enteresan.com LogoAilesinin Tüm İtirazlarına Rağmen 14 Yaşındaki Kızın Dondurulma Süreci Başladı!

İngiltere'de 14 yaşındaki kanserli genç kızın 'beni dondurup tedavi çıkınca uyandırın' talebini mahkeme kabul etti. İlginç detaylar haberimizde..
Ailesinin Tüm İtirazlarına Rağmen 14 Yaşındaki Kızın Dondurulma Süreci Başladı!
Tarihe geçen kararla ismi açıklanmayan kızın kanı ABD'de bir laboratuvarda tamamen alındı. Vücuduna bir kimyasal enjekte edilerek -196 derecede donduruldu. Kanser tedavisi çıkarsa yeniden hayata döndürülecek. Ancak bilim dünyası o zaman kalbin yeniden atıp atmayacağı konusunda kesin konuşamıyor.

O MEKTUP
"Benden neden bu alışılmadık şeyi yapmak istediğime dair bir açıklama isteniyor. Ben sadece 14 yaşındayım ve ölmek istemiyorum ama ölüyorum. Dondurulmanın, yüzyıllar sonra bile olsa bana iyileşme ve yeniden uyanma şansı vereceğini düşünüyorum. Toprağın altına gömülmek istemiyorum. Yaşamak, uzun yaşamak istiyorum ve gelecekte kanserim için bir tedavi bulunacağını ve beni uyandıracaklarını düşünüyorum. Bu şansa sahip olmak istiyorum. Bu benim tek dileğim."

ANNESİ DESTEK OLURKEN BABASI KARŞI ÇIKTI
Londra'da yaşayan anne ve babası ayrı bir genç kız küçük yaşta kansere yakalandı. 14 yaşına geldiğinde doktorlar artık onun için umut olmadığını söylediler. İsmi verilmeyen Londralı kız, hastalığının son aylarını internetten dondurulma işlemini inceleyerek geçirdi. Anne vücudun herhangi bir kanser tedavisi bulunana kadar dondurulması fikrine olumlu baktı. Ancak baba buna kesinlikle karşı çıktı. Sonunda durum mahkemelik oldu. Bu sırada genç kız da hakime bir mektup yazarak annesinin talebini onayladığını belirtti. Bunun üzerine İngiliz hakim hastanede kızı ziyaret etti ve aynı sözleri bir kez de onun ağzından duydu.
130 DERECEDE
Nadir bir kanser türü nedeniyle ölümün eşiğinde olan 14 yaşındaki bir genç kızın talebini mahkeme kabul etti. İngiltere'de bir ilk olarak tarihe geçen karar göre, genç kızın bedeni öldükten sonra dondurulmak üzere ABD'ye gönderildi. Hakim Peter Jackson kararın "dondurulmanın doğruluğu ya da yanlışlığıyla ilgili olmadığını" söyledi. Dondurulma işlemi tartışmalı bir prosedür ve kimse dondurulan bir kişinin daha sonra hayata döndürülüp döndürülmeyeceğini bilmiyor. Dünyada sadece ABD ve Rusya'da bulunan birkaç tesiste uygulanan işlemde, insan bedeni eksi 130 derecedeki sıvı nitrojenin içinde muhafaza ediliyor. Genç kızın babası bu duruma karşı çıkıyordu. Baba, "Diyelim ki onu 200 sene sonra hayata döndürdüler, hiçbir akrabası hayatta olmayacak ve hiçbir şeyi hatırlamayacak. Hâlâ 14 yaşında olacağından çaresiz bir durumda, ülkesinden uzakta ABD'de ne yapacak." Ancak anne ve baba yıllar önce ayrıldığından ve son yıllarda babası kızıyla hiç ilgilenmediğinden hakim bu endişeleri göz önünde bulundurmadan, annenin rızasını yeterli saydı.


NOT:
Kalp durduktan sonraki 2-15 dakika süresinde prosedür başlatılıyor. Vücut buz içine yatırılıyor ve kimyasallar enjekte ediliyor.
Beden 0 dereceye soğutulup kan tamamen boşaltılıyor. Damarlara organları korumak için özel solusyon dolduruluyor.
Organlar için de özel bir kimyasal enjekte edildikten sonra beden -130 dereceye soğutuluyor.
Dondurulan vücut, önce bir konteynera sonra da içi -196 derecede olan nitrojen dolu bir metal tanka konuluyor.
Hasta kişi burada yıllarca hastalığına bir tedavi bulunmasını bekliyor. O gün uyanıp uyanmayacağı ise bilim dünyası için bile soru işareti.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

7 bin yıllık buğday Marmaris’te umut oldu

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı. Öztürk, büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye'nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini söyledi.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.