enteresan.com LogoDünyanın En Değerli Parası

Hiç para için para ödediniz mi? Dünya üzerindeki en değerli para, koleksiyoncuların en gözdesi Çift Kartallı ABD dolarıdır. Ancak bu paralar yeryüzünde çok nadir bulunuyor.
Dünyanın En Değerli Parası

1930 senesinde basıldıktan sonra hiçbir şekilde piyasaya sürülmeyen bu paralar, Israel Switt adındaki bir ABD'li kuyumcunun dükkanından çıktı. 1990 senesinde hayatını kaybeden Switt'in kızı babasının işlerini devraldı. Dükkanın kasasında bulduğu bu paraların gerçek olup olmadığını öğrenmek için darphaneye yollattığında ise büyük bir şokla karşılaştı. ABD Darphanesi, basıldıktan sonra piyasaya sürmediği bu Çift Kartallı ABD dolarlarını (altın paralar) anında kendi bünyesine aldı. Pahabiçilemez olan bu tarihi eserlerden sadece bir tanesi 2002 senesinde resmi müzayedede 7.5 milyon USD'ye satıldı. Switt'in kızı, paraları geri almak için ABD darphanesine dava açtı.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Dünyanın En Büyük Tidal (gel-git) Türbini Başarılı Bir Şekilde Kuruldu

1000 ton ağırlığındaki dünyanın en büyük tidal türbini, Kuzey İrlanda'daki Strangford körfezine yerleştirildi...

Kadın Sünneti (Geleneksel İşkence)

Kadın Sünneti' yani klitorisin (bızır) kesilmesi (Klitoridektomi), Kadın Cinsel Sakatlamalarının en yaygın yöntemidir...

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Dünyanın En Tuhaf Tankları

Tanklar yüksek ateş gücüne, ağır bir zırha ve hemen hemen her arazide hızla yol almasını sağlayacak sürüş takımlarına sahip savaş araçlarıdır. Tanklar oldukça masraflı ve lojistik açıdan çaba harcanması gereken araçlar olmalarına karşın kara üzerindeki hedeflere saldırmak ve piyade güçlerinin moralini düşürmeleri açısından modern ordular için vazgeçilmezdir.

Dünyanın En İlginç Anneleri

Dünyanın en ilginç annelerin yaptıklarını okuyunca gerçekten çok şaşıracaksınız.

En Tuhaf 10 Evlilik Yüzüğü

Düğün hazırlıkları sırasında yaşadığınız stresten bu tip yüzüklerle rahatlıkla kurtulabilirsiniz.