devam eden Paleosen Evre içinde yaşamıştı. Dinozorların neslinin tükenmesinden sonra titanoboanın bölgedeki üst-avcılardan biri hâline geldiği zannediliyor. Yılan fosillerinin yakınlarında araştırmacılar dev kaplumbağa iskeletlerine ve primitif timsah benzeri sürüngenlerin kemiklerine rast geldi. Bilim adamları bunların titanoboalara yem olduğunu zannediyor. Fosilleşmiş omurgaya bakılarak titanoboanın uzunluğu ve ağırlığını tahmin etmek için araştırmacılar Toronto Üniversitesi'nde fosil yılanlar konusunda uzman olan Jason Head'i ve Indiana Üniversitesi'nde paleontolog olan David Polly'i çağırdılar. Head ve Polly ile beraber araştırmacılar, vücut boyutuyla günümüz yılanlarının omurgaları arasında bir ilişki kurarak titanoboanın ebatlarını bulmaya çalıştı. 13.71 metre olduğunu tahmin ettikleri yılanın ağırlığını da 1133 kilogram olarak saptadılar. Head, "Yılanın vücudu o kadar büyüktü ki gelip ofisimde beni yemek istese kapıdan ancak sıkışarak geçebilirdi," dedi.

Acaba Hollywood bu gerçekliği aşabilecek bir film yapabilir mi?

Dünyanın En Büyük Yılanı

Dünyanın En Büyük Yılanı

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Gelmiş Geçmiş En İlgi Çekici Perdeler Yapıldı

Tabii ki bazı perdeler sadece basitçe güneş ışınlarını engellemek için tasarlansa da, bir kısmı da dantelli püskülleri yada karmaşık kıvrımlarıyla bizi kendilerine hayran bırakabiliyor.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Yola çıkmadan önce haritaya bakmayı sakın unutmayın...

Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanı

Dünyanın en hızlı hayvanı nedir sorusunun cevabını biliyor olsanızda bu hayvanın hızıyla ilgi detaylar sizi ürpertebilir...

Kendini Köpek Zanneden Ördek

9 aylık ördek kendinin köpek olduğunu düşünüyor.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Düşen Asansörde Ne Yapılır?

Ne yazık ki tehlikeleri önceden tahmin etmemize imkan yok. Ancak önceden kendimizi tehlikeye sokmadan bu tehlikeli durumdan çıkmamızı sağlayabileceğimizi öğrenebiliriz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.