enteresan.com LogoÇin ve Darfur İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Fırınlar

S
Çin ve Darfur İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Fırınlar

Çin ve Darfur İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Fırınlar

Sürdürülebilir tasarım, tasarımların sadece neyden yapıldığıyla alakalı değil, aynı zamanda nasıl yapıldıkları, nasıl işlev gördükleri ve şu anda kimlerin hayatlarını kolaylaştırmakta oldukları ve gelecekte kimlerin hayatlarında kolaylık sağlayacağı gibi konuları da kapsıyor. Kendini "acı döngüsünü kırma"ya adamış olan kar amacı gütmeyen Operation Blessing, güneş'in ısısından yararlanarak yemek pişirme eski tekniğini, kendine yetebilen ve bağımsız, en az kaynak kullanan, uygulanabilir bir tasarıma dönüştürüyor. Çin'in Gansu eyaletinde ve yakında Darfur kamplarında, güneşle çalışan parabolic solar fırın, odun ateşi olmadan sadece yenilenebilir enerji olan güneş enerjisi kullanılarak harika bir şekilde yemek pişirmeye ve su kaynatmaya olanak tanıyor. Ocağın tasarımı, eski teknolojileri modern yöntemlerle kullanarak sosyal problemlere çare bulması açısından da harika bir örnek.

Ocaklar, betondan yapılıyor ve yansıtıcı aynalarla kaplı bir çanak anteni andırıyor. Güneş'e kolayca tutulabiliyor ve aynalar, enerjiyi yemek pişirilecek platforma topluyor. Yemek yapılabilecek sıcaklığı yakalamak sadece birkaç dakika alıyor. Bu sıcaklık, ocağa tutulan bir kağıdı birkaç saniye içinde tutuşturmaya yetecek bir sıcaklık. Bu fırınların üretimi hem kolay hem de ucuz. Fırınlar, yemek pişirmek için kullanılabileceği gibi daha sonra tüketmek üzere yiyecekleri kurutabiliyor. Ayrıca fırın, içme suyunu ve medikal ekipmanları sterilize etmek için de kullanılabiliyor. Güneş enerjisini kullandıklarından, çalıştırmanın maliyeti sıfır.

Fakat uygulama kesinlikle çığır açıcı. "Açlık çeken diğer tüm bölgeler gibi Gansu'da da odun ateşi su kadar değerlidir."dedi Operation Blessing başkanı Bill Horan. "Burada neredeyse hiç ağaç yok ve buraya çok az yağmur yağdığından insanlar, hayatlarında sadece bir kez, düğünlerine mahsus olmak üzere banyo yapıyorlar. Güneş enerjisiyle çalışan bu fırınlar eski bir teknolojiye dayanıyor ve çok çevreci niteliğe sahipler, nedeni ise tamamıyla yenilebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisiyle çalışmaları.