enteresan.com LogoBruce Lee Kimdir?

Bruce Lee'nin hayat hikayesi...
Bruce Lee Kimdir?

Bruce Lee dövüş sanatlarının büyük ustası olarak dünya çapında nam saldı. Yarı Amerikalı yarı Hong Konglu yönetmen, dövüş ve savaş sahneleri yönetmeni, senarist ve yapımcı olan Bruce Lee eğer yaşoyor olsaydı 27 Kasım 2010'da 70 yaşında olacaktı. Aslında Bruce Lee batılı ülkelerde dövüş sanatlarının efsanesi olarak anılıyor.

Bruce Lee

Bruce Lee kültürel bir ikon ve dövüş sanatları üzerine olan filmlerin efsane adı olarak biliniyor. Uluslararası başarıları hızla büyüyen Brucee Lee 32 yaşında hayata veda etti. Sanatı 27 Kasım 1940'da doğmuştu.

Bruce Lee

Bruce Lee henüz 3 aylıkken ailesi Hong Kong'a yerleşti. Bruce Lee Hong Kong'da hayatının büyük bir bölümünde felsefe haline getireceği Wing Chun Kung Fu'yu öğrendi ve kendi stiliyle harmanladı. Bruce Lee'nin bir star olmasının nedenlerinin başında dövüş sanatlarıyla birlikte sanatsal bazı eğitimleride almış bir kişi oluşudur. Sanatsal şekilde dövüşmesi Bruce Lee'nin henüz 18 yaşındayken 20 filmde boy göstermiş bir oyuncu olmasını sağladı. Bruce Lee ilk olarak "Little Cheung" isimli 1959 yapımı filmde Chang isimli karakteri canlandırdı.

Bruce Lee

Sanat tutkusu Bruce Lee'ye Çinli bir Opera sanatçısı ve Güney Çin Lehçeli oyuncu olan babası Li Hong Chen tarafından aşılandı. ( Resimde Solda)

Bruce Lee

1959 yılında Amerika'ya giden Bruce Lee hem vatandaşlık görevini yaptı hemde Washington Üniversitesi Felsefe Bölümü'nde eğitim aldı. Bruce Lee antrenmanları sırasında Kung Fu eğitimi de vermeye başladı. Ve son olarak kendini dövüş sanatlarına adayan Bruce Lee pek çok Kung Fu okulu açtı. Doğal karizması ve dövüş tekniğiyle Hollywood'un kapılarını açan Bruce Lee efsane bir isim haline gelmeye başladı.

Bruce Lee

"Green Hornet" isimli çizgi romanın Televizyona uyarlanmasıyla kendini Kato rolünde bulan Bruce Lee bu tv serisi ile adını pek çok alanda duyurdu. Kato aslında bir yan figür olmasına rağmen Bruce Lee'nin gösterdiği üstün performans ana karakterleri gölgede bırakmaya yetti. Ve Bu popülarite bu serinin Hong Kong'da Kato Show olarak yayınlanmasına neden oldu.

Bruce Lee

Bruce Lee'nin dövüş sanatı bir sistem ve felsefe içeriyordu ve Bruce bunu Jeet Kune Do-Doo (Gelişmiş Yumruğun Yolu )olarak adlandırıyordu. Bu tarz bir dövüş stili aslında "stilsiz stil" olarak adlandırılabilir çünkü geleneksel dövüş sanatları pek çok süslü hareketler içermektedir fakat Bruce Lee dövüş sanatları konusunda " Su kadar sade olmalı." sözleriyle bunu ortaya koyuyordu.

Bruce Lee

1972 yılında Beruce Lee, Karate Hükümdarlığı Şampiyonu Chuck Norris'i The Return of the Dragon isimli filme deavt etti. Chuck Norris son dövüş sahnesinde kimin kazanacağını sorduğunda Bruce Lee bu gayet açık şeklinde cevap verdi. Chuk Norris'le yapılan röportajda Bruce Lee'nin kendini yenmesine nasıl izin verdiği sorulunca " Şimdi sen filmde Karate Hükümdarlığı Şampiyonu'nu yenecek misin ? dedim o da bana " Hayır karatede savunma şampiyonu olan birini öldüreceğim" dedi. Diyerek filme nasıl katıldığını anlattı.

Bruce Lee

Lee "The Return of the Dragon" isimli filmde sadece oyuncu olarak görev almadı filmin yönetmenliğini ve senaristliğini de üstlendi.

Bruce Lee

" Game of the Death" filmi çekilirken Lee Warner Bros'tan teklif aldı bu teklif ile "Enter the Dragon" isimli filmin yapımcılığını üstlendi ve filmdeki başrol oyuncusu oldu.

Bruce Lee

"Enter the Dragon" izleyiciler ve eleştirmenler tarafından başarılı bulundu ve bu başarı Lee'ye uluslararsı bir popülerlik kazandırdı. Filmin izleyicilerle buluşmasından 6 gün önce Lee'nin ağrı kesici alarak hayatını kaybetmesi bu muhteşem başarıya gölde düşürdü.

Bruce Lee

Lee'nin son filmi " Game of Death" Lee'nin ölümünden sonra çekildi. Kısmen eski parçaların yeni bir şekilde birleştirilmesi ile film oluşturuldu.Kariyerinin zirvesinde henüz 32 yaşındayken hayat gözlerini kapayan Bruce Lee'nin yeteneğinde bir aktör henüz ortaya çıkmadı.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

5 Saniyede Atı Bulabilecek misin?

5 saniye içinde resimde gizlenmiş atın resmini bulabildin mi? Bulamadıysan 2. resimde cevabı görebilirsin

8 Kiloluk Bebek Dünyaya Geldi

Endonezya'da doğan en kilolu bebek görenleri şaşkına çeviriyor.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Günün Fıkrası :)

Matematik dersinde kadın öğretmen öğrencilere sorar: – Bir ağacın dalında 5 tane kuş var. Taş attım, iki tanesini vurdum.