Dünyada Cesedi En İyi Şekilde Saklanmış Halde Bulunan Adamın Hikayesini Öğrenmek İstiyorsanız Bu Yazıyı Okumalısınız

İtiraf etmemiz gerekir ki gezegenimiz Dünya aslında oldukça enteresan bir yer ve henüz keşfetmediğimiz sırlarla dolu. Yakın bir zamanda bir çift yürüyüş yaparken tamamen şans eseri olarak muazzam bir keşif yapma fırsatı buldu. Çift, bu kusursuz şekilde ve tamamen doğal yollarla korunmuş olan buz devri adamının vücudunu buldu! Bu inanılmaz keşfin detaylarını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

Bazen günlük hayatınıza devam ediyorken bulmayı hiç ummadığınız şeyler bulursunuz. Hikayemizdeki bu maceracı çiftin başına da tam olarak böyle bir şey gelmiş. 


Belirttiğimiz üzere adamın cesedini bir yürüyüş sırasında bulmuşlar!

Belirttiğimiz üzere adamın cesedini bir yürüyüş sırasında bulmuşlar!

Sonraları “Buz Çağı Adamı Ötzi” olarak adlandırılacak olan buz devri adamının cesedine denk geldiklerinde Helmut ve Erika Simon Avusturya-İtalyan Alplerinde yürüyüş yapmaktalarmış. İskeleti işte bu şekilde bulmuşlar.


İnanılmaz bir keşif

İnanılmaz bir keşif

Hiç vakit kaybetmeden yetkililere bu keşifleriyle ilgili haber vermişler. Çiftin sıradan bir dağcının iskeleti olduğunu düşündükleri şey ise aslında bu inanılmaz keşifmiş! Alp buzulunda yürürken çift, Bronz Çağı’na ait bir adamın kalıntılarıyla karşılaşmış. Ceset küçük bir kaya matkabı ve buz baltalarıyla saplandığı yerden çıkarılarak Innsbruck’ta bir morga gönderilmiş.


Otzi’yle tanışın!

Otzi’yle tanışın!

Bulunan vücuda sonraları “Buz Adamı Ötzi” denmeye başlanmış. Görünüşe göre, “Buz Adamı Ötzi” saklanan cesetlerden en eski olanıymış. Uzmanların söylediklerine göre Ötzi muhtemelen milattan önce 3350-3100 tarihleri arasında ölmüş. Enteresan biçimde Ötzi’nin 50 kadar dövmesi varmış ve ya ilkbahar ya da yaz aylarında ölmüş. Ötzi’nün vücudu Zürih’e gönderilmiş ve İsviçreli bilim adamları burada vücut üzerinde detaylı araştırmalar yapıp röntgenler çekmişler.


Gerekli bilgiler

Gerekli bilgiler

Araştırmacıların Ötzi’nin vücudu üzerinde yaptıkları testler göstermiş ki Ötzi yaklaşık olarak 5.300 yıl önce doğal yollarla mumyalanmış. Ötzi yaklaşık 45 yaşında, 165 boyunda ve aşağı yukarı 38 kiloymuş. Araştırmacılar adamın saçında arsenik kalıntıları ve bronz partiküllerine rastladıkları için Ötzi’nin bronz madencisi olabileceğini düşünüyorlar. Bunlar Ötzi hakkında bildiğimiz son derece önemli bilgilerden bazıları.


Peki nasıl öldüğünü merak ediyor musunuz?

Peki nasıl öldüğünü merak ediyor musunuz?

CT taramalarından bazılarının sonuçlarına göre, Ötzi’nin sol omzuna saplanmış bir ok başı bulunmuş. Ve ne yazık ki bu saplanan ok omuza girerken büyük bir atardamarı da parçalamış. Uzmanlar, Ötzi’nin kendi anavatanının topraklarında olmadığı için başka bir kabileye karşı savaşa giden bir yağma grubuna katıldığını düşünüyorlar. Şimdilerde ise Ötzi’nin vücudunu Bolzano’daki Güney Tyrol Arkeoloji Müzesi’nde görebilmek mümkün.


Ötzi’ye merhaba deyin!

Ötzi’ye merhaba deyin!

Araştırmalar neticesinde hala hayatta olsaydı nasıl görünüyor olacağını görebilme imkanına bile sahibiz! Muhteşem bir şey, öyle değil mi?