enteresan.com Logo2500 Yahudi Çocuğu Nazilerden Kurtaran Kahraman Irena Sendler 98 Yaşında Hayatını Kaybetti.

Hayatını riske edip, 2500 Yahudi çocuğu gaz odalarından kurtaran kadın dün 98 yaşında hayatını kaybetti.
2500 Yahudi Çocuğu Nazilerden Kurtaran Kahraman Irena Sendler 98 Yaşında Hayatını Kaybetti.

Hayatını riske edip, 2500 Yahudi çocuğu gaz odalarından kurtaran kadın dün 98 yaşında hayatını kaybetti. Irena Sendler Varşova'daki Yahudi mahallelerinden bu çocukları kaçırarak onlara sahte kimlik vermiş. ayan Sendler, 2.Dünya Savaşı sırasında sosyal hizmet görevlisi olarak çalışıyormuş. Kayıtlara göre Sendler'in 20 kişilik ekibi, Ekim 1940 ile Nisan 1943 arasında, Naziler bu mahalleyi yakarken önüne gelene rastgele ateş ederken veya Yahudileri ölüm kamplarına yollarken Varşova'daki Yahudi mahallesinden 2500 Yahudi çocuğu Nazilerin elinden kurtarmış."Ölen müthiş bir insandı, harika bir kalbi olan, müthiş örgütsel yetenekleri olan, her zaman güçsüzün yanında olan bir insan." dedi. 1943'deki Varşova Yahudi mahallesi başkaldırısının hayatta kalan liderlerinden en sonuncusu Marek Edelman. Kaçırılan bu çocuklardan bebekler, ambulansların, tramvayların ve hatta gizlemek için hazırladıkları paketlerin içinde kaçırılmışlar. Gençler ise mahalle dışındaki zorla çalıştırılan işlerde çalışanlara katılıp buradan kaçma şansına sahip olmuşlar ve ailelerin yanlarına, yetimhanelere veya manastırlara yerleştirilmişler. "Bir Yahudi çocuğu kurtarmak gerçek bir mucize gerektiriyordu" dedi Sendler'in takımı tarafından 1942 yılında bebekken kurtarılan Elzbieta Ficowska. "Bayan Sendler sadece bizi değil, çocuklarımızı ve torunlarımızı ardından gelen tüm nesli kurtardı. "Nazilerin elinde bulunan Polonya'da Yahudilere yardım ederken yakalanmanın cezası aile üyeleriyle birlikte öldürülmeleriydi. Fakat Sendler, 1943'teki baskından sonra bu kaderden az da olsa kurtuldu. Naziler onu sadece birkaç kişinin kurtulduğu Pawiak hapishanesine gönderdiler. İşkenceye ve vücudunda açılan kalıcı yaralara rağmen Sendler ekibine ihanet etmeyi reddetti. "Sesimi hiç çıkarmadım. Yaptığımız işi açığa çıkarmaktansa, ölmeyi tercih etmiştim" dedi. O dönemlerde çalıştığı ve Yahudilere gizli bir şekilde yardım eden Zegota örgütü Alman gardiyanlara rüşvet vererek Sendler'i hapishaneden kurtarmışlar. Başka bir isimle işlerine devam etmiş. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Sendler, sosyal hizmet görevlisi ve meslek okulları yöneticisi olarak çalışan Sendler, kurtardığı çocuklara yardım etmeye devam etmiş. 1965 yılında Sendler, Kudüs'teki Yad Vashem Yahudi Soykırımı anıtında ilk Yahudi Olmayan Erdemli seçildi. O dönemlerde Polonya komünizmle yönetildiğinden ödülü alması için ancak 1985 yılında İsrail'e gidebilen Sendler 98 yaşında hayatını kaybetti.

2500 Yahudi çocuğu Nazilerden kurtaran kahraman Irena Sendler 98 yaşında hayatını kaybetti.

2500 Yahudi çocuğu Nazilerden kurtaran kahraman Irena Sendler 98 yaşında hayatını kaybetti.

2500 Yahudi çocuğu Nazilerden kurtaran kahraman Irena Sendler 98 yaşında hayatını kaybetti.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.

Günün Fıkrası :)

Matematik dersinde kadın öğretmen öğrencilere sorar: – Bir ağacın dalında 5 tane kuş var. Taş attım, iki tanesini vurdum.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.