enteresan.com Logo8 Korkunç Tümör

8 Korkunç Tümör vakası
8 Korkunç Tümör

Jose: Yüzü Olmayan Adam

Jose, tıp tarihindeki en sıradışı yüz tümörüne sahip. 51 yaşındaki Portekizli ameliyat olduğu takdirde boğularak ölebilir. Adamın bir gözünün görememesine yol açan tümör ağzını, dilini kullanılamaz hale getirmiş, dudaklarını şişirmiş, diş etlerini bükerek dişlerini kırmış. 11 yaşındayken doğum lekesinden dönüşen 15 cm uzunluğundaki kalın oluşum, kılcal ve toplar damarlarında anormalliklere sebebiyet vermiş. 16 yaşına geldiğinde iyice genişlemiş olan oluşum başladığı günden bu yana büyümekte. Kısa zaman önce tümörün alınacağı ameliyatın detaylarını görüşmek için İngiltere'ye gitmiş, ancak annesi Yehova Şahitleri dinsel topluluğundan olduğu için ve bu dinin, kan naklini yasak kılması yüzünden ameliyat olmayı reddetmiş. Londra'daki doktorlar tümörü belirli bir zaman dilimine yayarak küçük parçalar halinde, kan nakli gerçekleştirmeksizin alma planı oluşturdu.

8 Korkunç Tümör

Huang Chuncai: Yüzünde 20 kg'lık Tümör Olan Adam

2008 yılında Çinli Huang Chuncai yüzündeki 20 kg ağırlığında olan tümörü aldırmak için ameliyata girdi. Ameliyat başarıyla sonuçlandıysa da, tümör çok büyük olduğu için yalnızca bir kısmı alınabildi. Çok kısa bir zaman önce oluşumun bir parçasını daha aldırmak için ikinci bir ameliyata giren Chuncai'nin yüzünden alınan et parçası 4.5 kg, tümörün toplam ağırlığı ise 23 kg. idi. Operasyon sonucunda tümörün 17.5 kg'ı kaldı. (1 kg ilk ameliyatta, 4.5 kg ikincisinde alındı) Huang Chuncai'nın hastalığı, sinir dokularında büyümeye yol açan "nörofibromatoz" isimli ender rastlanan bir genetik bozukluk.

8 Korkunç Tümör

Huang Liqian: Boynunda 15 kg'lık Tümör Olan Adam

Çinli Huang Liqian 17 yıl önce keşfettiği iri tümörü 2007 yılında aldırdı. 58 yaşındaki hasta 1990 yılında ensesinde tuhaf bir şişkinlik fark ettiyse de üzerinde durmadı. Ancak yıllar geçtikçe hızla büyüyen ur en sonunda 15 kg ağırlığa ulaştı. Liqian, Çin'deki Chongging eyaletinde bulunan bir hastanede tümörünü aldırdı.

8 Korkunç Tümör

Chen Zongtao: Sağ Bacağında 70 kg'luk Tümör Olan Adam

29 yaşındaki hasta Chen Zongtao uzak bir Çin köyünde yaşıyor ve sağlık müdahalesini karşılayamamış. Ur, ilk olarak 2 yaşındayken sol ayağında ortaya çıkmış. Ancak sonrasında sağ bacağına sıçrayarak uzvu tamamen kaplamış. Yıllar geçtikçe büyüyen oluşum 70 kg'ya kadar çıkmış. Changsha'daki hastanenin doktorları tümörü inceledikten sonra "nörofibrom" (sinirlerde oluşmaya başlayan, iyi huylu tümör) teşhisi koydu. Sağlık ekiplerinin tümör konusunda ne yapacağı henüz belli değil.

8 Korkunç Tümör

Gao An-ni: Alt Dudak Tümörü Olan Kız

Çin'in doğusundaki Jiangxi eyaletinde, kırsal bir bölgede yaşayan 8 yaşındaki Gao An-ni alt dudağında tümör olarak doğdu ve maddi yetersizlikler nedeniyle zamanında tedavi olamadı. 2007 yılında babası onu Gannan Tıp Fakültesi Hastanesi'ne götrüdü. Ancak doktorlar tümörü alacakları ameliyatın ve arkasından gelecek estetik operasyonunun çok pahalı olduğunu söyleyince, baba-kız evlerine dönmek zorunda kaldı.

8 Korkunç Tümör

Lai Ti Dao: Yüzünde 4.5 kg'lık Tümör Olan Kız

Vietnamlı Lai Ti Dao'nun dilinde küçük bir şişkinlik olarak başlayan Schwannoma tümörü yıllar geçtikçe büyüyerek şişti ve vücut ağıtlığının 1/3'üne eşit bir ağırlığa çıktı. İyi huylu olan tümör küçük kızın konuşmasını, yemek yemesini ve hatta yüzünde oluşturduğu ağırlık nedeniyle yürümesini zorlaştırdı. Büyük oluşum Dao'nun nefes borusunu kesmek üzereyken 2008 yılında Miami Üniversitesi cerrahları 10 saat süren bir ameliyatla 4.5 kg'lık tümörü aldılar.

8 Korkunç Tümör

Phuong: Alınamayan Yüz Tümörü Olan Adam

27 yaşındaki Phuong'un yüzündeki ur, 7 yaşındayken kendini gösterdi ve hızla yüzünün sol kısmını kaplayarak gözünü ve kulağını kapattı, onun normal bir hayat sürmesini engellemiş oldu. 3 kez ameliyat masasına yatan Phuong'un tümörü her seferinde yeniden ortaya çıktı. Daha sonra kan kaybı tehlikesi ve ameliyat sonrası riskleri nedeniyle bölgedeki doktorların hiçbiri vakayı üstlenmedi. Vaka 24 saatlik zor bir ameliyat olarak değerlendiriliyor.

8 Korkunç Tümör

Chantal Sebire: Ötenazi Talep Ederek Ölen Esteziyonöroblastom Hastası Kadın

Emekli Fransız öğretmen Chantal Sebire ender rastlanan bir kanser türü olan esteziyonöroblastom hastasıydı ve ötenazi talebinde bulundu. Son 20 yıl içerisinde yalnızca 200 vakası olan hastalığın teşhisi 2000 yılında kondu. Tanıdan sonra ameliyat ve ilaçların yol açacağı tehlikeleri düşünerek tedaviyi reddetti. 19 Mart 2008'te evinde ölü olarak bulundu. 21 Mart 2008'de otopsi raporuna göre doğal yollar sonucu ölmediği açıklandı.Yapılan kan testleri sonucunda hekim yardımıyla intahar amaçlı kullanılan Pentobarbital ilacını kullandığı ortaya çıktı.

8 Korkunç Tümör