enteresan.com LogoDünya'nın En Büyük 8 Köpeği

Boyutları sizi korkutmasın... Hepsi birbirinden sevimli olan bu köpeklerin bakalım hangisini beğeneceksiniz!
Dünya'nın En Büyük 8 Köpeği

İngiliz Mastiff

İngiliz Mastiff, tüm "köpek cinslerinin babası" niteliğinde olan çok büyük bir köpek türüdür. Bu köpeğin her bir santimetresi ona güç vermektedir. "En ağır" katagorisinde dünya rekoru sahibi olan türün erkekleri 114 kg'ya, dişileri ise 90kg'a çıkabiliyor. Kökü geçmişe dayanan İngiliz Mastiff, İngiltere'nin de en eski köpek türüdür.

Bu köpek çoğunlukla bekçilik etmesi amacıyla kullanılsa da, onlardan mükemmel evcil hayvan olur. Yüzün karakterin aynası olduğu söylemi İngiliz Mastiff için geçerlidir. Sahibini çok seven bu köpek cesur ve asil bir şekilde onu tanımadığı insanlardan koruyacaktır. Ancak bunu da sahibi ve diğer kişinin arasına kibarca girerek yapacaktır. Çocuklarla ve ailedeki diğer küçük köpeklerle de çok iyi geçinen İngiliz Mastiff onlara bağlanacaktır. Bu kibar dev, kontrol altında günlük egzersiz yapmazsa tembelleşmeye çok meyillidir.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Danua

İrlanda kurt köpeği (aşağı bakınız) çoğunlukla dünyanın en uzun boylu köpeği olarak bilinir, ancak bugünkü rekor Gibson adlı, 1.07m boyundaki danuaya aittir (yani ortalama bir İngiliz Mastifften 25cm daha uzun). Danua, "tüm köpeklerin Apollo'su" olarak da bilinmektedir, kökeninin 3,000 yıl önceye dayandığı sanılmaktadır. O dönemde Mısır mezarlarının üzerinde danuaya çok benzeyen köpek çizimleri vardır. Günümüzdeki türün kökeninin Danimarka , ya daAlmanya olduğu tahmin ediliyor. Çizgifilm severler tabii bu türü Scooby Doo olarak tanıyacaklardır. Çok uzun boylu ir köpek olmasına rağmen insanlara karşı aşırı derecede canayakın davranır. İnsanlarla, diğer köpeklerleve evcil hayvanlarla iyi geçinir. Bazı danua köpeklerin, çoğu köpek gibi, ipleri kendi eline alma isteği vardır. Bu nedenle çocukların yanındayken gözetim şarttır. Danuanın metabozlizması yavaş çalışır, sağlıklı kalabilmesi için egzersize ihtiyacı vardır. Danualar diğer köpek türlerinden çok daha fazla rahatsızlanırlar. Bazen kör, sağır ya da hem kör, hem sağır olarak doğabilirler.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

İrlanda Kurt Köpeği

İrlanda kurt köpeği adından da anlaşılacağı gibi kökeni İrlanda'ya dayanan bir köpek türü. Tek bir köpek dünya rekorunun sahibi olmasa da bu tür ortalamada kesinlikle öyle. Erkekler genellikle 84cm ila 91cm boyundadır.Dişiler ise erkeklerden 7 ila 9cm kısadır. İçgüdüsel olarak bekçilik yapmaya değil, av köpeği olmaya programlıdırlar. Ancak dev gövdelerinin korkutamayacağı hırsız yoktur. İrlanda kurt köpeği aşırı derecede canayakın ve arkadaş canlısıdır. Hırsızı amacından saptırmaktansa ona iyi bir arkadaşmış gibi yaklaşması daha olasıdır.

İrlanda kurt köpeği çocuklarınızla rahatça başbaşabırakabileceğiniz bir köpektir. Eğer çocuklarınız erişebilirse kulağını ve kuyruğunu çektiklerinde kibar dev bu durum karşısında sabırlı davranır.Eğitilmeye açıktır, sevgi dolu bir doğası vardır. Ancak bekçilik etmeye yatkın olmasa da, sahibi tehlike altındaysa korkusuzca onu savunacaktır. Maalesef bu tür uzun yıllar yaşamamaktadır, en fazla yaşama süresi on yıldır. Diğer büyük köpekler gibi fazla egzersize ihtiyaçları yoktur. Aslen kırsal kesim köpeği olsa, şehre de uyum sağlamıştır.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

İskoç Geyik Tazısı

11 yıl yaşayan bu köpekler tüm günü en büyük koltuğunuzun üzerinde yatarak geçireceklerdir. Düzenli olarak egzersize ihtiyacı vardır. İnsanlarla arkadaşlık etmekten çok keyif alsa da, tam anlamıyla mutlu olabilmesi için kendi DNA'sını taşıyan bir köpeğe ihtiyacı vardır. Bahsettiğimiz diğer türler gibi çocuklarla arası çok iyidir, ancak küçük çocuklarla yalnız bırakılmamalıdır. Çünkü bu dev köpek istemeden küçük çocuğu yere yıkabilir, bir tarafını incitebilir. İskoç geyik tazısı genç yaşlarda aşırı derecede çabuk sıkılabilir, bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapmalıdırlar. Aksi takdirde bir gün eve girdiğinizde herşeyin altüst olduğunu görebilirsiniz.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Newfoundland

Newfoundland, listedeki diğer tüm köpekleri devirebilen, dünyanın en güçlü köpeklerinden biridir. Bu köpek suyu çok sever. Deniz kurtarma ekiplerinde görev alan büyük siyah köpek türü Kanada, Newfoundland'te çalıştırılmak üzere kullanılmıştır. Şehir hayatına uyumlu olmayan Newfoundland sadıklığı, iyi huyu ve sudan birşey kurtarma içgüdüsü ile tanınmaktadır. 1900'lü yılların başında Newfoundland cinsi olan bir köpeğin batmış bir geminin 92 yolcusunu denizden kurtardığı bilinmektedir. Perdeli patileri sayesinde müthiş yüzme yeteneğine sahip olan bu sevimli ve cesur köpek sahibine ve ailesine tapar. Bekçilik ve koruma konusunda ise üzerine yoktur. Bu nazik dev konu çocuklar olduğunda dünyanın en iyi köpek türüdür.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

St Bernard

St Bernard'ın kökeni dağ kurtarma ekiplerinde görev yaptığı İsveç Alpleri'dir. Çok büyük bir köpektir ve 90cm'ye kadar uzar. Hem sert, hem yumuşak bir postu vardır. Mükemmel bir evcil hayvan olurlar, ancak gençliğinde eğitim alması gereklidir, çünkü gürültücü olabilirler ve emirlere uymayı öğrenmeye ihtiyaçları vardır. Tüm bunların yanısıra çocuklarla arası çok iyidir. Eğer bir bekçi köpeği ararsanız, St Bernard ideal bir seçim değildir. Yabancı birini gördüğünde yalnızca bağırmakla yetinecektir.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Leonberger

Çok soğukkanlı ve temkinli olan Leonberger listedeki çoğu köpek gibi iyi bir bekçi köpeğidir, ancak nispeten biraz daha sakindir. Tehlike anında sahibini korumak için dişlerini değil, dev vücudunu kullanarak sahibi sarar. Leonberger yaşadığı aileyle kısa sürede çok derin bir bağ kurar. Çevik bir köpektir ve çok fazla egzersize ihtiyacı vardır. Özellikle büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda sahibi onun atletikliği karşısında şaşırır. İyi bir eğitim almadığı takdirde St Bernard'a benzer. Fazla enerjiktir ve inatçıdır, ancak 3 yaşından sonra sakinleşir ve nazik bir deve dönüşür.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Napoliten Mastiff

Genellikle bekçi köpeği olarak kullanılan bu tür, küçük çocukları olan ve ilk kez köpek bakacak insanlar için uygun değildir. Ancak dışarıdaki kulübesinde olmaktansa aileyle beraber olmayı tercih eden korkusuz bir köpek istiyorsanız Napoliten Mastiff size göre olabilir. Bu köpek türü eğitim görmediği ve sosyalleştirilmediği takdirde yabancılara ve çevredeki diğer köpeklere karşı saldırgan davranır.

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya nın En Büyük 8 Köpeği

Dünya'nın En Büyük 8 Köpeği

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları