enteresan.com Logo10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Dachstein Sky Walk (Avusturya) "Alplerin Balkonu" lakaplı Dachstein Sky Walk deniz seviyesinin 2,700 m, Hunerkogel'in dikey kayalık yüzeyinin 250 m yukarısında bulunuyor.
10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Dachstein Sky Walk (Avusturya)

"Alplerin Balkonu" lakaplı Dachstein Sky Walk deniz seviyesinin 2,700 m, Hunerkogel'in dikey kayalık yüzeyinin 250 m yukarısında bulunuyor. Platform, ziyaretçilere Çek Cumhuriyeti'nin kuzeyinden Slovenya'nın güneyine kadar 360 derecelik bir manzara sunuyor. Dachstein Sky Walk, Niagara Şelaleleri, hatta Brezilya'daki Iguazu şelalerinin platformlarından bile daha yüksekte yer alıyor.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Aurland Platformu (Norveç)

Mimar Todd Saunders ve Tommie Wilhelmsen, Norveç'teki Aurland halicinin 610 m üzerinde manzaralı bir dinlenme yeri tasarlama görevini üstlendiler. Sonuç olarak ise Norveç turist yolları yarışmasında bu yapı ile birincilik elde ettiler. Yatay platformun en dışta kalan ucu -yapı desteğini oluşturan kıvrımlar - ince bir cam ile kapatılmış ve ziyaretçilere fevkalade bir manzara sunuyor.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Grand Canyon (Büyük Kanyon) (Amerika)

At nalı şeklindeki bu ürkütücü platform yerin yaklaşık 1220 m yukarısında ve Grand Canyon'un uçurumundan 65 m dışarı taşıyor. Platform 10 cm kalınlığında camlardan yapılmış. Ziyaretçiler platformun üzerine çıkarken yüzeyi çizmeyen özel yumuşak çoraplar giymek zorundalar. 70 ton ağırlık (14 Afrika fili) taşıyabilen ve 160 km/s hızla esen rüzgarlara dayanıklı bu yapı gerçek bir mühendislik harikası.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Asılı Duran Igazu Şelaleleri Platformu (Brezilya)

Şelalerin muhteşem görünümü ve bulundukları astropikal doğa, ziyaretçileri adeta büyülüyor. Platformun üzerinden manzaraya bakmak ise çok daha keyifli. 80 metrelik uçurumdan açağı akan şelalenin yanındaki platformda dururken her yanınıza su sıçrıyor ve şelale gümbürtüsünden başka hiçbir şey duyamaz oluyorsunuz.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

5. Auckland Gök Kulesi (Yeni Zelanda)

328 m yükseklikteki Auckland Gök Kulesi kuzey yarımkürenin en uzun mimari yapısı. 2000 ton betonarme demir, 660 ton inşaat çeliği ve 15,000 m2 beton kullanılarak yapılan Auckland Gök Kulesi 200 km/s hızla esen rüzgarlara ve 8 şiddetindeki depremlere karşı dayanıklı, ayrıca 82 km'lik alanı görüyor. Binanın içindeki en yüksek yer olan camla kaplı en üst kat, 360'lik manzara imkanı sunuyor.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Illawarra Fly Tree Top Walk (Avustralya)

Bu yol 5 ay süren inşaat sonrasında bitirildi. Robertson yakınlarındaki Knights Tepesi'nin eğimli yüzeyinde bulunan yol ziyaretçilere yağmur ormanlarının içinde, yerden 25 m yüksekte dolaşma imkanı veriyor. 500 m yükselen platform ziyaretçileri Kiama'dan Shellharbour'a kadar uzanan sahil yolu manzarası ile dağın eteklerine taşıyor.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Manzaralı Geçiş Yolu (İsviçre)

Paolo Bürgi tarafından Cardada projesinin bir kısmı olarak tasarlanan havada asılı platform müthiş bir manzaraya sahip. Cardada Dağı'nı canlandırma amaçlı projenin 2010 yılında tamamlanması bekleniyor. Çelik ve titanyumdan yapılan bu geçiş yolu ziyaretçilere Lago Maggiore manzarası sunuyor. Fakat ziyaretçileri hayran bırakan tek şey manzara değil, taş döşeme yolun kenarlarında semboller, tarihi ve edebi bilgi veren metinler bulunuyor.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Kayaların Üzerindeki Sonsuzluk Odalı Ev ( Wisconsin - Amerika)

1959 yılında açılan Kayaların Üzerindeki Ev, Alex Jordan Jr. tarafından tasarlanan, eşi benzeri olmayan odalar, sokaklar, bahçeler ve dükkanlara sahip karmaşık bir mimari yapı. Wisconsin, Spring Green'de yer alan ev popüler bir turist mekanı. Evin içindeki Sonsuzluk Odası vadinin yaklaşık 50 m üzerinde hasılı bir şekilde duruyor ve 3000'den fazla el yapımı penceresi bulunuyor.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Il Binocolo (İtalya)

İtalya'daki Trauttmansdorff kalesi bahçeleri içinde yer alan çelik platform ağaçların arasından geçerek ilerliyor. Mimar Matteo Thun tarafından tasarlanan platformun adı "dürbün" anlamına geliyor, ki bu ismi manzaralı minik çatısının şeklinden alıyor.

10 Nefes Kesen Manzara Platformu

Tyrol Zirvesi (Avusturya)

Astearchitecture tarafından tasarlanan Tyrol Zirvesi üzerindeki platform, deniz seviyesinden 3,000 m yükseklikte. Avusturya, Tyrol'daki Stubai Buzulu'nun üzerinde yer alan yapı sert hava koşullarına dayanıklı çelikten yapılmış. Böylelikle Stubai Buzul'unun 9 metre gerisinde durup müthiş manzaranın tadına varabiliyorsunuz

10 Nefes Kesen Manzara Platformu