enteresan.com LogoArtık Norveç’te ağaç kesilmeyecek

Norveç, ormansızlaşmamak için ağaç kesimini kaldıran ilk ülke oldu.
Artık Norveç’te ağaç kesilmeyecek
 Norveç hükümeti, artık halkın ihtiyaçlarını karşılamak için ihtiyaç duyulan ürünlerin ormanların azalmasına sebep olmayacak ürünlerden tedarik edeceklerini söyledi. Bu, hükümetin artık ağaçkesen hiçbir firmayla ilişkisinin olmayacağı anlamına geliyor. Keresteden palm yağına kadar dünya çapında birçok ihtiyaç, ormanlara zarar verilerek elde ediliyor ve anlaşma, bunların hepsini kapsıyor.
Yasa henüz yürürlüğe girmemiş olsa da, doğa koruma dernekleri ve grupları, karardan oldukça memnun. Norveç Yağmur Ormanı Derneği’den Nils Hermann Ranum, bu adımın yağmur ormanlarını korumak için büyük bir adım olduğunu beliriyor. Ülkede buna benzer kararlar alınmıştı, ancak hükümetin bizzat ormanlara zarar veren ürünlerle ilişiğini kesmesi, devrimsel nitelikte.
Ancak Norveç Yağmur Ormanı Derneği, bunu yeterli görmüyor ve Büyük Britanya ve Almanya gibi ülkeleri de aynı harekete çağırıyor. Bu iki ülke, UN İklim Zirvesi 2014’te Norveç’le beraber aynı çağrıyı yapmıştı. Bu adımı ilk atan Norveç olunca, şimdi gözler Büyük Britanya ve Almanya’ya çevrildi.
Norveç’in bu kararı doğa severleri sevindirdi, ancak madalyonun öbür yüzüne baktığımızda, Norveç’in dünyada en çok petrol üreten ülke olduğunu görüyoruz. Kuzey Denizi’nde aradığı petrolle doğayı sömüren ülke, Kuzey Kutbu’ndaki Barents Denizi’ne göz dikti. Vahşi doğaya bizzat zarar vermenin yanı sıra, petrol ürünleri ve kömür kullanımı, doğaya ciddi zararlar vermekte. Ağaç kesimini engellemenin etkisi önemli, ancak yeterli değil.
Yine de ülkenin 2025 yılına kadar tüm petrol ve gazla çalışan araçları bitireceği ve elektrikli araca geçeceğini düşünürsek, iyi şeylerin yavaş yavaş olmaya başladığını düşünebiliriz.

Darısı bizim ormanlarımızın ve derelerimizin başına.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.

Günün Fıkrası :)

Matematik dersinde kadın öğretmen öğrencilere sorar: – Bir ağacın dalında 5 tane kuş var. Taş attım, iki tanesini vurdum.