enteresan.com LogoBunları Size Hiçbir Yerde Öğretmezler: Hem Ufkunuzu Hem Kafanızı Açacak 19 İlginç Bilgi

Öğrenmeyi sever misiniz? Zihninizin derinlerine bilgi tohumları ekmeyi, ufkunuzu katlamayı ya da kişisel tatmininizi sağlamayı? Cevabınız evet ise eğer, işte size birbirinden enfes ilginç bilgiler! Haberin detayları aşağıdadır.
Bunları Size Hiçbir Yerde Öğretmezler: Hem Ufkunuzu Hem Kafanızı Açacak 19 İlginç Bilgi
1. Erkekler, güneşli günlerde şiddete daha fazla eğilimlidirler.
Erkekler, güneşli günlerde şiddete daha fazla eğilimlidirler.
İsrail Ben Gurion Üniversitesi uzmanlarının şiddetle ilgili yaptıkları bir araştırmada cinayet suçlarının yaz aylarında 3 kat daha fazla işlendiğini ve katillerin çoğunun erkek olduğunu tespit etmişlerdir. Serotonin hormonununun şiddete meyilli kişilerde daha az olduğu da araştırma verileri arasında yer aldı.
2. Eğer bir insanın doğal kokusunu çekici buluyorsanız, bu onların bağışıklık sistemi genlerinin sizinkilerden farklı olduğu anlamına geliyor.
Eğer bir insanın doğal kokusunu çekici buluyorsanız, bu onların bağışıklık sistemi genlerinin sizinkilerden farklı olduğu anlamına geliyor.
Farklı bağışıklık sistemi genlerine sahip olan bir çiftin çocukları, daha güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olarak dünyaya geliyor.
3. Bal arılarının en büyüğü Himalaya Bal Arısı, kabilelerin topladığı halüsinojenik bir bal yapar.
Bal arılarının en büyüğü Himalaya Bal Arısı, kabilelerin topladığı halüsinojenik bir bal yapar.

4. Dişi battaniye ahtapotu, erkek battaniye ahtapotundan 40.000 kat daha büyüktür.
Dişi battaniye ahtapotu, erkek battaniye ahtapotundan 40.000 kat daha büyüktür.
Bilim insanları 2002 yılına kadar tek bir erkek battaniye ahtapotu bulamadılar. Çünkü o yıla kadar bu türün dişisi ile erkekleri arasındaki boyut farkı bilinmiyordu. Bu türün dişileri 2 metreye kadar büyüyebilirken, erkek olanlar sadece birkaç santimetreye kadar büyüyorlar.
Kısacası bu türün dişileri, erkeklerden 40.000 kat daha büyük olabiliyorlar. Bu da hayvanlar alemindeki dişi erkek arasındaki en zıt orandır.
5. Peynir ve bitter çikolata, diş çürümesini önler.
Peynir ve bitter çikolata, diş çürümesini önler.

6. Dünyanın belki de en 'faydalı' Rus yüzücüsü.
Dünyanın belki de en 'faydalı' Rus yüzücüsü.
Shavarsh Karapetyan adlı yüzücü, bir otobüsün suya çakıldığını duyduğunda 20 km'lik yüzüşünü bitiriyordu. 10 metreye daldı ve her seferde birer kişi olmak üzere 20 kişiyi kurtardı. 
Kendisi, 11 kez Dünya Rekoru sahibi, 17 kere Dünya Şampiyonu, 13 kere Avrupa Şampiyonu ve 7 kere Rusya şampiyonu bir yüzücü.
7. Evcilleştirilmiş ve kokuları yok edilmiş kokarcalar mükemmel ev hayvanları olurlar.
Evcilleştirilmiş ve kokuları yok edilmiş kokarcalar mükemmel ev hayvanları olurlar.
Sevgi dolu ve uysaldırlar ve onlara pek çok şey öğretebilirsiniz.
8. Çok sevilen Er Ryan'ı Kurtarmak adlı filmle alakalı çok ilginç bir anektod:
Çok sevilen Er Ryan'ı Kurtarmak adlı filmle alakalı çok ilginç bir anektod:
Er Ryan'ı Kurtarmak filminin yönetmeni Steven Spielberg, filmde Çavuş Mike rolündeki Tom Sizemore'ye, filmin çekimleri başlamadan önce filmde rol alabilmesi için ara ara uyuşturucu testine girmek zorunda olduğunu ve eğer tek bir sefer dahi bu testi geçemezse, onu filmden çıkaracağını söylemiş.
Hem de filmin çekimlerinin son gününde bile bu testi geçemezse, tüm filmi yeniden çekmek pahasına...
9. Bilim insanları hala göz nakli yapmanın bir yolunu bulamamıştır. Bunun sebebi, gözlerimizi beynimize bağlayan optik sinirin ameliyat edilemeyecek kadar hassas olmasıdır.
Bilim insanları hala göz nakli yapmanın bir yolunu bulamamıştır. Bunun sebebi, gözlerimizi beynimize bağlayan optik sinirin ameliyat edilemeyecek kadar hassas olmasıdır.

10. Sihirli bir sözcük olarak lanse edilen ''Abrakadabra'', ilk olarak yüksek ateşli hastaların, ateşlerini düşürmek için söylenmiş ve bu şekilde yayılmıştır.
Sihirli bir sözcük olarak lanse edilen ''Abrakadabra'', ilk olarak yüksek ateşli hastaların, ateşlerini düşürmek için söylenmiş ve bu şekilde yayılmıştır.

11. İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren ortalama 111 milyar insanın öldüğü tahmin ediliyor.
İnsanlık tarihinin başlangıcından itibaren ortalama 111 milyar insanın öldüğü tahmin ediliyor.

12. Vücut sıcaklığımız, uyku düzenimizle yakından ilişkilidir. Çok sıcak yaz günlerinin huzursuz bir uykuya yol açmasının sebebi budur. İyi bir uyku için ideal olan ise 18-30 °C aralığıdır.
Vücut sıcaklığımız, uyku düzenimizle yakından ilişkilidir. Çok sıcak yaz günlerinin huzursuz bir uykuya yol açmasının sebebi budur. İyi bir uyku için ideal olan ise 18-30 °C aralığıdır.

13. Gökyüzündeki yıldız sayısı, Dünya üzerindeki tüm plajlardaki kum tanesi sayısından çok daha fazladır.
Gökyüzündeki yıldız sayısı, Dünya üzerindeki tüm plajlardaki kum tanesi sayısından çok daha fazladır.

14. Kadınlardaki sinir reseptörü sayısı erkeklerdekinin iki katıdır; bu yüzden acıyı daha yoğun hissederler. Ancak, acıya karşı dayanıklılıkları da daha fazladır.
Kadınlardaki sinir reseptörü sayısı erkeklerdekinin iki katıdır; bu yüzden acıyı daha yoğun hissederler. Ancak, acıya karşı dayanıklılıkları da daha fazladır.

15. Paranın metalik kokusu, aslında demir veya bakır ile etkileşime girince parçalanan vücut yağlarının yol açtığı bir kokudur.
Paranın metalik kokusu, aslında demir veya bakır ile etkileşime girince parçalanan vücut yağlarının yol açtığı bir kokudur.

16. Eskimolar, buzdolaplarını yiyeceklerinin donmaması için kullanırlardı.
Eskimolar, buzdolaplarını yiyeceklerinin donmaması için kullanırlardı.

17. Kanımızın vücudumuzu dolaşmasi yalnızca 22-23 saniye sürüyor.
Kanımızın vücudumuzu dolaşmasi yalnızca 22-23 saniye sürüyor.

18. Flamingoların özellikle sudayken tek ayakları üzerinde durmalarının sebebi ayaklarını dinlendirme değil vücutlarını sıcak tutma çabasıdır. Bu şekilde daha az ısı kaybederler.
Flamingoların özellikle sudayken tek ayakları üzerinde durmalarının sebebi ayaklarını dinlendirme değil vücutlarını sıcak tutma çabasıdır. Bu şekilde daha az ısı kaybederler.

19. Su samurları akıntıyla farklı yerlere sürüklenmemek için uyurken el ele tutuşurlar.