enteresan.com LogoBirbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri

Dünyada binbir çeşit kuş bulunmaktadır. Bazıları çok iyi evcilhayvanlardır, bazıları rengarenk tüyleri ile insanı kendisine hayran bırakır, bazıları tuhaf bir görünüme sahiptir, bazıları çekicidir. Tüm kuşlar harika canlılardır. İşte birbirinden farklı ve güzel kuş türleri...
Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri

Çalı Tavuğu (Centrocercus Urophasianus)

Kendine has görünümü olan çalı tavuğu, Kuzey Amerika'daki en büyük orman tavuğudur. Eşi benzeri olmayan uzun, sivri bir kuyruğu, eşsiz bacakları ve tüylü parmakları vardır. Yetişkin erkeğin gözlerinin üzerine sarı bir kısım bulunur. Üst tüyleri gri olan beyaz bir göğsü, koyu kahverengi boğazı ve siyah bir göbeği vardır. Erkek çiftleşme mevsiminde dişiyi etkilemek için boğazındaki iki sarı keseyi şişirir. Yetişkin dişiler gri-kahverengi alacalıdır, boğazları açık kahverengiyken göbekleri koyu kahverengidir.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Beyaz Akbalıkçıl (Egretta Thula)

Beyaz akbalıkçıl, dünyadaki en büyüleyici görünümlü kuşlardan biridir. Aslında küçük bir balıkçıldır, ancak eşi benzeri olmayan kabarık tüyleri onu büyük göstermektedir. Yetişkinler ortalama 61cm boyunda ve 375gr ağırlığında olur. İnce, siyah bir gagası, uzun bacakları ve sarı ayakları vardır. Gaganın gözler önündeki sarı bölümü çiftleşme mevsiminde kırmızıya döner.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Kara Taçlı Turna (Balearica Pavonina)

Başka bir farklı görünümlü, eşi benzeri olmayan kuş Afrika'da yaşayan kara taçlı turnadır. Eskiden "Kaffir turna" diye de nitelendirilen bu canlı Sahara çölünün güneyindeki kurak bozkırlarda yaşar. Gri taçlı turna gibi diğer turnalardan farklı olarak yuvasını ağaçlarda yapar. 1m uzunluğunda ve 3.6kg ağırlığındadır. Kanat aralığı ise 1.87m'yi bulmaktadır. Gelecek nesiller, bu kuş türünü göremeyebilir, çünkü yaşama alanının daralması ve bozulması nedeniyle nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Gri Taçlı Turna (Balearica Regulorum)

Afrika'da yaşayan gri taçlı turna, kara taçlı turnanın akrabasıdır. Yukarıda da bahsedildiği gibi gri taçlı turna ve kara taçlı turna, ağaçlara yuva yapan tek turna türleridir. Bu özelliklerinin nedeni, uzun arka parmaklarının dalları kavrayabilmesidir.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Kara Gagalı Kaşıkçı (Platalea Regia)

Bu muhteşem görünümlü canlının ayırt edici özelliği sıradışı şekilli gagasıdır. Sıradışı görünümlü canlı Avustralya ve civar adalardaki sulak arazilerde yaşamaktadır. Kabuklu hayvanlar, küçük böcekler ve balıklarla beslenen kara gagalı kaşıkçı, gagası ile adeta yerleri süpürerek yemek yer. Daima kafasını uzatarak uçarak. Kara gagalı kaşıkçı, nesli tükenen hayvanlar listesinde en son sıradadır.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Çayır Tavuğu (Tympanuchus Cupido Attwateri)

Bu eşi benzeri olmayan, renkli kuşun nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadı. Bir yüzyıldan fazla zaman önce bir milyon çayır tavuğu Teksas ve Louisiana'nın sulak bölgelerine yerleştirildi. Ancak günümüzde sulak alanların yalnızca yüzde biri kalmıştır. 1998 yılında dünya üzerinde 60'ı yabani doğada yaşayan 260 tane çayır tavuğu kaldığı kaydedilmiştir.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Sorguçlu Martı (Fratercula Cirrhata)

Sorguçlu martı, kalın kırmızı gagası ve sarımsı sorgucu ile eşi benzeri olmayan bir kuş türüdür. Kuzey Pasifik Okyanusu'nda yaşayan bu kuş türü yaklaşık 35cm boyundadır. 750kg ağırlında olan sorguçlu martının kanat açıklığı da 35cm'dir. Batı Pasifik'teyaşayanlar, doğu Pasifik'te yaşayanlara köre daha büyük olur. Ayrıca erkekler de dişilere göre kısmen daha büyüktür.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Görkemli Lir Kuşu (Menura Novaehollandiae)

Gövdesinin üstü kahverengi, altı grimdi kahverengi tüylerle kaplı görkemli lir kuşunun yuvarlak kanatları ve güçlü bacakları vardır. Yaklaşık 100cm boyunda olan bu kuş, ötücü kuşlar arasında en uzun boylu olanıdır. Bu türün erkeği çok eşlidir ve tüyleri inanılmaz derecede zariftir.

Kuyruğunda 16 tüy bulunmaktadır. En dıştaki iki uçta bulunan iki tüy lir şeklindedir. Sonra gelen tüyler koruyucu niteliktedir. Geri kalan 12'si ise ipliksi bir yapıya sahiptir. Tüylerin tamamen uzayarak şekil alması 7 yıl sürmektedir. Çiftleşme mevsimi süresince kuyruk kafanın üzerinde açılır ve gümüşi beyaz bir kubbe gibi görünür.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri


Harikulade Fregat Kuşu (Fregata Magnificens)

Eşi benzeri olmayan bir görünüme sahip harikulade fregat kuşu tropik Atlantik bölgesinde yaygın olarak görülür. Florida, Karayip Cape Verde Adası, Galapagos Adası ve Amerika'nın Pasifik kıyılarında koloni halinde yaşamaktadırlar.

Birbirinden Farklı ve Güzel Kuş Türleri

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

40 Yaş Üstü Kadınlara İthafen Yazdıkları İnternette Olay Oldu.

Frank Kaiser’in 40 yaş üstü kadınlara ithafen yazdığı küçük yazı internette gündem oldu. Yazdıklarını okuyunca nedenini anlayacaksınız.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Japon Çocukları Neden Uysal ve Öfke Nöbeti Geçirmiyor: İşte Nedenleri

Japon çocuklarının nasıl hep uysal duran ve sık sık sinir krizine girmeyen ve öfke patlaması yaşamayan çocuklar olduğunu merak ediyor musunuz? İşte yanıtı haberimizin devamında.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Erkekler Neden Erken Ölür?

Akşam annemle babam televizyon seyrediyorlardı. Annem, ‘Geç oldu,’ dedi, ‘zaten yorgunum, ben yatıyorum.’ Annem kalktı, mutfağa gitti. Çerez-meyve tabaklarını çalkaladı kaldırdı.