enteresan.com LogoBisiklet Parçalarında Grafik

Hiç bir spirograf setin oldu mu ve keşke daha büyük olsaydı dedin mi? Evet ben dedim. Birkaç bisiklet hurda parçası ve döküntülerle bu mümkün!
Bisiklet Parçalarında Grafik

Giriş:Bisiklet Spirografı

Bisiklet Parçalarında Grafik

Hiç bir spirograf setin oldu mu ve keşke daha büyük olsaydı dedin mi?Evet ben dedim. Birkaç bisiklet hurda parçası ve döküntülerle bu mümkün!

Adım 1:Malzemeler ve Yöntem

Bisiklet Parçalarında Grafik

Bu proje için lazım olanlar:

Bisiklet zinciri - tercihen düz olmalı ama eski püskü tozlu bir zincir parçası işe yarar. Ya da birkaç zinciri birleştirerek istediğin boyda tek bir zincir haline getirebilirsin. İlk önce zincirin yağını temizlemeni öneririm.

Zincir halkası - herhangi bir bisiklette bu parçayı bulabilirsin. Ama kalemini koyabileceğin kadar büyük cıvata delikleri olması gerekiyor. Yoksa kalın karton ya da benzeri bir şey ile kalem deliği açmak zorunda kalacaksın.

Peg rafı - 2.5 cm lik delikleri olan 0.6 cm kadar peg rafı yeterli. Bir bisiklet zinciri için en uygun ebatlar. Kontrplak ya da kalın karton bile kullanabilirsin.

Tel - ince esnek çelik tel iyi gider. Çok kalın olmasın ve de izolasyon malzemesi olmasın. Muhtemelen bir buçuk metre yeterli olacaktır. Zinciri yerleştirmek için bir çeşit yapıştırıcı da kullanabilirsin. Sıcak tutkal işine yarar.

Kesime başlamak için makineli oyma testeresi ve matkap.

Adım 2:Hesaplamalar

Bisiklet Parçalarında Grafik

Bu spirograf makinesinde hareket edebilen halka için eski bir bisiklet zincir halkası ve sabit dış halka için de bir zincir kullanacaksın.


Yapacağın grafikler zincir halkandaki diş sayısına ve zincirindeki halka sayısına bağlı.şimdi hesaplar için bir örnek verelim:

Bu resimlerde iki tür zincir var:130 halkalı ve 84 halkalı. İki tane de zincir halkası var:52 dişli ve 48 dişli. Yani;

130:52->5 uç(5x52=260=130x2)
130:48 -> 65 uç (65x48 = 3120 = 130x24)
84:52 -> 21 uç (21x52 = 1092 = 84x12)
84:48 -> 7 uç (7x48 = 336 = 84x4)


Ana fikri anladın mı?

O zaman bir zincir uzunluğu üzerinde karar kıldıysan kontrplaktan bir halka kesmen gerekecek. Zincirini halkanın iç kenarına uzat ki düzgünce kesebilesin. Halkanın boyu:

Dairenin çevresi=zincir uzunluğu / 2 / pi + zincir genişliği / 2

Zincir uzunluğu kesin olması için resimdeki gibi çividen çiviye ölçülmeli.
Zincir genişliği en geniş noktadan ölçülmeli, yine resimdeki gibi.

Halka sayısına bağlı olarak hesap yapabilmelisin. Standart genişlik 0.7 cm dir. Bu da:

Dairenin çevresi=(halka sayısı)*(1.2 cm) / 2 / pi + (0.3 cm)

Adım 3:Kesme

Bisiklet Parçalarında Grafik

Tam merkeze bir çivi yerleştirdim ve bir parça tel kullandım. Düzgün bir pergelle peg rafının üzerine bir daire çizdim. Ve şimdi bir makineli oyma testeresi ile daireyi kesip çıkarabilirsin.

Keserken destek olması amacıyla eski bir çekmece kullanmayı unutma.

Adım 4:Zinciri Tutturma

Bisiklet Parçalarında Grafik

Zincir halkanın içine düzgünce yerleşmeli. Çelik tel parçaları kullandım. Peg rafı kullandığım için teli kullanmayı kolaylaştıran uygun büyüklükte delikler var.
1.Teli delikten içeri yerleştir.
2.Zincire doğru uzat.
3.Zincir halkası dişlerinin olduğu zincirdeki boşluklara geçir. Zincir halkaları geniş ve dar olmak üzeredir. Tel kullanıyorsan sadece geniş olanlara geçir. Dar olanlardaki teller çizim yaparken zincir halkasına takılacaktır.
4.Güvenli hale getirmek için teli bük. Bir karışıklık olmaması için teli zincirin en tepesine ya da en alt kısmına iliştir.

Tel yerine tutkal da kullanabilirsin. Ama senin için daha zahmetli ve dağınık olacaktır.

Adım 5:Muhteşem Bir Sanat Eseri

Bisiklet Parçalarında Grafik

Zinciri tahta halkana geçirip sağlama aldıysan ortalığı sallamaya hazırsın!Üzerinde çizim yapabileceğin bir zemine yerleştir ve zincirin halka etrafında takılmadan düzgünce döndüğünden emin ol ve sonra da biraz mürekkep dök.

Prosedür normal bir spirograf kullanırkenki ile aynı. Cıvata deliklerinden birine kalemini yerleştir, zincire doğru ittir ve başa dönene kadar yavaşça döndür.

Duvarda ve araba çizimlerinde de kullanılabilir sanırım. Keyfini çıkar!

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

7 bin yıllık buğday Marmaris’te umut oldu

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı. Öztürk, büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye'nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini söyledi.

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.