enteresan.com LogoAnneler Günü’nün Mimarı Anna Jarvis

Annenizi bir ütü, mutfak robotu ya da saç kurutma makinesi alarak mutlu etmek istemez misiniz? Ya da belki pırlanta bir yüzük… X markasında %50 indirim varmış, Y markası da bir alana bir bedava veriyormuş ve tüm bunlar anneniz mutlu olsun diye yapılıyormuş.
Anneler Günü’nün Mimarı Anna Jarvis
Peki Anneler Günü’nün yaratıcısı Anna Jarvis bunlardan hangisini almıştır sizce annesi için? Hiçbirini!

Bilmeyenler için Anneler Günü’nün kısa tarihçesini de anlatayım:
Anna Jarvis, annesiyle sorunlar yaşayan bir kadındı, annesinin çocuklarıyla ilgilenmediğini düşünüyordu. Ve bir gün annesini kaybetti. Annesinin ölümüyle kendisini suçlu hissetmeye başladı. Annesine olan sevgisini yeterince ifade edemediğini düşünüyordu ve içindeki bu ağır yükü hafifletebilmek için annesi adına bir şeyler yapmak istiyordu. Anneler Günü fikri vardı aklında. Önce bu fikri etrafındaki insanlarla paylaştı.İnsanlar anneleri hayattayken, annelerine olan sevgilerini ifade etsinler istiyordu. Amerika’da meşhur bir kıyafet mağazasının bu fikir karşısında gözleri parlamış ve Anna Jarvis’in bu fikri için bütün desteği sağlamıştı. Böylece Jarvis’in tamamen manevi duygularla ortaya attığı bu fikre para ve dolayısıyla kapitalizm virüsü bulaşmıştı.
Anneler Günü ilk kez ne zaman kutlandı?

10 Mayıs 1908’de bir kilisede 407 çocuk ve annelerinin katılımıyla ilk Anneler Günü kutlandı. Milli bir gün olarak henüz kabul edilmese de birçok eyalette kutlamalar çoktan başlamıştı. Arkasındaki çok sayıda din ve devlet adamının da desteğiyle Mayıs ayının ikinci pazarı Anneler Günü olarak 8 mayıs 1914’te kabul edildi.
Anna Jarvis fikrini hayata geçirdiği için mutluydu fakat duygusal bir anma, bir kutlama olarak düşündüğü bu günün, birçok ticari şirket tarafından çıkar amaçlı kullanılması onu çok mutsuz ediyordu. Ve tüm bu şirketlere dava açtı, birçoğu ile mücadele etmeye çalıştı, maddi manevi her şeyini bu sorunu ortadan kaldırmak için uğraştı ama başarılı olamadı. Çünkü kapitalizm virüsü bu kutsal duyguya da bulaşmıştı ve bu virüsten kurtulmak hiç kolay değildi!
***
Kapitalizm virüsü, öyle bir illet ki; öyle bir girdi ki kanımıza, böyle günlerde para harcamadan huzur bulamıyoruz. Maddi karşılığı olan bir şeyi cicili bicili paket yapıp vermeden, o günün hakkını veremediğimizi düşünüyoruz. En güzel hediyeyi alma yarışına giriyoruz. Oysa Anna Jarvis bu fikri ortaya atarken, insanlar en pahalı hediyeyi alsınlar diye düşünmemişti, hem de hiç düşünmemişti!.. Onun amacı, anneleriniz hayattayken onlara olan sevginizi, düşüncelerinizi açıkça ifade etmeniz, öpmeniz, koklamanız, birlikte güzel vakit geçirebilmenizdi… Çünkü kendisi bunları yapamamanın acısını fazlasıyla tatmıştı.

Vereceğiniz hediyeler belki 5 dakika annenizin mutlu olmasını sağlayacaktır. Çünkü insanlar hediye almaktan hoşlanırlar, bu da bir gerçek ama söyleyeceğiniz içten, samimi güzel cümleler; onunla birlikte geçireceğiniz güzel zamanlar hep aklında olacak, her hatırladığında mutlu olacaktır…
Bırakın bu Pazar işinizi gücünüzü, tüm günü annenizle sevgi dolu geçirin. Tüm annelerin bu kıymetli gününü kutlarım…

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.