Aklınız Şaşacak! 9 Ünlü Sanat Eserinin İçine Gizlenmiş Büyüleyici Gizemler

Ünlü sanat eserlerine bu haberden sonra başka bir gözle bakacaksınız, aklınız şaşacak! Bu ünlü sanat eserlerinin içine gizlenmiş şeyleri daha önce görmediğinize eminim. 

Da Vinci’nin Şifresi

Da Vinci’nin Şifresi

Mona Lisa’nın Sağ gözünün içinde LV harflari bulunduğunu ve bunun resmin yaratıcısı Leonardo da Vinci 'nin imzası olduğunu İtalya Kültürel Miras Ulusal Komitesi araştırmaları sonucunda keşfetmiştir. Aynı zamanda sağ omzunun arkasındaki köprüde dikkati çeken 72 sayısının da 1472 de yıkılan İtalya’nın Bobbio şehrindeki bir köprüyü belirttiği teoriler arasında.


Sistina Şapeli Tablosu

Sistina Şapeli Tablosu

Papa II. Julius ve Michelangelo arasındaki çatışmayı anatan, Sistine Şapelindeki bu eserde, arkadaki meleklerden biri ‘nah’ hareketi yaparken görülüyor. Aynı bizde olduğu gibi o dönemlerde bu hareket, hakaret anlamı taşıyordu.


Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosu

Van Gogh’un Yıldızlı Gece tablosu

Van Gogh bu resminde fizik ve matematik dünyasının en kompleks konularından biri olan türbülans olayını resminde işlemiş ve bu yasa 2004 yılına kadar tam olarak açıklanamamıştır.


Hades tarafından kaçırılan Persephone

Hades tarafından kaçırılan Persephone

Resimdeki kadının boynundaki broşa dikkatlice bakın: Bu sembol Persephone (Yunan mitolojisinde bereket tanrıçası ve yer altı dünyasının kraliçesi) olarak simgeliyor. Efsaneye göre, Persephone Hades tarafından kaçırılır, resimdeki çiftçinin tuttuğu dirgen de Hades’in 3 uçlu mızrağına çok benzemektedir. Ayrıca sanatçı bu mızrak temasını birçok arka plan öğesinde de kullanmıştır: Çifçinin gömleği ve kotunda, evin pencerelerinde ve sol arkadaki küçük saksı bitkilerinde.


Sizce ut çalan kadın mı, erkek mi?

Sizce ut çalan kadın mı, erkek mi?

Caravaggio’nun bu ünlü eserindeki insanın önceleri kadın olduğu düşünülüyordu. 20. yüzyılın başlarında sanat eleştirmenleri resimdeki kişinin ut çalan bir erkek olduğu fikrini ortaya atınca bu fikirden yola çıkarak yeni semboller keşfedildi. Resimdeki nota defterindeki sembollerin Jacques Arcadelt’in bass partisyonları (Seni sevdiğimi ve sana taptığımı biliyorsun) olduğu doğrulandı ve o dönemde ut ve kemanın erkeklere özel enstrümanlar oldukları ortaya çıktı.


Gelincikli Kadın

Gelincikli Kadın

Aslında bu tablo ilk yapıldığında gelincik yoktu, Da Vinci gelinciği ve mavi pelerini resme sonradan ekledi. Resimdeki kadının Dük Ludovico Sforza’nın metresi olduğu düşünülüyor ve gelincik Sforza ailesinin sembolüdür.


Sürahideki Surat

Sürahideki Surat

Caravaggio’nun en ünlü resimlerinden biri olan Bacchus’da, resmin tam ortasında bulunan sürahinin içerisinde ressamın kendi sureti bulunmaktadır.


Alman ressam Hans Holbein 'in

Alman ressam Hans Holbein 'in "Elçiler" adlı eseri

Dikkatlice bakarsanız farklı açılardan ölüm ve yaşam anlatılmış. The Ambassadors’da yerde bulunan ilginç obje aslında bir kuru kafa. Eğer resme dik bir şekilde bakarsak normal iki insan görürken, sağ tarafından bakarken yerdeki garip cismin kuru kafa olduğu ortaya çıkıyor.


Hendrick van Anthonissen 'ın eseri

Hendrick van Anthonissen 'ın eseri

Resmi restore eden Handirck van Anthonissen, resmin ölü bir havan olmadan daha güzel görüneceğini ve daha popüler bir hale geleceğini düşünmesinden dolayı, balinayı resimden çıkartmıştır.