Beyin Jimnastiği Yaptıran 4 Zor Zeka Sorusu ve cevapları

Bugün sizlere birbirinden zor zeka zorularını sizler için hazırladık

Hazırsanız başlayalım...


1. Erkek kardeşlerin yaşları kaçtır?

1. Erkek kardeşlerin yaşları kaçtır?

Mehmet, Peker, Cemil ve Ali adlarında 4 erkek kardeş vardır. Bu 4 erkek kardeşten Mehmet, Peker'den 1 yaş büyük; Peker, Cemil'den 1 yaş büyük; Cemil, Ali'den 1 yaş büyüktür. Ayrıca bu 4 erkek kardeşin yaşlarının çarpımı 3024'dür. Peki sizce bu 4 erkek kardeşin yaşı sırasıyla kaçtır?


2. Şekerler

2. Şekerler

Anne 3 kızına 21 tane şekeri vermiş ve onlardan şekerleri söylediği şekilde aralarında paylaştırmalarını istemiştir. Anne en büyük kızının şekerlerin yarısını, ortanca kızının şekerlerin çeyreğini ve en küçük kızının da şekerlerin 5'de birini almasını istemiştir. Aynı zamanda anne kızlarından şekerleri aralarında paylaştırırken asla kırmamaları gerektiğini de belirtmiştir. Anneleri dinleyen kızlar daha sonra şekerleri aralarında paylaştırmaya çalışmışlar fakat bir türlü paylaştıramamışlardır. Çünkü 21 tane şeker annelerin istediği şekilde paylaştırılmamaktadır. Daha sonra babalarından yardım istemeye karar veren kızlar babalarına gitmişler ve ondan yardım istemişlerdir. Baba ise kızlara tek bir şartla yardım edeceğini söylemiştir. Babanın şartı da bir tane şekeri kendine almaktır. Babalarının teklifini kabul eden kızlar sonrasında babalarının verdiği tavsiyeyle şekerleri annelerinin istediği şekilde aralarında paylaşmışlardır. Peki ama baba şekerleri 3 kızına nasıl paylaştırmıştır?


3. Kim işten kovuldu?

3. Kim işten kovuldu?

Mete, Can ve Bora bir şirkette yönetici olarak çalışmaktadırlar. Ama bu 3 yöneticiden birisi işten kovulmuş, diğeri terfi almış, üçüncüsü ise istifa edecekken son anda vazgeçmiş ve işinde çalışmaya devam etmiştir. Biz aynı zamanda işten kovulan yöneticinin diğer iş arkadaşlarından yaşça daha büyük ve bekar olduğunu da biliyoruz. Ayrıca Can, işten istifa etmek isteyen kişiden daha gençtir ve ayrıca Bora'nın eşini de tanımamaktadır. Peki bu bilgiler ışığında sizce Mete, Can ve Bora'dan hangisi işten kovulan yöneticidir?


4. Kaç telefon şarj edilir?

4. Kaç telefon şarj edilir?

Resimde gördüğünüz prizlere sizce kaç tane telefon şarj edilebilir?


Cevaplar :1

Cevaplar :1

1. Mehmet 9, Peker 8, Cemil 7, Ali ise 6 yaşındadır. Öncelikle hiçbir kardeşin yaşının 5 ve 10 olma ihtimali yoktur. Çünkü 5 ve 10'la çarpılan herhangi bir sayının son rakamı 0 ile biter. Ama bizim elimizdeki rakam 3024'dür. Ayrıca çocukların yaşları 10'dan da büyük değildir. Çünkü 10'da büyük olsaydı yaşlarının çarpımı 3024 sayısından fazla çıkardı. Tüm bunlardan sonra erkek kardeşlerin birbirlerinden bir yaş büyük olduğunu yani yaşlarının ardışık olduğunu billiyorduk. Bu yüzden kardeşlerin yaşları ya 1,2,3,4 veya 6,7,8,9 olacaktır. Ama 3024 sayısını veren 6,7,8,9 yaşlarının çarpımıdır. Soruda hangi kardeşin hangi kardeşten daha büyük olduğunu bildiğimiz için cevabımız Mehmet 9, Peker 8, Cemil 7, Ali ise 6 yaşında şeklindedir.


2. Baba 21 şekerden 1 tane alınca geriye 20 şeker kalır. Daha sonra 20 şekerin yarısı olan 10 tane şeker büyük kıza, çeyreği 5 tane ortanca kıza, 5'de biri 4 tane şeker ise en küçük kıza verilir ve böylece kızlar annelerinin istediği gibi şekerleri aralarında paylaşmış olurlar.


3. İşten kovulan Mete'dir. Çünkü soruda Can'ın işten istifa etmek isteyen kişiden daha genç olduğunu söylemiştik ve biz aynı zamanda işten kovulan kişinin yaşça diğerlerinden daha büyük olduğunu biliyorduk. Buradan hareketle işten kovulan Can değildir ve Can ofiste terfi alan yöneticidir. İşten kovulan kişi bekar olduğu için ve Bora da evli olduğundan Bora'yı da eliyoruz. Geriye Mete kalıyor. Bora istifa edecekken vazgeçen yönetici, Mete ise işten kovulan yöneticidir.


4. Toplamda 8 telefon şarj edilir. Çünkü bir çoklu prizin girişi eksiktir, birinin kablosu kopmuş diğerinin ise kablosu hiç yoktur. Kalan çoklu prizlerin de birer tanesi diğer çoklu priz tarafından kullanılacağı için toplamda 8 telefon şarj edilir.