enteresan.com Logo2009'un En İlginç İcâtları

2009 yılı pek çok ilginç icadın ortaya çıktığı bir yıl olmuştu. Konunun devamında 2009 yılının en ilginç icatlarını bulabilirsiniz.
2009'un En İlginç İcâtları

2009 un En İlginç İcâtları

1. NASA'nın Ares Roketleri: Metalin DNA'sı ya da genleri oktur. Fakat bu bir şecereleri de olmadığı anlamına gelmez. Ares 1 roketi için de bu geçerli. 2009'da yapılmış en güzel, en akıllıca şey bu olabilir. Amacı, insanları daha önce akıllarının dahi alamayacağı kozmik yerlere götürmek. Astronotların yaklaşık 40 senedir yeryüzünden ayrılamamasının pek çok sebebi vardır ancak bunların başında bizi başka yerlere götürecek makinelerin olmaması gelir. Uzaktan bakınca bu roket oldukça itici görünüyor olabilir ancak biraz yakınlaşınca ne kadarv büyük olduğunu görebiliyorsunuz. 100 metrelik bir uzunluğu var ve 1970'lerde ortaya çıkan Saturn V Ay roketlerinden bu yana Amerika'da fırlatılan en büyük roket bu.

2. 10 Milyon Dolarlık Ampul: Bir elektrik düğmesi hareketiyle Philips Elektronik Amerika'nın elektrik faturalarını büyük ölçüde düşürmüş olabilir. Eylül ayında Hollandalı elektronik devi Amerikan Enerji Bakanlığı'nın L Ödül yarışmasına giren ilk katılımcı oldu. Yarışmanın amacı, normal 60 wattlık ampullere bir LED alternatifi getirmekti. Altmış wattlık ışıklar, evlerdeki aydınlatma alımlarının yüzde 50'sini oluşturuyor. Yani yerlerini LED ampuller alsa Amerika yılda 17.4 milyon evde elektrik azaltmasına gidebilirdi. Philips L Ödülünü kazanırsa nakit ödül ve 10 milyon dolar değerinde federal alım anlaşmaları hakkı kazanabilecek. Philips'in LED ampulleri normal ampuller kadar ışık emişi yapıyor fakat 10 wattan daha az bir güç kullanıyor ve 25,000 saat kadar bir ömrü var. Bu da diğerlerinden 25 kat daha uzun ömürlü demek.

3. Teleport: Gerçekliğimizi Yıldız Yolu'ndakine iyice benzeten Maryland Üniversitesi'ndeki bilim adamları bir atomdan diğerine (bir metre ötedeki konteynerde) başarılı bir biçimde ışınlama işlemini gerçekleştirdi. Quantum bilgi işlemi olarak bilinen kırma alanında bir kilometre taşı olan bu deney, vücut ışınlaması gibi bir özelliğe sahip değil. Bir atom diğerine anca transfer ediliyor ve bu sayede orijinali gibi bir sonuç elde ediliyor. Yine de atomdan atoma ışınlama, oldukça güvenli, son derece hızlı bilgisayarlar yaratmada büyük etkilere sahip.

4. AIDS Aşısı: Aşı tam olarak muhteşem bir keşif olarak adlandırılamaz tabii fakat HIV'yle savaşmak için yaratılan bir şeyse işler değişir. AIDS virüsünün tanımlanmasından 20 yıldan fazla bir süre geçtikten sonra araştırmacılar insanları HIV enfeksiyonuna karşı korumak için ilk bağışıklığı geliştirdi. Altı yıllık bir denemede ayrı ayrı yapılarak insanları HIV'ye karşı koruma anlamında başarılı olamayan bu aşının ufak da olsa bir etkisi olduğu ve placebo alanlara karşılık bu yöntemi deneyenlerde enfeksiyonu yüzde 31 düşürüyor. Bilim adamları hâlâ aşının enfeksiyon riskini nasıl düşürdüğünü algılamaya çalışıyor, çünkü aşılar gönüllülerin kanındaki virüs seviyesini hiç etkilemedi. Bazı uzmanlar da bu ufak etkinin gerçekten önemli olup olmadığını sorguluyor. Aşının kullanımı henüz onaylanmış değil ancak HIV için bir adım ileri gidebilmiş tek şey bu ve bu da bir başlangıç.

5. Elektrikli Göz: MIT araştırmacıları, kör insanların kaybettikleri görme yetilerini kısmî olarak geri getirebilecek bir mikroçip geliştiriyor. Normal görme yetenekleri gibi olamayacaksa da kör bir insan bu vesileyle yüzleri tanıyabilecek ve yardım almadan bir odada yürüyebilecek. Sudan etki görmemesi için titanyuma sarılı duran çip, hastanın göz yuvarına takılacak. Bunun sonrasında hasta üzerinde görüntüleri direkt olarak çipe gönderen minik bir gözlük kullanacak. Kameradaki çipin göreviyse algılanılan imgeleri beyne geri yollamak olacak. Şanslıysak insanlı deneyler de yalnızca birkaç sene sonra başlayacaktır.

6. Elektrikli Mikrop: Bakterilerin her daim kötü bir itibarı olmuştur. Ancak özellikle yetenekli bir mikrop olan Geobacter'e teşekkür sunmak gerekir. Geobacter'in pili (kamçı) adı verilen saç benzeri uzantıları vardır ve bunları çamur ya da atık sulardan elektrik üretmek için kullanır. Amherst'deki Massachusetts Üniversitesi'nden Profesör Derek Lovley ve araştırmacı takımı, güç üretimi konusunda diğer cinslerden sekiz kat daha etkili olan Geobacter'i yarattıı. Bir sonraki aşama Geobacter bazlı yakıt hücreleri yaratmak ve bu sayede ucuz, temiz elektrik kullanabilmek.

7. Pervanesiz Vantilatör: Schuyler Skaats Wheeler 127 sene önce elektrikli vantilatörü tanıttığından beri bu alanda çok fazla yenilik olmamıştı. "Eğer bozulmamışsa neden düzeltesin ki?" fikri bu durumla insanın aklına geliyor nedense. Fakat bu vantilatörün de mükemmel olduğunu kim söyledi? James Dyson olmadığı kesin. Bu da bizi pervanesiz, sarsılmayan Air Multiplier vantilatöre götürüyor. Hava, alttaki ağızlardan içeri çekiliyor ve gizli bir pervaneyle dışarı atılıyor. Pervanesi olmadığı için Air Multiplier geleneksel vantilatörlerden daha güvenli ve meyil, titreşim, hız kontrolü gibi fonksiyonlar bu üründe de bulunuyor. Üstelik görüntüsü de çok havalı.

8. Nissan Leaf: Bu dünyanın ilk elektrikli arabası değil fakat Ağustos ayında piyasaya sürülen Nissan Leaf, dünya pazarları için seri üretimle ortaya çıkarılmış tamamı elektrikli olan ilk araç. Sürücülerin düşüncelerini gazdan biraz da çevreye yönlendirmek için Japonya'nın üçüncü en büyük otomobil üreticisi elektrikli araçlarını yollarda tutabilecek batarya yenileme/değişim istasyonlarının geliştirilmesi için dünya çapında tam 30 ortakla çalıştı. Arabanın en üst seviyedeki hızı, saatte 145 kilometreden fazla ve full bataryayla bu aralık 160 kilometreye kadar çıkıyor. Hareket ederken Blade Runner'daki uçan arabalar gibi fütürist bir ses çıkarıyor. Nissan 2010 sonbaharı itibariyle her sene Oppama'da 50,000 Leaf üretecek.

9. Katlanabilir Hoparlör: Eğlence merkezini yanınızda taşımak oldukça acı dolu olabilir. Hele en ufak taşınabilir hoparlörlerin bile yarım kilo kadar olduğu ve oldukça büyük bir alan kapladığı göz önünde bulundurulursa. Chicago merkezli OrigAudio, dâhice bir çözümle çıkageldi. Artık kendi kendine güç kaynağı sağlayan, ağır iş dönüşümlü kâğıtlardan yapılan 1 wattlık hoparlörler var. Kurulumu çok basit. Kâğıdı 7.6 santimlik bir küp hâline getiriyorsunuz. Seyahat edeceğiniz vakitlerde katları bozuyor ve elinizde kalan parçayı laptop çantanızın bir gözüne koyuyorsunuz. Şirketin web sitesi olan Origaudio.com'da ve belli perakende satış mağazalarında satılan bu hoparlörler (çifti 16 dolar), kulaklık çıkışı olan herhangi bir ses cihazına takılabilir. Satılan ürünlerin bir kısmıyla devlet okulları ve düşük gelirli topluluklara müzik getiren Ulusal Müzik Hizmetleri (bağış/hayır kurumudur) destekleniyor. Origami asla kulağa bu kadar güzel gelmemişti.

10. Moda Robotu: Bir top model kadar zayıf olabilir (zira kilosu 43 kilogram gibi oldukça az bir değer) ancak 1.60 metrelik boyuyla HRP-4C robot modeli, bildik kedi yürüyüşü ünlüleri Giselelerin, Naomilerin boyuna yetişemiyor. Tabii bu, HRP-4C'nin Mart ayında gala gösterisini yapmasını engellemedi. Tasarımcı Yumi Katsura'nın yarattığı gelinliği siyah-gümüş grisi iskeletinde başarıyla ve şık biçimde taşıdı. Japonya'nın Ulusal Gelişmiş Endüstriyel Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nden araştırmacılar, ceylan gibi gözleri, omuz hizasında saçları ve insan ifadelerini gösterebilmesi için üzerinde bulunan tanıma sensörleri, motorlarıyla 2 milyon dolarlık Hrp-4C'yi yarattılar. Ancak HRP-4C'nin sıra dışı uzunluktaki kolları, dik duruşu ve beklenilen yaklaşık 200,000 dolarlık değeri, bizim etten kemikten yapılmış modellerimizin korkmasını gerektirecek hiçbir şey olmadığını gösteriyor. Yani bu çakma moda robotları henüz kıvama gelmiş değil.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.