enteresan.com LogoÇok Renkli Beyin Haritası

Sinir hücrelerini boyamada yeni bir yöntem kullanarak, soyut bir sanat çalışması gibi gözüken parlak renkli beyin haritası yaratıldı...
Çok Renkli Beyin Haritası

'Beyin kuşağı' adlı bu resim, beynin farklı bölgelerinin nasıl etki ve tepkiler verdiğini detaylı bir şekilde gösteriyor. Bilim adamları, birçok farklı hastalıkta beyindeki farklı sinir hücrelerinin nasıl davrandıklarını görmelerinde bu görüntülerin yardımcı olacağını umuyorlar. Çok renkli resimler birbirinden bağımsız nöronları 90 farklı renkle işaretleyerek elde edilmiş. Harvard Üniversitesi'ndeki Amerikalı araştırmacı Dr Jeff Lichman: ''Televizyon ekranının kırmızı, yeşil ve maviyi bir renk cümbüşü yaratmak için karıştırması gibi nöronların içindeki üç veya daha fazla renkli protein bileşimi, farklı renk tonları oluşturabilir.'' ''Sinir sisteminin şemasını detaylı incelemek için nöro-bilimcilerin ellerinde birkaç araç bulunuyor; 'beyin kuşakları' nın bize yardımcı olmasını umuyoruz, daha açık bir ifadeyle beynini ve sinir sisteminin karmaşık yapısının planını ayrıntılı olarak çıkaracağını tahmin ediyoruz.

Çok Renkli Beyin Haritası

Beyin kuşakları, memelilerin henüz tam anlaşılmamış sinir sistemi gelişimlerini takip etmemize yardım edebilir. Bu, sinir sisteminin erken gelişiminde ortaya çıkan beyinsel rahatsızlıkların açıklığa kavuşturulabilmesi anlamını taşıyor. Bu teknikte yeşil, sarı, turuncu ve kırmızı renkli proteinler, genetik kodların arasında dolaşıyorlar. Bir kere ''açıldıklarında'' genler, girdikleri nöronları, muhteşem bir renk cümbüşü şeklinde aydınlatıyorlar. Bilim adamları, ''beyin kuşakları''nı kullanarak farelerin 50 günlük sinirsel dolaşımlarını incelemek için kullandılar. Harvard ekibindeki diğer üye Profesör Joshua Jones, şu ana kadar gördüklerinden anladıklarının sadece beynin yüzeyinde küçücük bir çizgi kadar olduğunu söylüyor.

Çok Renkli Beyin Haritası

Çok Renkli Beyin Haritası

Çok Renkli Beyin Haritası

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Eşinize kesinlikle okutun!

Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı Dışarıya çıktığınızda aldığınız alkol oranına dikkat etmelisiniz. Aksi halde uyandığınızda, bir önceki gece yaptığınız bir şeyden pişman olabilirsiniz.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?