enteresan.com LogoBurulan Bir Yapıya Sahip Bisiklet Depolama Alanı

Londra Tasarım Festivali'nin Çevreci ve Doğa Dostu Tasarım Günü'nde, Geri Dönüşüm Sahnesi adında oldukça ilgi çekici bir proje ortaya çıktı. Bu bisiklet depolama kulübesi, mimar olan Christos Choraitis tarafından tasarlanmıştır.
Burulan Bir Yapıya Sahip Bisiklet Depolama Alanı

Sanford Housing Co-op kooperatifinin, her geçen gün büyüyen bir bisiklet problemi vardı. Yüzden fazla bisiklet, bu bisikletleri koyacak daha güvenli ve müsait bir yer olmadığından dolayı, koridorlara ve yangın çıkışlarına buraları tıka basa dolduracak şekilde bırakılmaya başlanmışlar. Bu problemi ortadan kaldırmak ve aynı zamanda, bisikletlerin güvende olmasını sağlamak için, bir çözüm gerekiyordu. İşte bundan dolayı, Christos Choraitis ve bu binada yaşayan aynı zamanda da, ahşap işleri, çevresel tasarım ve marangozluk konularında yetenekli olan diğer insanlar, Londra'nın New Cross Gate isimli mahallesindeki bu binanın, sorununa çözüm bulabilmek için bir adım öne çıktılar. (Bu kooperatifte yaşayan insanların, kiralarını ödemenin yanında aynı zamanda da, herhangi uygun bir şekilde kooperatif için çalışmaları gerekiyor.)

Burulan Bir Yapıya Sahip Bisiklet Depolama Alanı

Ayrılan bu alana, sadece 10 standart olan bisiklet kilidi sığabiliyordu. Bundan dolayı, ücretsiz emek gücünden yararlanan tasarım, biraz yaratıcı düşünülerek dikey şekilde sarkan kilitlerinden oluşan, bu çözüm halinde ortaya çıkmış. Bu sığınak benzeri yapı, Doğu Londra Demiryolu Hattı'nın donanım iyileştirmesinden alınan, demiryolu traversleri ve iskele direkleri kullanarak yapılacaktır. Bu bisiklet depolama kulübesinin çatısına, çim ekilecek ve bu alan da, konserler ya da bir etkinliğin sahnesi olarak kullanılacaktır. En etkileyici olan konu ise, bu depolama kulübesini yapan ekibin, sadece 20.000 dolarlık (12.000 sterlin) bir bütçeyle çalışıyor olmasıdır. Eğer bu kurulum, tasarımın olduğu kadar yüksek kalitede yapılabilirse, birçok ziyaretçinin Londra'nın bu tenha köşesinde bulunan, Sanford Co-op kooperatifinin en yeni tasarımını görmek için, buraya geleceklerinden emin olabilirsiniz.

Burulan Bir Yapıya Sahip Bisiklet Depolama Alanı

Burulan Bir Yapıya Sahip Bisiklet Depolama Alanı