enteresan.com LogoChris Burton'ın Geri Dönüşümü: Repose Lounge koltuğu

Gelecek sefer bir inşaat alanından geçtiğinizde, daha dikkatli ve yakından bakın. İnşaat alanında, tasarımcı ve aynı zamanda Savannah College of Art and Design MFA öğrencisi olan Chris Burton'ı, bir sonraki koltuğu ya da masasını yapmak için, yıkıntılar arasında materyal ararken görebilirsiniz.
Chris Burton'ın Geri Dönüşümü: Repose Lounge koltuğu

hris Burton'ın şu anda Savannah's Red Kite Studio galerisinde sergilenmekte olan, 'Upcycle of Waste' (Atıkların geri dönüştürülerek yeniden değerlendirilmesi) adlı sergisi, inşaat atıklarını, çöp malzemelerini ve diğer şehirsel atıkları ana materyal olarak kullanarak, harika görünümlü mobilyalar yapabilmek için dahice yöntemlerin kullanıldığı ürünleri içeriyor. Örnek olarak, Chris Burton'ın Repose Lounge koltuğu, inşaatlarda kullanılan her uzunluktaki tahtaları değerlendirmek amacı gütmektedir. Chris Burton'ın Repose Lounge koltuğu, sandalyenin oturma ve yaslanma kısmını oluşturan, kesilmiş PVC boruları artıklarıyla sunta ve tahtaların birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Atılmış materyalleri kullanmanın dışında Chris Burton, PVC borularının esnek doğasını oldukça rahat bir koltuk yapmak için kullanarak, materyal uygulamaları yapabilmekte ne kadar dahi olduğunu kanıtlıyor.

Chris Burton ın Geri Dönüşümü: Repose Lounge koltuğu

Geri dönüşümün bir üst seviyesi olan Chris Burton'ın 'upcycling' tasarımları, birçok çevreci zihniyete sahip tasarımcıların seveceği, 'trash-into-treasure' (çöpten hazineye) tekniklerinin harika ve akıllıca bir şekilde yorumlanmasına verilebilecek en güzel örneklerdir. Çevresel bilince sahip bir Calirfornia'lı ve eski bir inşaat çalışanı olan Chris Burton, atık materyallerin mobilya parçalarına ya da kullanılabilir sanat çalışmalarına dönüştürülmesinden esinleniyor. Endüstrideki gelişmelerin, ne kadar fazla atık ortaya çıkardığını herkes biliyor. Bir insanın çöpünü alarak, başka bir insanın rahat koltuğuna dönüştüren, genç bir tasarımcıyı görmek gerçekten oldukça mutluluk verici bir olay.