enteresan.com LogoBir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

LEDler, lehimleme ve elektronik konusunda güzel basit bir yapıt.
Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Giriş:

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

LEDler, lehimleme ve elektronik konusunda güzel basit bir yapıt. Bunun için temel malzemeler yeterli, uzman donanıma hiç gerek yok. Eğer bütün parçaların hazırsa bir akşam oturup bunlardan bir tane yapabilirsin!

Bu nedir?Adından da anlaşıldığı gibi bir kavanoz içinde birbirinden farklı renklere bürünebilen bir düzine RGB LEDler. Evinde vereceğin bir sonraki parti için güzel bir atraksiyon ya da ağlayan bir bebeği bir süre eğlendirmek için iyi bir oyuncak!

Adım 1:Parçalar

İşte sana kavanoz içinde disko ışıklarını yapmak için lazım olan malzemeler:

Bir mason kavanozu, reçel kavanozu, ya da geniş ağızlı metal şapkalı herhangi bir kavanoz

Bir elektrik düğmesi

1 4xAA pil tutucu, 2x2 biçiminde

1 9 volt batarya enerjisi(pil tutucuyla uyumlu)

24 RGB hızlı ya da yavaş değişen LEDler

12 10 ohm direnç

22 boy kablo

Devre tahtası

25 mm aluminyum standof ve vida

Cam buzlandırıcı sprey(opsiyonel)

Bu LEDlerin sadece iki pini var, ve güç geldiğinde otomatik olarak bir renk döngüsüne giriyor, kırmızı, yeşil, mavi renkleriyle kımbinasyonlar oluşturuyor.

Adım 2:Aletler

LED disko kavanozunu yapmak için bu aletlere ihtiyacın olacak:

Lehim demiri ve lehim amlzemesi

Isı silahı ya da kontrollü bir yakıcı alet

Tel kerpeteni

Mengene (opsiyonel ama her şeyi çok daha kolaylaştırıyor!)

Küçük kargaburnu penseler

Kablo soyucu

Matkap

Sıcak tutkal silahı

Devre tahtasını kesmeye yarayacak bir alet

Keskin bir bıçak

Devre tahtası için tahta yapım seti

Adım 3:LED Kollarını Yapma

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Ben 24 RGB LEDler kullandım. Seninkiler kavanozunun boyutuna göre daha fazla ya da az kullanabilir. 24 LED 12 kola ayrıldı, hepsi seri bağlandı, hepsi tek akım limitli dirence ve iki LEDe bağlandı. Her LED yaklaşık 3 volt alıyor. Bu değeri geçme sakın!

Sonra bu 12 kol birbiriyle paralel bağlandı ki her kol yaklaşık 6 volt kadar enerji alsın.

Her LEDi buzlandırmak için zımpara kağıdı kullanarak başlamak isteyebilirsin.

Her kola LEDleri rasgele yerleştirdim ki kavanoza koyduğumda da rasgele yerleştirilmiş gibi görünsün. Geniş bir kol çeşitliliği oluşturmaya çalış ama kavanoza sığacağından da emin ol.

Montaj oldukça düz. Direnç ile başla, bir kutbunun etrafına biraz kablo dola ve alt kısmını lehimle. Burada mengene çok işe yarıyor çünkü parçalar çok hareket ediyor! Kablonun diğer ucuna bir LED lehimle. Bir kablo daha lehimle ve bir LED daha. Sonunda, en son kabloyu da lehimle ki dirence kadar uzanabilsin.

LEDlerle oynayanlara bu çok açık gelecektir ama yeni başlayanlar unutmayın: KUTUPLAŞMAYI GÖZLEMLEYİN!LEDler ancak doğru yere bağlanmışsa yanacaktır. LEDlerin bir uzun ucu(pozitif) bir de kısa ucu(negatif) vardır:ben disko ışığımı yaparken uzun ucun her kolda dirence dönük olduğundan emin oldum

Adım 4:Kolları Bitir!

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Şimdi bir dizi kolların var. Her birinde direnç üzerine bir parça genleştirici yerleştir. Bu kabloları birarada tutmaya ve montajı kolaylaştırmaya yarar. Genleştiriciyi ısı silahı ya da yakıcı bir aletle küçült. Eğer bir yakıcı alet kullanırsan bir yerleri kavurmamaya dikkat et!

Adım 5:Kolları Test Et!

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

İlerlemeden önce çalıştığından emin olmak için her kolu test etmekte fayda var. En kolay yolu bir ekmek tahtası ve güç kaynağı kullanmak ama bunun yerine her kolu bataryaya ayrı ayrı takarak da çalışıp çalışmadığını görebilirsin.

Adım 6:Devre Tahtasını Yap

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Eğer bir tahta yapımı setin varsa şanslısın, bu bölüm senin için kolay olacak.

Eğer bir PC tahtası kullanıyorsan:

1.Kavanozun boynunun iç kısmına sığacak kadar bir parça bakır kaplı tahta kes.
2.Bir şişe tırnak cilası kullanarak PC tahtasının dış tarafına eşmerkezli iki daire çiz. Pil tutucuyu yerleştirmek için merkezde yeterince yer bıraktığından emin ol.
3.Tahtayı asitle yak.
4.Tahta etrafında eşit aralıklarla matkap yardımıyla 0.07 santimlik delikler aç, her kol için bir çift delik olmalı, batarya düğmesi için de ek olarak birkaç delik aç.
5.Standoflar için ve tahtadan bir kablo geçirmek için yaklaşık olarak resimdeki gibi üç delik daha aç.

Perftahtası kullanıyorsan talimatlar:

1.Kavanozun boynunun iç kısmına sığacak kadar bir parça tahta kes.
2.PC tahtasındaki yerlerle yaklaşık aynı yerlere bu tahtada üç delik aç.

Adım 7:Kapağı Oluşturma

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Şimdi matkapla kapakta delikler açmalısın ki PC tahtasını model olarak kullanabilesin. Pc tahtasını kapağın üzerine yerleştir ve açtığın delikleri izle. Delikleri PC tahtasındakiyle aynı ebatlarda aç.

Sonra açma/kapama düğmesi için bir delik aç. Ben dikdörtgen bir düğme kullandım bu sebepten deliği çok dikkatlice keskin bir bıçakla açtım. Eğer düğmen yuvarlaksa matkapla bir delik açabilirsin.

Bu noktada düğmeyi ve standofları yerleştirebilirsin. Düğmenin yerinden oynamasını engellemek için sıcak tutkal ile tutkalladım.

Standoflar PC tahtası ile kapağı birleştirir ve açma/kapama düğmesi için yer temin eder. Standofların boyu düğmenin boyutuna göre seçildi. Bu durumda düğmeye yeterli netlik vermek için 25 mm standoflar seçildi.

Adım 8:Kolları PC Tahtası Üzerine Lehimle

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

İşte en eğlenceli kısım. Yine kutuplaşmaya dikkat ederek her bir kolu PC tahtasının üzerine lehimle. Tüm kolları sırayla dizmeye çalış ki direkt yanyana olan LEDler olmasın.

Perftahtası kullanıyorsan önce kolları yerlerine tutkalla sonra kolları tahtanın etrafına iki sıra halinde lehimle.
Eğer bütün kollar lehimlendiyse pil tutucuyu ortaya sıcak tutkalla tutkallayabilirsin. Tutkalın açtığın deliklerin hiçbirini kapatmadığından emin ol.

Adım 9:Açma/Kapama Düğmesini Kablolarla Bağla

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Neredeyse bitti!Şimdi düğmeyi kablolara bağlayacağız. 9 volt pil tutucunu al ve siyah olanı PC tahtası üzerindeki negatif kısma lehimle.

Kırmızı olanı PC tahtasına açtığın büyük delikten geçir ve düğmedeki bir bağlantı ucuna kadar getir. Lehimle- hangi uca lehimlendiği önemli değil. Bir kablo parçası kap ve bunu düğmedeki diğer bağlantı ucuna lehimle. Delikten geçir ve PC tahtasının pozitif kısmına lehimle.

Bir iki pil yerleştir ve düğmeye bas!Şimdi ışık yanmalı!

Her şey tıkırında olduğuna göre kapağı PC tahtasına yerleştirebilirsin. Standofları yerine yerleştir ve PC tahtasının diğer tarafından vidala. Her şey birbirine sıkıca bağlı olmalı.

Adım 10:Final Montajı

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Şimdi tamamladığın ışık topunu kavanozun içine yerleştir ve kapağı sıkıca kapat. Haydi durma, ışığı aç ve hala çalışıp çalışmadığıondan emin ol!

Oooo çok parlak!

Eğer LEDleri camdan görebiliyorsan bu projeyi bitmiş bil. Ama şayet biraz gizem katmak istersen camı cam buzlandırıcı sprey ile buzlandırabilirsin. Kavanozun içini buzlandırma disko ışığının mekanik kısımlarını gizler ve ışığın biraz daha dağılmasını sağlar.

Camın iç yüzeyini buzlandırma dağınık bir işlem. Folya sararak dış yüzeyi korumalısın. Muhtemelen buzlandırıcı spreyin kolay kurumadığını farkedeceksin. Ben yüzeydeki buzlandırıcıyı kurutmak için sıcak tutkal silahını kullandım. Beyaz kablolar kullanarak ve pil tutucuyu beyaza boyayarak kavanozun içindekileri gizleyebilirsin.

Adım 11:Videolar!

Bir Kavanoz İçinde LED Disko Işıkları

Tamamdır!Bu ışığı yapmak bütün parçalar yeni olsa dahi on dolardan az bir maliyete sahip. Bir partide çoşarken, bir hediye olarak ya da bebekleri eğlendirmek amacıyla(resimde gördüğün gibi) kullanabilirsin, kesinlikle birebir!

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.

Lüks bir lokantaya gittiğinizde sakın tahta servis tabaklarını kabul etmeyin! Büyük tehlike...

Kelebek Yazarı Cengiz Semercioğlu tahta servis tabaklarındaki zararı yazdı...

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.