enteresan.com LogoDünyanın En Zeki Kadını: Naida Camukova

Belki dünyanın en zeki insanı ünvanını ona yapıştırmak yanlış olabilir...
Dünyanın En Zeki Kadını: Naida Camukova

Belki dünyanın en zeki insanı ünvanını ona yapıştırmak yanlış olabilir fakat 199.37'lik IQ'suyla Naida Camukova'nın dünyanın IQ'su en yüksek insanı olduğu kesin bir gerçek. Şu an profesörlük yapan Camukova, okula ilk başladığında üç buçuk yaşındaydı. Aslında eğitim süresi 11 seneydi ancak o gösterdiği üstün başarıyla yedi yılda gereken eğitimi aldı ve bu yaptığı için ona bir de altın madalya verdiler. Ortaokul ve lise dönemlerinde Rus edebiyatından tarihe, matematik ve coğrafyaya kadar pek çok farklı alanda Sovyetler Birliği birincilikleri aldı. Lise eğitimine devam ederken 1985 senesinde üniversitede tıp öğrenimi görmeye de başladı. Her iki eğitimi de iki sene içerisinde tamamladı. Tüm bu öğrenim hayatı süresince kendisine Lenin bursu verildi. 25 yaşına geldiğinde profesör ünvanı alarak tarih ve dil bilim alanlarında dünyanın en genç profesörü oldu. Daha önce Oktay Sinanoğlu bu ünvanı almıştı ancak kendisi 26 yaşındaydı. Dağıstan Devlet Üniversitesi'nde 1996 senesinde sayesinde Türkoloji bölümü açıldı. Bugüne dek Camukova'nın tam 25 kitabı yayınlandı. Bildiği diller arasında Rusça, Fransızca, Almanca, Farsça, Türkçe, İngilizce ve Arapça bulunuyor. İlginç bir biçimde de hafızasında tam üç bin kitap tutuyor. Bu kitaplar arasında çoğunluğu klasiklerin aldığını söylüyor.

Camukova, iki sene önce Moskova'da yapılan ve dünyanın hemen her ülkesinin katıldığı bir toplantıda dünyanın en zeki insanı olarak isimlendirildi. Bilim adamlarının Camukova üzerinde yaptığı ölçümler sonucu 199.37 gibi bir IQ seviyesi çıktı. 23 yaşındayken beyin kanaması geçirdiği için fazla kitap okuyamayan çünkü okuduğu her şeyi aklında biriktiren profesör, ilk başlarda bu zekasını kimseye söylemek istememiş ancak nasıl olduysa bu haber Türkiye'de yayılmış. Fakat tuhaf bir biçimde ve bilgiyi edinenler kendisine çoğunlukla gelecekle ilgili şeyler sormaya başlamış. Türkçeyi pek çok farklı lehçeyle de konuşabilen Camukova için kimileri sahtekâr, kimileri gerçek bir dâhi diyor. Elbette bunu ispatlamak oldukça güç fakat şimdilik dünyanın IQ'su en yüksek insanı Naida Camukova.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Gelmiş Geçmiş En İlgi Çekici Perdeler Yapıldı

Tabii ki bazı perdeler sadece basitçe güneş ışınlarını engellemek için tasarlansa da, bir kısmı da dantelli püskülleri yada karmaşık kıvrımlarıyla bizi kendilerine hayran bırakabiliyor.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Yola çıkmadan önce haritaya bakmayı sakın unutmayın...

Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanı

Dünyanın en hızlı hayvanı nedir sorusunun cevabını biliyor olsanızda bu hayvanın hızıyla ilgi detaylar sizi ürpertebilir...

Kendini Köpek Zanneden Ördek

9 aylık ördek kendinin köpek olduğunu düşünüyor.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Düşen Asansörde Ne Yapılır?

Ne yazık ki tehlikeleri önceden tahmin etmemize imkan yok. Ancak önceden kendimizi tehlikeye sokmadan bu tehlikeli durumdan çıkmamızı sağlayabileceğimizi öğrenebiliriz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.