enteresan.com LogoDünyanın En Yüksek Binası

Kapladığı hacim ve yükseklik bakımından en kısa sürede biten en büyük yapı olarak da ilan ediliyor...
Dünyanın En Yüksek Binası

Petrolü sömüren Araplar'ın elinde birşey kalmayınca turizme yönelmeye başladılar. 2005 senesinden beri süre gelen "Dünyanın En Yüksek Binası" tartışmasına artık son noktayı Burj Dubai yapısı koydu. Hem de öyle 1-2 metre farkla değil, baya büyük bir mesafeyle resmen ezdi geçti.

Burj Dubai'nin yapımına tam olarak 2004 senesinde başlandı. Ayrıca yapı, kapladığı hacim ve yükseklik bakımından en kısa sürede biten en büyük yapı olarak da ilan ediliyor. Aslına bakarsanız, Burj Dubai, bir çok rekora imza atmış bir bina. Kendisinden önce Çin Halk Cumhuriyet'ine özerk bir şekilde bağlı olan Tayvan'da, Taipei şehrinin Taipei-101 binası bulunuyordu. Taipei-101 509 metre yüksekliğine ulaşan, dünyanın en uzun binasıydı. Ancak gelin görünki, Araplar işi birazcık abartmış. Burj Dubai, proejelendirme aşamasındayken son tepe noktasının 812 metreye ulaşacağını bildirmişlerdi. Dün resmi olarak açılan binanın eriştiği son nokta ise 852, işin ilginç yanı ise, Araplar binayı uzatmaya devam edecekmiş. Daha sonra ilave edilecek olan antenler ile birlikte 1 km'ye kadar erişebilecek olan Burj Dubai kulesi, rakiplerini ezerek açık ara farkla dünyanın en yüksek binası olarak gösteriliyor.

160 katlı olan Burj Dubai'nin içinde daireler, alışveriş merkezleri, oteller ve ticaret merkezleri olacağı söyleniyor. Yaklaşık 4 milyar dolara mâl olan yapı, kısacası küçük bir şehir. Yaşamak için binadan dışarı çıkmanıza bile gerek kalmayacak. Burj Dubai sizin yaşadığınız şehir ise, Dubai sokaklarını da başka bir şehir olarak düşünebilirsiniz.
Peki Burj Dubai başka ne gibi "En"lere imza atmış? Dünyanın en hızlı asansörüne sahip Burj Dubai, saatte 64 km hızla hareket eden bir taşıma kabinine sahip. Yani bu da saniyede 10 metre anlamına geliyor. Binaın zemin katından tepe noktasına çıkış oldukça kısa sürüyor olsa gerek. Peki başka? Dünyanın en yüksek noktasında bulunan camii'ye de sahip bir bina Burj Dubai. 160 katlı bina yapısının, 158. katında bulunan camii, özel olarak dizayn edilmiş. Peki başka? Bir sonraki konuyu da diğer bir "En" başlığı altında yazacağız. Son olarak, Google Earth programını kullanan kişilere tavsiyemiz, binanın 3 boyutlu görüntüsünü buradan görebilirler. Bence bir göz atın, adında görün adamlar nasıl bir bina yapmış. Mutlaka gidilip görülesi bir yapı Burj Dubai. Bakalım ona rakip olabilecek başka bir bina inşa edilecek mi?

Dip not: Burj Dubai'e rakip olarak tekrar Dubai'de yükselmeyi hedefleyen ve sadece temelleri 3 sene sürecek olan Al Burj binası, 1.400 metre yüksekliğinde olacak. Yani Burj Dubai'nin üzerinde bir tane Taipei-101 koyun, bir 100 metre daha çıkın alın size Al Burj!

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Gelmiş Geçmiş En İlgi Çekici Perdeler Yapıldı

Tabii ki bazı perdeler sadece basitçe güneş ışınlarını engellemek için tasarlansa da, bir kısmı da dantelli püskülleri yada karmaşık kıvrımlarıyla bizi kendilerine hayran bırakabiliyor.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Yola çıkmadan önce haritaya bakmayı sakın unutmayın...

Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanı

Dünyanın en hızlı hayvanı nedir sorusunun cevabını biliyor olsanızda bu hayvanın hızıyla ilgi detaylar sizi ürpertebilir...

Kendini Köpek Zanneden Ördek

9 aylık ördek kendinin köpek olduğunu düşünüyor.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Düşen Asansörde Ne Yapılır?

Ne yazık ki tehlikeleri önceden tahmin etmemize imkan yok. Ancak önceden kendimizi tehlikeye sokmadan bu tehlikeli durumdan çıkmamızı sağlayabileceğimizi öğrenebiliriz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.