enteresan.com LogoDünyanın En Güçlü Araba Motoru

Dünyanın en güçlü motoruna sahip arabası, en hızlı araba değildir. "Beygir Gücü" dediğimiz kavrama göre hesaplanan bu istatistik, motor milindeki gücün bir frenleme mekanizmasıyla absorbe edilmesiyle hesaplanır.
Dünyanın En Güçlü Araba Motoru

Hemen hepimiz yolda gördüğümüz, kenara park edilmiş lüks arabaların camına yaklaşır ve hız kadranlarına bakarız. Orada görünen en büyük rakam bizi tatmin eder. Tabii şu da var, her aracın kadranında yazan rakam, doğru değildir. Mevcut ulaşılabilecek hız orada gösterilir. Düz yolda tam gaz giderken hiçbir araç kolay kolay kadranının sonuna gelemez. Tabii aracınızın ne kadar güçlü bir motoru olduğuna da bağlıdır bu olgu.

Bugüne kadar yapılmış en güçlü araç motoru, Mercedes'in Benz serisidir. BMW'nin motor yapısıyla ilk başlarda aynı olan Benz motorları, bugünde hâlâ aynı teknikle motorlarını üretmektedir. BMW firması 1940"lı yıllarda Alman savaş uçaklarına motor yapıyordu ve o dönemin en güçlü motorları BMW firmasından çıkıyordu. Savaş bittikten sonra otomotiv sektörüne yönelen BMW, Mercedes ile aynı mantıkta uçak motorlarını araçlara monte etmeye başladılar. Böylece dünyanın en güçlü araçları dünyaya sunuldu. Sonraları turbo tribün motorunu tasarlayan BMW, dünya standartlarında araçlar üretmeye başladı. Ancak Mercedes, Benz motorlarının üretimini kesmek yerine, SLK ve SLR tarzı dünya standartlarına uygun motorlar üretmeye başladı. Benz'ler ise, daha özel araçlara, McLearn gibi arabalara yerleştirilmeye başlandı. Benz motorlarının en güçlüsü, 1044 BHP (Brake Horse Power) iken, en düşüğü 650 BHP'dir.