enteresan.com LogoAnnesi çirkinliği yüzünden onu reddetti, ama 40 yıl sonra olan şey doğru değil

Dış görünümün çok önemli olduğu bir dünyada yaşıyoruz. Ama bugün yazımızda bahsedeceğimiz hikaye ile dış görünümün hiçbir şey ifade etmediğini bir kez daha anlayacağız. Dünyaya geldiğinde diğer normal bebekler gibi görünmeyen Robert Hoge'in eşsiz ve özel hikayesi 44 yıl önce Avustralya'da başlamış. Suratında dev bir tümörle doğan Robert'ın bacakları deforme olduğundan doktorların bacaklarını kesmekten başka şansı kalmamış.
Robert'in doğumundan sonra annesi o kadar şaşırtmış ki oğluna bakmak bile istememiştir. Oğluyla ilgili hiçbir şey istemeyen annenin oğluna alışması biraz zorlu geçmiştir. Ancak anneyi yargılamadan hemen önce bilmelisiniz ki bu hikayenin kötü karakteri Robert’ın annesi değil. Dört çocuk annesi kadın 44 yıl önce beşinci çocuğunu dünyaya getirmiş fakat önceki çocuklarına nazaran beşinci çocuğu çok daha özeldir. Beşinci çocuk gözleri ve ağzı arasında büyük bir tümörle dünyaya gelen Roberttır. Robert ilk doğduğunda onun yüzüne dahi bakamayan anne ve baba onu hastaneden eve götürmek istememişlerdir. Bebeğinin durumuna çok üzülen anne bir anlığına çocuğun ölmesini bile dilemiştir. Bebeğine çok çirkin diyen anne bir süre sonra yanlışını fark etmiş ve zamanla da olsa oğlunun durumunu kabullenmeye başlamıştır.

Robert'in kardeşleri ise Robert'in ailenin bir parçası olmasını çok istiyorlardır. Kısa bir süre sonra da Robert hastaneden eve getirilmiştir. Robert'e karşı tavrından dolayı anneyi eleştirmek geliyor insanın içinden. Ancak anne de özel ihtiyaçları olan bir çocuğu yetiştirmenin zorluklarını gözünde büyütmüş ayrıca okula gittiğinde de arkadaşları tarafından çocuğuyla sürekli dalga geçileceğini düşünüp üzülmüştür. Robert ise annesinin endişelerini anlıyor ve hak veriyordur. Aile çocuklarını yanlarına aldıktan sonra Robert’ın ameliyat edilmesi gerektiğine karar vermişler ve ameliyat öncesi ve sonrası çocuğu sonuna kadar desteklemişlerdir. Cerrahi müdahale ile Robert'in suratındaki tümör kısmen alınmış ve tırnak kıkırdak dokusundan alınan örnek ile çocuğa yeni bir burun yapılmıştır. Ayrıca Robert’ın bacakları kötü durumda olduğundan doktorlar küçük çocuğun bacağını kesmişler ve yerine ise protez bacak takmışlardır.

Robert ise eylül 2016’da bir dergiye küçük bir çocukken annesinin kendisine karşı hissettiklerini nasıl kabul ettiğini ve hak verdiğini anlatmıştır. Röportajda şunları söylemiş : Doktorlar annemden bir günlük tutmasını istemiş. Mavi kaplı sevimli bir günlükte annem el yazısıyla bana karşı hissettiklerini yazmış. Annem bu günlüğü hiçbir zaman beden saklamadı. Annemden ara sıra günlüğe yazdıklarını okumasını isterdim. Annem, günlükte bana karşı hissettiklerini çok açık ve dürüst bir şekilde anlatıyordu. Bunun yanında bazı dönemlerde umutsuzluğa kapıldığını ancak hayatı sonu mutlu biten bir film olarak düşündüğünü bu yüzden de hemen kötü düşünceleri kafasından attığını belirtmiştir. Ailesine kendisini hastaneden eve getirdikleri, sonrasında kendisiyle ilgilendikleri ve her zaman destek verdikleri için minnettar olduğunu belirten Robert ailesini çok sevdiğini söylemiştir.

30 yaşına girmeden önce evlenen Robert eşi Kate ve iki kızları ile birlikte Avustralya’nın Wynnum isimli bir banliyösünde yaşıyor. Robert, ebeveyn olmayı anne ve babasından öğrendiğini söylüyor. İyi bir gazetecilik kariyeri varken hayatına devlet memuru olarak devam etmeyi seçen Robert aynı zamanda motivasyon konuşmacılığı ve yazarlık da yapıyor. Son derece esprili ve içten bir kişiliğe sahip Robert insanlara sık sık tavsiyelerde bulunuyor. Geçenlerde Facebook sayfasında, 'Birkaç hayranıma imzalı fotoğrafımı yolladım. Umarım kargoyu alınca korkmazlar' diyerek kendisiyle barışık olduğunu ve esprili bir kişiliğe sahip olduğunu bir kez daha gözler önüne sermiştir.

Robert Çirkin adında bir kitap da piyasaya süren Robert kitabı hakkında şunları söylemiştir. 'Dış görünüşe önem veren bir toplum içerisinde masum bir çocuğun normal olduğuna inanarak büyümesi ancak zamanla normal olmadığının farkına varmasını konu alıyor kitap. Çocuk büyüyünce durumunun farkına varıyor ve kendiyle gurur duyuyor. Diğerleri ise onu dışlamaya devam ediyor' demiştir.

Dış görünümünü değiştirme şansı olduğu halde estetik olmayı reddeden Robert kendini olduğu gibi seviyor ve herkesin bu konuda ders çıkarması gerektiğini bir kez daha gösteriyor. Eğer siz de herkesin kendini olduğu gibi sevmeyi öğrenmesini istiyorsanız Robert'in etkileyici hikayesini yakınlarınızla paylaşmayı.