Dünyada Hala İyi İnsanların Olduğunu Gösteren Umut Veren Güzel Haberler

Son zamanlarda yaşadığımız kötü ve umudumuzu kıran olayların yanında umutları bir anda yeşertecek olan güzel haberlerin yer aldığı "Ben bugün bi'şey öğrendim" isimli sosyal medya grup üyelerinin paylaşımları sizlerle.

"Ben bugün eski köy evlerinin köşe taşları üzerindeki bu kabartmanın, köye gelen yabancılar için bir işaret olduğunu öğrendim. Anlamı ise; 'aç, susuz ve yorgunsanız, bu evde karnınızı doyurabilir ve dinlenebilirsiniz' demekmiş.
Hiç mahcubiyet duymadan, yürürken gördüğünüz bu evin kapısını çalabilirsiniz. En iyi şekilde ağırlanır, ikramlarla karşılanır ve misafir edilirsiniz. Fotoğraf, Malatya'nın Arapgir ilçesinin Selamlı köyünde çekilmiş."


"Ben bugün, Rusya'da bir ortaokulda görevli olan Semen Bukharin isimli bir hizmetlinin, tekdüze bir işi nasıl eğlenceli hale getirdiğini öğrendim. Bukharin, karlı havalarda dışarıdaki karları kürerken aklına bir fikir gelir ve karların üstüne kendi çapında resimler çizmeye başlar. Her gün yeni bir fikir ile işe gelmeye başlar. Gerek okulda çalışanlar gerekse öğrenciler bu duruma büyük ilgi gösterirler. Onu bu denli özel kılan cümlesi ise benim için şu: Çocukların pencereden bakınca gülümsemesi beni mutlu ediyor."


"Ben bugün, 1939 yılında yoksul kadınların, çocuklarına çuval bezinden kıyafet diktiği için bazı un firmalarının çuval bezlerini desenli üretmeye başladığını öğrendim. Aynı firma oyuncak taslaklı çuvallar da üretmiş."


"Ben bugün, Kuşadası'nda peruk üreten bir kuaförün(İstanbul Kuaför & Peruk), kemoterapi tedavisi gören herkese fiyatına bakmadan, beğendiği ve kendi isteği ile seçtiği bir peruğu hediye ettiğini öğrendim.
Bu güzel kalpli insan bunu yaymak için özellikle ricada bulunuyor. +90 532 615 2696 - Kenan Bey'in iş yerinde kullandığı telefon numarası bu imiş. İrtibata geçip yerinde de ziyaret edebilirsiniz.
Türkiye'de olsa idim sanırım gözyaşları içinde sarılırdım kendisine. İyi insanlar iyi ki varlar!"


"Ben bugün, 103 yaşındaki Alfred Date'in penguenler için kazaklar ördüğünü öğrendim.
Ördüğü kazaklar, petrol sızıntısından etkilenen Avustralya ve Yeni Zelanda’ya özgü penguenlerin kurtarılmasında kullanılıyormuş.
Petrolle kaplanmış halde merkeze getirilen penguenlere, kendi tüylerini gagalarıyla temizlemeye çalışıp zehirlenmesinler diye bu minik kazaklar giydiriliyor, böylece tedavileri hızlanan penguenler kısa sürede kurtarılabiliyormuş.


"Ben bugün, kargaların kendilerine yapılan iyilikleri karşılıksız bırakmadıklarını öğrendim.
Fotoğraftaki şirin kız Gabi, önce beslenmesini paylaşmış kargalarla, sonra bahçede yerlere köpek yemi serpmiş ve minik kutulara fıstık ve su bırakmış; kargalar da buna karşılık, boşalttıkları kutulara düğme, LEGO, boncuk gibi hediyeler bırakmaya başlamışlar. Gabi hediyelerin hepsini paketlenmiş ve kategorilenmiş halde saklıyormuş."


"Ben bugün, Osmanlı'da, sokak hayvanları için, kedi köpek yiyeceği anlamına gelen 'manca' satan kişilerin yaptığı 'mancacılık' adında bir mesleğin varlığını öğrendim.
Dileyen, mancacıdan satın aldığı yiyecekleri hayvanlara verir, dileyen de parasını verir, mancacı onların adına hayvanları beslermiş.
Ayrıca dünyanın ilk hayvan hastanesinin 'Gurabahane-i Laklakan' yani 'Düşkün Leylekler Evi' adıyla Bursa'da kurulduğunu öğrendim."


"Ben bugün, dünyanın nasıl hâlâ ayakta durduğuna cevap olacak bir olayın daha varlığını öğrendim. Olay şu şekilde:
Adana'da seyyar satıcı bir abimiz nohut satıyor. Bir anda nohut termosu yere düşüyor ve dökülüyor. Önce bir genç, ekmeği dökülen abimize yardım ediyor. Sonra mı? Sonra herkes nohut almaya gidiyor. Termostan alan yok. Israrla 'Abi bize yerden vereceksin' diyorlar.
Ve herkes alıyor, o adamın morali düzelsin diye. Adam, 'termostan vereceğim' dese de onlar 'Biz kimsenin ekmeğini, emeğini yerde bırakmak istemiyoruz' diyorlar."


"Ben bugün, organ nakledilmiş oyuncak hayvanlar olduğunu öğrendim.
Second Life Toys adlı organizasyon, Japonya'da, 'organ nakli'nin önemini çocuklara (ve tabii büyüklere de) öğretebilmek amacıyla hasar görmüş oyuncaklara başka oyuncaklardan parçalar naklediyor, onlara 'ikinci bir şans' veriyor. Tüm dünyadan bağışçı ya da alıcı olarak katılabileceğiniz bu oluşumla siz de başka bir oyuncağa organ bağışlayabilir ya da bozulmuş oyuncağınıza 'yeni' bir organ bulabilirsiniz.