enteresan.com LogoEşi Benzeri Olmayan 10 Göl

Bu muhteşem fotoğraflar gezegenimizin güzelliklerini sergiliyor.
Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl

Plitvice Gölleri (Hırvatistan): Muhteşem Şelalerle Birbirine Bağlanan 16 Göl
Plitvice Gölleri, ormanın derinliklerinde yer alan, etrafı geyik, ayı, kurt, boğa ve ender rastlanan kuş çeşitleriyle bezeli muhteşem şelalelerle birbirine bağlanan 16 gölden oluşuyor. UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yerini alan göller belirgin gökmavisi, yeşil ve gri renkleriyle biliniyor. Göllerin rengi, güneş ışığının düşüş açısına ve barındırdıkları mineral ve organizmalara göre sürekli değişiyor.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Kaynayan Göl (Dominik Cumhuriyeti): Suyla Kaplı Fümerol
Kaynayan Göl, Dominik Cumhuriyeti'nin Dünya Miras Listesi'ne girmiş olan Morne Trois Pitons Milli Parkı'nda yer alıyor. Rosau'nun 10.5 km doğusunda olan suyla kaplı fümerol yaklaşık 60 m genişliğinde. Göl, üzeri buharla kaplı gri renkli kaynayan su ile dolu.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Kırmızı Kıyı Gölü (Bolivya): Kırmızı (Su yosunu) + Beyaz (Boraks)
Laguna Colorada (Kırmızı Kıyı Gölü) Bolivya'daki platoların güneybatısında, Şili sınırına yakın bir alanda bulunan sığ, tuzlu bir göl. Göl üzerinde kırmızı renkli suya tezat oluşturan beyaz renkli boraks adaları bulunur.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Beş Çiçek Gölü (Çin): İçinde Ağaç Kütükleri Olan Renkli Göl
Wuhua Hai, yani Beş Çiçek Gölü, Çin'deki Jiuzhaigon Milli Parkı'nın imzası niteliğindedir. Dibinde devrilmiş ağaç kütükleri olan sığ ve çok renkli gölün suyu o kadar berraktır ki kütükler çok net bir şekilde görülebilir. Turkuaz, sarı, yeşil ve mavi renklerinin görüldüğü göl 2472 m yükseklikte bulunuyor.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Ölü Deniz (İsrail ve Ürdün): Yeryüzünün En Alçak Noktası
İsrail ve Ürdün arasında yer alan, deniz seviyesinin 420 metre altındaki Ölü Deniz 330 metre derinliği ile dünyanın en derin hipersalin gölüdür. Kıyıları ise yeryüzünün en alçak noktasını oluşturmaktadır. Cibuti Cumhuriyeti'ndeki Assal Gölü'nden sonra %30 tuz oranı ile dünyanın en tuzlu gölü ünvanına sahiptir. Okyanustan 8.6 kat fazla tuz barındıran Ölü Deniz, bu özelliği ile içinde hayvan barındırmz ve üzerinde sandalların salınmasına izin vermez. Uzunluğu 67 km, genişliği 18 km'dir. Ürdün grabeninde yer alan göl Ürdün Nehri'nin kolu üzerindedir.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Baykal Gölü (Rusya) Dünyanın En Derin ve En Eski Gölü
Rusya'da, Sibirya'nın kuzeyinde yer alan Baykal Bölü, "Sibiryanın Mavi Gözü" olarak da bilinir. 1637 m derinliğe sahip göl dünyanın en derin gölü olma özelliğine sahiptir. Aynı zamanda dünyadaki tüm tatlı suyun %20'sini oluşturmasıyla hacmi en büyük tatlı su gölüdür. 31,500 km2 yüz ölçümü ile 1,700 bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. 25 milyon yıldan fazla geçmişiyle dünyanın en yaşlı gölü olan Baykal Gölü, 1996 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Listesi'ne eklenmiştir.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Titikaka Gölü (Bolivya ve Peru): Dünyanın Deniz Seferine Uygun En Yüksek Gölü
Titikaka Gölü, Bolivya ve Peru sınırında yer alır ve deniz seviyesinden 3,812 m yüksekliği ile dünyanın deniz seferine uygun en yüksek gölüdür. 8.288 km2 yüz ölçümü ile aynı zamanda Güney Amerika'nın en büyük gölü olma özelliğine sahiptir. Titikata Gölü yağmur suyuyla ve Altiplano'daki sıradağlarındaki buzulların erimesiyle oluşan kar suyuyla beslenir.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Hazar Denizi (Rusya): Dünyanın En Büyük Gölü
Hazar Denizi, dünyanın toplam göl suyunun %40 ila 44'ünü içeren en büyük tuzlu su gölüdür. 394,299 km2'lik yüz ölçümü, kendinden sonra gelen altı büyük gölün toplam yüzey alanına eşittir.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Krater Gölü (Amerika): Dünyanın En Temiz Sularını Barındıran Göllerden Biri
Oregon'da bulunan Krater Gölü, bir kaldera gölüdür ve dünyanın en temiz sularını barındıran göllerden biridir. M.Ö. 5,677 yıllarında Mazama Yanardağı'nın patlamasıyla oluşan kaldera gölünün en derin noktasının 594 m derinlikte olduğu ölçülmüştür. Bu da Krater Gölü'nü Amerika'nın en derin, dünyanın ise en derin dokuzuncu gölü yapmaktadır.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl


Karaçay Gölü (Rusya)
Karaçay Gölü, Rusya'nın batısında bulunan Ural Dağları'nın kuzeyinde yer alan küçük bir göldür. 1951 yılında Sovyetler Birliği tarafından radyoaktif atık yeri olarak kullanılmıştır. Worldwatch Enstitüsü tarafından yapılan açıklamaya göre dünyanın en kirli gölüdür.

 Eşi Benzeri Olmayan 10 Göl

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!