enteresan.com LogoDünyanın En Aptal Deneyleri

Asit Verilen Filler 45 yıl önce, iki psikiyatrist tarihin en büyük LSD dozajını 3 buçuk tonluk fil Tusko'ya enjekte ettiler.
Dünyanın En Aptal Deneyleri

Asit Verilen Filler

Dünyanın En Aptal Deneyleri

45 yıl önce, iki psikiyatrist tarihin en büyük LSD dozajını 3 buçuk tonluk fil Tusko'ya enjekte ettiler. 14 yaşındaki erkek file, 3000 insanın halüsinasyon görmesine neden olacak kadar asit verilmiş ve geçici bir deliliğe neden olup olmayacağı öğrenilmek isteniyormuş fakat bu asit fillerde seksüel bir agresifliğe neden oluyormuş. Oklahoma Üniversitesi araştırmacılarının amaçları her neyse, Tusko'nun arkasından asit enjekte edilerek yapılan deney, 1962 yılının sıcak bir ağustos gününde etkisini saniyeler içinde göstermiş. Dehşete kapılmış hayvan, ölmeden birkaç dakika önce, Oklahoma Lincoln Hayvanat Bahçesi'ndeki kafesinde bağıra bağıra dört dönmüş ve ölmüş. Halkın tepkisiyle karşılaşan araştırmacılar Louis Jolyon West ve Chester M Pierce LSD'yi ölümcül sonuçlar olmadan daha önce kullandıklarını bildirmişler ve bu ilacın problem çıkaran sürülerin yok edilmesinde kullanabileceğini söylemişler.

Maskeli Gıdıklayıcı

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: deltaMike

1933 yılında, Ohio'daki psikoloji profesörü Clarence Leuba, gıdıklandığında insanların neden güldüklerini öğrenmek için karısı ve yeni doğan çocuğunun üstünde deney yapmaya karar vermiş .Leuba, çocuğun yanında birinin gıdıklanırken gülmesine izin vermemiş. Bu sayede gıdıklandıktan sonra gülmenin dışarıdan öğrenen bir davranış mı yoksa doğuştan gelen bir davranış mı olduğunu anlamaya çalışmış. Eğer çocuk gıdıklandığında gülerse, bu tepkisinin, doğuştan gelen bir davranış olduğu, bunu etrafından öğrenmediği anlaşılacaktı. Leuba, çocuğunu gıdıklarken de yüzünü maskeyle gizlemiş. Bebek 7 aylıkken gıdıklandığında kahkahalarla gülmeye başlamış. 3 yıl sonra bu çocuğun kız kardeşi de aynı şekilde gıdıklandığında gülünce Leuba, gıdıklandığında gülmenin doğuştan gelen bir davranış olduğunda karar kılmış.

Uykuda Öğrenme

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: timsnell

1942 yazında Lawrence LeShan, bir grup çocuğun uydukları kabinin karanlığında durmuş. Hepsi kronik tırnak yiyicilermiş ve LeShan, Amerikalı psikolog, onlara uyurken ''Tırnaklarımın tadı çok kötü '' sözünü sürekli olarak söyleyerek çocukları bu alışkanlıktan kurtarmaya çalışmış. Yazın sonunda, bir kayıttan daha etkili olan LeShan'ın gerçek sesiyle çocukların yüzde 40'ı bu alışkanlıklarını terk etmiş. Diğer araştırmacılar, bu çocukların gece boyu süren bu konuşmalar sırasında gerçekten uyuyup uyumadıklarını sorguladılar.

Kusmuk İçen Doktor

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: zenilorac

Sarıhummanın bulaşıcı olmadığını ispatlamaya kararlı stajyer Doktor Stubbins Ffirth, kendisini hastalığa ne kadar davet çıkarırsa da bu hastalığa yakalanmayacağını göstermek için harekete geçmiş. Bu amaçla, hastasından aldığı kusmuk örneğini açık yarasına dökmüş. Hastalığa yakalanmayınca, kusmuğu daha derin yaralara dökmeyi denemiş, gözüne dökmüş ve hatta kusmuk buharıyla dolu bir ''kusmuk' saunası yapmış. Daha sonra, siyah rengini midedeki kanamadan alan kusmuğu içmiş. Son olarak, kendisini sarıhumma mikrobu taşıyan kan, tükürük, ter ve idrara bulamış. Sağlığından hiç bir şey kaybetmeyen Ffirth, hipotezini1804 yılında kabul ettirmiş.

Lazarus Köpekleri

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: jason044

Lazarus isimli tilki teriyerlerinin serisinin yardımıyla araştırmacı Robert E Cornish, ölüyü diriltmek için bir teknik geliştirmeye çalıştı. 1930'larda Kaliforniya Üniversitesi biyologu, kan dolaşımını sağlamak için köpek cesetlerini bir aşağı bir yukarı hareket ettirmiş ve cesetlere adrenalin ve pıhtılaşmayı önleyici bir karışımı enjekte etmiş. Bazıları gerçekten hayata dönmüş ve beyinlerinin hasar görmesine rağmen aylarca yaşamışlar. 1947 yılında, bir kalp-ciğer makinesiyle bu deneyi insanlar üzerinde yapmaya hazır olduğunu bildirdi. Ölüm cezasına çarptırılan bir mahkûm gönüllü olmuş ama Cornish'e bu deney için izin verilmemiş. *Lazarus: İncil'de Hz. İsa'nın dirilttiği bir adamın ismi.

Hindi Tahriği

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: Carly & Art

Erkek bir hindinin cinsel heyecanının hangi etkenlerle arttığını öğrenmek için Pensilvanya Eyaleti Üniversitesi araştırmacıları, canlı gibi görünen dişi bir hindi maketine erkek hindilerin verdikleri tepkileri incelediler. Maketin parçalarını parça parça sökmek erkek hindileri uzaklaştırmamış, sadece bir sopanın üstünde bulunan bir hindi kafasından bile etkilenmişler. Aslında sopanın üstünde bulunan hindi kafasını, kafasız bir hindi vücudundan daha çekici bulmuşlar. 60'lı yıllardaki bu deney bunu ortaya çıkardı. Hindilerin çiftleşirken, dişisinin en fazla kafasını gördüğü ve bu yüzden erkek hindiye dişi hindinin kafasının, vücudundan daha çekici geldiği ortaya çıktı.

Mimikler

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: Ron Sombilon Gallery

Duyguların yüz mimiklerine yansıyıp yansımadığını görmek isteyen psikolog Carney Landis, gönüllülerin yüzüne yanmış şişe mantarıyla çizgiler çizerek kasların hareketini kolayca görebilmeyi amaçlamış.Daha sonra, amonyak koklandığında, caz müziği dinlendiğinde, porno film izlendiğinde ve kurbağalarla dolu bir kaba ellerini soktuklarında oluşan yüz ifadelerini gözlemlemiş.Deneyin son noktasında ise canlı bir farenin kafasının kesilmesinde oluşacak yüz ifadesiydi.Landis, farenin kafasının kesilmesiyle alakalı tek bir karakteristik yüz ifadesi bile bulamamış

Ardına Kadar Açık Gözler

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoprafçı: Christopher Ross

Edinburgh Üniversitesi araştırmacısı Ian Oswald'ın 1960'da kanıtladığı gibi bazı insanların uykusunu hiç bir şey bölemiyor.Oswald üç gönüllünün gözünü arkaya açık tutmaları için göz kapaklarını alınlarına bantlamış daha sonra gönüllüler ani ışıklar, elektrik şokları ve yüksek sesli müziğe maruz bırakılmışlar.Bu kadar tacize rağmen sadece 12 dakika içinde uykuya dalmışlar, belki de ışık, gürültü ve acı bileşiminin monotonluğuyla içleri geçmiştir.

Gökteki Terör

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: Jon Olav

İnsanların ölüm karşısında nasıl tepki verdiklerini göstermek için Amerikan Ordusu sahte bir uçak kazası kurgulamış. Bir grup genç askere, uçaklarının acil iniş yapması gerektiğini ve kendilerine çabucak sigorta formlarını doldurmaları söylenmiş. Formları doldurduktan sonra, tehlikenin geçtiğini ve uçağın güvenli bir şekilde indiği kendilerine söylendi. Sürpriz olmayan bir şekilde, uçağın düşme tehlikesiyle doldurdukları formlarda, formları karada herhangi bir korku taşımayan askerlerin doldurdukları formlara kıyasla daha çok hata olduğu tespit edilmiş. Denekler inançlarını öylesine yitirmişler ki ir tanesi kusma poşetinin üstüne bir not bile yazmış. Bu, deneyin kesin sonuçlar almak için tekrar edilmesi gerekliliğini ortadan kaldıran kesin bir kanıydı.

İki Başlı Köpekler

Dünyanın En Aptal Deneyleri

Fotoğrafçı: Chris Carter

1954'te Sovyet cerrah Vladimir Demikhov, yavru bir köpeğin kafasını, omuzlarını ve ön ayaklarını yetişkin bir Alman çoban köpeğinin boynuna nakletmiş.Bir kafa yemek istediğinde diğeri de yemek istiyormuş. Yemek sıcak olduğunda ikisi birden nefes nefese kalıyormuş. Fakat daha yaşlı olan köpek, yabancı kafayı vücudundan atmak istiyormuş. Yavru köpek de bu kafadan kurtulmak istercesine bağlı olduğu çoban köpeğinin kulağını ısırıyormuş.Bunun gibi 20 yaratık yapılmış. Hiç biri bir aydan daha uzun yaşamamış fakat bu deneyler insanlarda kalp nakli gibi ameliyatlara zemin hazırlamış.