enteresan.com LogoÇin ve Darfur İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Fırınlar

S
Çin ve Darfur İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Fırınlar

Çin ve Darfur İçin Güneş Enerjisiyle Çalışan Fırınlar

Sürdürülebilir tasarım, tasarımların sadece neyden yapıldığıyla alakalı değil, aynı zamanda nasıl yapıldıkları, nasıl işlev gördükleri ve şu anda kimlerin hayatlarını kolaylaştırmakta oldukları ve gelecekte kimlerin hayatlarında kolaylık sağlayacağı gibi konuları da kapsıyor. Kendini "acı döngüsünü kırma"ya adamış olan kar amacı gütmeyen Operation Blessing, güneş'in ısısından yararlanarak yemek pişirme eski tekniğini, kendine yetebilen ve bağımsız, en az kaynak kullanan, uygulanabilir bir tasarıma dönüştürüyor. Çin'in Gansu eyaletinde ve yakında Darfur kamplarında, güneşle çalışan parabolic solar fırın, odun ateşi olmadan sadece yenilenebilir enerji olan güneş enerjisi kullanılarak harika bir şekilde yemek pişirmeye ve su kaynatmaya olanak tanıyor. Ocağın tasarımı, eski teknolojileri modern yöntemlerle kullanarak sosyal problemlere çare bulması açısından da harika bir örnek.

Ocaklar, betondan yapılıyor ve yansıtıcı aynalarla kaplı bir çanak anteni andırıyor. Güneş'e kolayca tutulabiliyor ve aynalar, enerjiyi yemek pişirilecek platforma topluyor. Yemek yapılabilecek sıcaklığı yakalamak sadece birkaç dakika alıyor. Bu sıcaklık, ocağa tutulan bir kağıdı birkaç saniye içinde tutuşturmaya yetecek bir sıcaklık. Bu fırınların üretimi hem kolay hem de ucuz. Fırınlar, yemek pişirmek için kullanılabileceği gibi daha sonra tüketmek üzere yiyecekleri kurutabiliyor. Ayrıca fırın, içme suyunu ve medikal ekipmanları sterilize etmek için de kullanılabiliyor. Güneş enerjisini kullandıklarından, çalıştırmanın maliyeti sıfır.

Fakat uygulama kesinlikle çığır açıcı. "Açlık çeken diğer tüm bölgeler gibi Gansu'da da odun ateşi su kadar değerlidir."dedi Operation Blessing başkanı Bill Horan. "Burada neredeyse hiç ağaç yok ve buraya çok az yağmur yağdığından insanlar, hayatlarında sadece bir kez, düğünlerine mahsus olmak üzere banyo yapıyorlar. Güneş enerjisiyle çalışan bu fırınlar eski bir teknolojiye dayanıyor ve çok çevreci niteliğe sahipler, nedeni ise tamamıyla yenilebilir enerji kaynağı olan güneş enerjisiyle çalışmaları.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Eşinize kesinlikle okutun!

Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı Dışarıya çıktığınızda aldığınız alkol oranına dikkat etmelisiniz. Aksi halde uyandığınızda, bir önceki gece yaptığınız bir şeyden pişman olabilirsiniz.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.