enteresan.com LogoEski Bir CD'den Çerçeve Nasıl Yapılır?

Sizlere eski, kullanılmayan ya da bozuk CD ve DVD'lerinizi çok güzel ve pratik bir şekilde değerlendirmeniz için müthiş bir tarif sunuyoruz. Bu tarifle hem eski CD ve DVD'lerinizin kapladığı alanları boşaltmış olacak, hem de eşi benzeri olmayan çerçeveler elde etmiş olacaksınız. Hazırsanız malzemeleri toplamaya başlayın.
Eski Bir CD'den Çerçeve Nasıl Yapılır?

Malzemeler

Bu proje için gerekli olacak malzemeler şöyle;

  • 6-7 adet eski, bozuk CD ya da DVD
  • Uzun kısa şerit şeklinde mıknatıslar
  • Maket bıçağı
  • Güçlü bir yapıştırıcı (Japon yapıştırıcısı gibi)
  • 30cm2lik cetvel
  • İşaretleyici kalem
  • İsteğe bağlı: Yüzeyinin hasar görmemesi için kesim tahtası

Eski Bir CD den Çerçeve Nasıl Yapılır?

CD'yi Ölçme

CD'lerinizden birini resim boyutunuzuca göre ölçün. Bunun için resmi CD'nin ortasına koyun ve cetvel yardımıyla, resimlerdeki gibi, etrafını işaretleyici kalem ile çizin. Çizgi çekerken CD'nin kenarlarından 2.5cm boşluk bırakın, yani o kısımların üzerini çizmeyin.

Eski Bir CD den Çerçeve Nasıl Yapılır?

Resim Bölmesi Oluşturma

Sıra eğlenceli kısma geldi. Maket bıçağı ile çizmiş olduğunuz dikdörtgeni/kareyi kesin. Kesme işlemi sırasında yüzeyin çizilmemesi için alta kalın tahta bir cisim koymanız tavsiye edilir. Şu ana kadar yapmış olduğunuz işlemi 2-3 CD'de de uygulayın. Hatta CD'leri soyarsanız, daha sonra ortalarını kesip üstüste koyduğunuz farklı renkler yaratacaklardır. CD'leri birbiri üzerine yapıştırırken güçlü ve dayanıklı bir yapıştırıcı kullanın.

MAKET BIÇAĞI TEHLİKELİ BİR GEREÇTİR. SON DERECE DİKKATLİ OLMANIZ ÖNEMLE TAVSİYE EDİLİR!

Eski Bir CD den Çerçeve Nasıl Yapılır?

CD'nin İçerisine Mıknatıs Yerleştirme

En yorucu ve zor kısmı bitirmiş olduk. Şimdi mıknatıs şeritlerini, CD'leri birbirine yapıştırarak olturduğunuz çerçevenin arka kısmına yerleştirerek yapıştırın. Mıknatısların kullanmayacağınız tarafa yapıştırılmış olduğundan emin olun. Mıknatısların ne kadar ve nasıl yerleştirileceğini resimlere bakarak görebilirsiniz.

Eski Bir CD den Çerçeve Nasıl Yapılır?

Çerçeve Tabanına Mıknatıs Yerleştirme

Artık tek yapmanız gereken en arkaya gelecek (kesilmemiş) CD'nin arkasına birkaç mıknatıs yapıştırmak. Bunun için bir adet yukarıya, bir adet aşağıya mıknatıs yapıştırmak yeterli olacaktır. Yapıştırıcının kurumasını bekleyin.

Eski Bir CD den Çerçeve Nasıl Yapılır?

Resmi Yerleştirme

Yapıştırıcı kuruduktan sonra CD çerçevenizin içine dilediğiniz resmi yerleştirin. Artık çerçevenizi metal bir yüzeyin üzerine koyarak eserinizle gurur duyabilirsiniz. Güle güle kullanın!

Eski Bir CD den Çerçeve Nasıl Yapılır?

Eski Bir CD'den Çerçeve Nasıl Yapılır?

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Gelmiş Geçmiş En İlgi Çekici Perdeler Yapıldı

Tabii ki bazı perdeler sadece basitçe güneş ışınlarını engellemek için tasarlansa da, bir kısmı da dantelli püskülleri yada karmaşık kıvrımlarıyla bizi kendilerine hayran bırakabiliyor.

Dünyanın En Tehlikeli 10 Yolu

Yola çıkmadan önce haritaya bakmayı sakın unutmayın...

Dünyanın En Hızlı Koşan Hayvanı

Dünyanın en hızlı hayvanı nedir sorusunun cevabını biliyor olsanızda bu hayvanın hızıyla ilgi detaylar sizi ürpertebilir...

Kendini Köpek Zanneden Ördek

9 aylık ördek kendinin köpek olduğunu düşünüyor.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Düşen Asansörde Ne Yapılır?

Ne yazık ki tehlikeleri önceden tahmin etmemize imkan yok. Ancak önceden kendimizi tehlikeye sokmadan bu tehlikeli durumdan çıkmamızı sağlayabileceğimizi öğrenebiliriz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.