enteresan.com LogoAy'ın Ufuk Çizgisindeki Büyük, Daha Yüksekte Küçük Görünmesinin Nedeni

Ay'ın ufuk çizgisindeyken büyük, daha yüksekte iken neden daha küçük göründüğü hiç merak ettiniz mi?
Ay'ın Ufuk Çizgisindeki Büyük, Daha Yüksekte Küçük Görünmesinin Nedeni

y'ın ufuk çizgisindeyken büyük, daha yüksekte iken neden daha küçük göründüğü hiç merak ettiniz mi?

Merak edenler varsa hemen bu merakı giderelim.

Bu olay tamamen görünme ile alakalıdır. Optik olarak ayın ufuktaki boyutu ile daha yüksekteyken ki boyutu aynıdır. Gözlerin görsel yanılsamasından dolayı ortaya bir illüzyon çıkar.

Ay ın Ufuk Çizgisindeki Büyük, Daha Yüksekte Küçük Görünmesinin Nedeni

Fotoğrafçı: lrargerich

Ay ufuk çizgisi üzerindeyken kendisi ile kıyaslayabileceğimiz ağaç, bina, dağ gibi uzak cisimler vardır ve bu Ay'ın boyutu mesafesi, ve görüntüsü hakkında görüş sahibi olmamızı kolaylaştırır. Fakat açık ve yüksek gökyüzündeyken Ay'ın boyutu ve mesafesine referans göstereceğimiz herhangi bir nesne yoktur. Bu yüzden Ay açık arazide daha küçük görünür.

Bu olayın gerçekten bir illüzyon olduğunu kanıtı ise her iki durumda Ay'ın boyutunu parmağınız ile ölçün. Sonuç olarak iki durumda da ayın boyutunun aynı olduğunu göreceksiniz.Eğer öyle değilse ciddi anlamda bir göz doktoruna muayene olmanızı tavsiye ederim.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Tajikista'da son Moda Tek Kaş

Tajikistanlılara göre kadınların kalın ve bitişik kaşları olması daha güzel...

Ölen Kız Kardeşini Son Defa Güldürmek İçin Bunu Yaptı – Sonrasında Bir Mucize Gerçekleşti

Küçük çocukları hasta olan annelerin acısını tahmin etmek bile zordur.Amy ve Stephen Smith, kızları Poppy doğduktan sonra bir rahatsızlığı olduğunu fark ettiler. Erken doğan Poppy’e doktorlar moebius sendromu teşhisi koydu. Moebius sendromuna sahip kişiler yüz kaslarını kullanamıyorlar. Bu da konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekmeleri anlamına geliyor.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.