enteresan.com LogoDünyanın Doğal Havalandırmalı En Büyük Kulesi

2012' de tamamlanacak olan "Dünyanın Doğal Havalandırmalı En Büyük Kulesi"

Rusya'da yükselen gökdelenlerden sonuncusu olan Rusya Kulesi'ni keşfedecek olduğumuzdan dolayı çok heyecanlıyız. Bu devasa kulenin yapımı 2012 yılında tamamlandığı zaman 612.2 metre yüksekliğiyle Avrupa'nın en uzun binası olacak ve Taipei 101 ve Burç Dubai'den sonra dünyanın da üçüncü uzun kulesi olacak. Bu ayrıcalıklar yetmez gibi Rusya Kulesi ayrıca doğal havalandırma sistemli kule olarak dünyanın en büyük kulesi olacak.

Rus yeşil gökdelencilerin eleştirilerini duyar gibi olduğumuzdan bu doğal havalandırma sisteminin Rusya Kulesi'nin tasarımındaki kesinlikle en ilginç bileşenlerden biri olduğunu söylememiz gerekiyor. Apartmanlar, otel, ofis ve dinlenme alanlarına sahip bu karma kullanım projesi, enerjiyi ısıyı ve bina içindeki sıcak suyu düzenlemek için bir "enerji döngüsü"nden yararlanacak. Ayrıca binanın merkezine doğru inen, içerdeki havanın kalitesini arttıran ve binada yaşayanlar için huzur verici bir yeşil alan sağlayan bir dizi yeşil bahçe bulunacak.

Foster + Partner'in bina için düşündükleri piramit şekli binanın doğal ışıktan yararlanmasını en yüksek düzeye çıkararak kulenin hem ışık için yaktığı elektriği ve gün boyu sıcaklığı azaltmasına olanak sağlıyor. Herşey planlandığı gibi giderse Rusya Kulesi, süper gökdelenler arasında sürdürülebilir mimari alanında çığır açarak Moskova'nın ekonomik ve sosyal canlılığını arttıracak. İnşaat Eylül 2007'de başladı ve bitmesi 2012'yi bulacak.

Dünyanın Doğal Havalandırmalı En Büyük Kulesi

Dünyanın Doğal Havalandırmalı En Büyük Kulesi
Dünyanın Doğal Havalandırmalı En Büyük Kulesi
Dünyanın Doğal Havalandırmalı En Büyük Kulesi