enteresan.com LogoÇok Renkli Beyin Haritası

Sinir hücrelerini boyamada yeni bir yöntem kullanarak, soyut bir sanat çalışması gibi gözüken parlak renkli beyin haritası yaratıldı...
Çok Renkli Beyin Haritası

'Beyin kuşağı' adlı bu resim, beynin farklı bölgelerinin nasıl etki ve tepkiler verdiğini detaylı bir şekilde gösteriyor. Bilim adamları, birçok farklı hastalıkta beyindeki farklı sinir hücrelerinin nasıl davrandıklarını görmelerinde bu görüntülerin yardımcı olacağını umuyorlar. Çok renkli resimler birbirinden bağımsız nöronları 90 farklı renkle işaretleyerek elde edilmiş. Harvard Üniversitesi'ndeki Amerikalı araştırmacı Dr Jeff Lichman: ''Televizyon ekranının kırmızı, yeşil ve maviyi bir renk cümbüşü yaratmak için karıştırması gibi nöronların içindeki üç veya daha fazla renkli protein bileşimi, farklı renk tonları oluşturabilir.'' ''Sinir sisteminin şemasını detaylı incelemek için nöro-bilimcilerin ellerinde birkaç araç bulunuyor; 'beyin kuşakları' nın bize yardımcı olmasını umuyoruz, daha açık bir ifadeyle beynini ve sinir sisteminin karmaşık yapısının planını ayrıntılı olarak çıkaracağını tahmin ediyoruz.

Çok Renkli Beyin Haritası

Beyin kuşakları, memelilerin henüz tam anlaşılmamış sinir sistemi gelişimlerini takip etmemize yardım edebilir. Bu, sinir sisteminin erken gelişiminde ortaya çıkan beyinsel rahatsızlıkların açıklığa kavuşturulabilmesi anlamını taşıyor. Bu teknikte yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renkli proteinler, genetik kodların arasında dolaşıyorlar. Bir kere ''açıldıklarında'' genler, girdikleri nöronları, muhteşem bir renk cümbüşü şeklinde aydınlatıyorlar. Bilim adamları, ''beyin kuşakları''nı kullanarak farelerin 50 günlük sinirsel dolaşımlarını incelemek için kullandılar. Harvard ekibindeki diğer üye Profesör Joshua Jones, şu ana kadar gördüklerinden anladıklarının sadece beynin yüzeyinde küçücük bir çizgi kadar olduğunu söylüyor.

Çok Renkli Beyin Haritası

Çok Renkli Beyin Haritası

Çok Renkli Beyin Haritası