enteresan.com LogoDevasa sebzeler üreten Çinliler

Bu Çinlilerin yetiştirdikleri ürünlerin tohumları uzaya fırlatıldı ve bu tohumlar 2 hafta Dünya'nın yörüngesinde kaldılar.
Devasa sebzeler üreten Çinliler

Geri döndüklerinde ise seralarda işlenerek resimlerde de görüldüğü gibi devasa büyüklüklerde sebzelere dönüştürüldüler.Bu uzay meyveleri ve sebzelerinin arkasındaki ülke Çin, bu meyvelerin Dünya'daki sebze ve meyve krizlerine çözüm olabileceğini söylüyor.Guandong Zirai Bilimler Akademisi'nde yetiştirilen 9.5 kilogramlık domatesler, 23 santimetrelik biberler, 95 kilogramlık bal kabakları ve devasa karpuzların hem daha fazla kişiye yeteceğini hem de bu sebze ve meyvelerin daha çok besin değeri içerdiği söyleniyor. Çin uzay bitkileriyle ilgili çalışmalarını 1980'lerden beri yürütüyor. Daha önceleri, sıfıra yakın yer çekimi şartlarında, pirinç, domates, buğday ve biberde yüzde 10 ila 20 arasında daha verimli ürün alındığı iddia ediliyordu.Çin, 1.3 milyarlık nüfusunu beslemek için yeni yöntemler arıyor. Bunun nedeni, tarım alanlarının fabrikalarla dolup taşması olarak görülüyor. 2000 tohum 2006'da Shijian 8 uydusuyla uzaya fırlatıldı. Daha sonra bu tohumlar işlenerek içlerinden en iyileri meyve ve sebze olarak yetiştiriliyor. Araştırmacı Lo Zhigang geleneksel tarım tekniklerinin artık Çin'i beslemek için yeterli olmadığını bu yüzden yeni yöntemlere yönelmeleri gerektiğini söyledi. Bu çıkış noktasıyla uzay tohumlarının gündeme geldiğini söyleyen Zhigang, uzayın neden tohumlarda bir mutasyona neden olduğunu tam olarak bilmemelerine rağmen kozmik radyasyonun ya da mikro yer çekiminin bunun nedeni olduğunu tahmin ettiklerini belirtti. "İnsanların sağlığına bu meyve ve sebzelerin zarar vermeyeceğini düşünüyoruz. Çünkü mutasyona uğrayan sebze ve meyvelerin genleri değil genlerinin sırası değişiyor." dedi. "Genleriyle oynanmış ürünlerde bu tehdit ortaya çıkıyor bunun nedeni ise bu sebze ve meyvelere diğer organizmalara zarar verebilecek genlerin eklenmesi." "Fakat uzay tohumları, gen kazanmıyorlar, sadece kaybedebiliyorlar. "Batılı bilim adamları ise biraz ön yargılı. Uzayda tohumlarla deney yapan Nasa araştırmacıları, maliyetleri karşılayacak karın bu ürünlerden karşılanamayacağını söylediler.

Devasa sebzeler üreten Çinliler

Devasa sebzeler üreten Çinliler

Devasa sebzeler üreten Çinliler

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Bir öğrenci annesinin, veli toplantısı sonrası yazdığı yazı paylaşım rekorları kırıyor

Bugün oğlumun veli toplantısındaydım. Daha doğrusu öğretmen-veli görüşme gününde. Ortaokulda olan oğlumun sanırım altı öğretmeni ile görüştüm. Her bir öğretmenin odasının önündeki kuyrukta uzun uzun bekledim.

Malulen Emekli Olmak İçin Bu Hastalıklardan Birine Sahip Olmalısınız

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Sağlık Bakanlığının maluliyet tespit çalışmaları sonucunda bu hastalıkların birine sahip olan sigortalılar malulen emekli sayılacaklar. Bu hastalıkları sizin için haberimizde derledik.

Dünya'nın En Çok Evlenen Kadını

Linda Wolfe, "Dünya'nın en çok evlenen kadını" ünvanıyla rekor kırdı