enteresan.com Logo4 Aylık Panda Yavrusu ve Panda Kıyafetli Araştırmacılar

Hetaoping Research ve Çin'in Sichuan eyaletindeki Wolong National Nature Reserve (Ulusal Wolong Doğa Koruma Alanı) içerisinde yer alan Panda Koruma Merkezi araştırmacıları 4 aylık bir panda yavvrusunu vahşi yaşam koşullarına alıştırabilmek için panda kostümü içerisine girmeye karar verdiler.
Vahşi yaşam koşullarına uyum sağlaması gereken yavru pandanın bunu başarabilmesi için insanlarla hiç bir şekilde iletişim kurmaması gerekiyor ve bunun için panda kıyafetleri giyen araştırmacılar görevlerini bu şekilde yapıyor. Her ne kadar çeşitli kameralar ve yöntemlerle panda yavrusu denetlense de kilo ve boy ölçümü vücut ısısı ölçümü gibi işlemlerin el ile yapılması gerekiyor ve bu dönemde eğer yavru panda insanlara alışırsa doğaya tekrar adapte olması oldukça zor bir hal alıyor. Bunu göz önüne alan araştırmacılar bu şekilde bir yöntem ile bunun üstesinden gelebileceklerini düşünüyorlar.

Bize pek inandırı görünmeselerde yavru panda yeni ailesini sevmiş ve onlara uyum sağlamış görünüyor ve sonuçlar yavru pandanın doğa alışma sürecinde hızlı bir şekilde ilerleme olduğunu gösteriyor.