enteresan.com LogoDünyanın En Büyük İhmali

Bugün halen araştırılan Titanic vakası, yeni yeni aydınlığa kavuşuyor...
Dünyanın En Büyük İhmali

Dünya üzerinde birçok ihmal ile yaşanan üzücü olaylar, insanları bu konular üzerinde araştırmaya itmiştir. Bugün halen araştırılan Titanic vakası, yeni yeni aydınlığa kavuşuyor. Öncelikli olarak bizleri şoke eden en büyük ihmal, mürettebattan kaynaklanıyor.

Titanic gemisi, yolculuğunun daha ilk saatlerinde birçok aksilikle karşılaşmış, demir aldıktan 3 saat sonra kazan dairesinde yangın çıkmıştır. Raporlara resmi olarak geçen bu durum, ne kadar gelişi güzel bir mürettebatın ortada olduğunu göstermektedir. Halbuki Titanic, dünyanın en sağlam gemisi olarak lanse edilmişti ve asla batmaz deniyordu. Lüks bir tatil gemisi olan ve New York'a yola çıkan Titanic'deki en şaşırtıcı olay ise, 15 tane gözlem direği olmasına rağmen bunların sadece 3 tanesinde sorumlu mürettebatın bulunduğu yönünde ortaya atılan iddialar. Bunun yanısıra, mürettebatların gözlem direklerindeyken dürbün veya denizci teleskobu kullanmalarının zorunlu olduğu, ancak buna rağmen hiçbirinin bunları kullanmadığının ortaya çıkması başka bir skandal. Eğer ki, gözlem direklerinde bulunan mürettebatlar bu araç-gereçleri kullansaydı, çarpılan buz dağı çok daha önceden farkedilebilirdi.

Bir diğer iddia ise, geminin çok büyük bir sigorta şirketine sigortalatıldığı ve bilerek batırıldığı yönünde. İngiliz Soruşturma Bakanlığı bu iddiayı da dosyalara kaydetti ve araştırma sırasına aldı. Bakalım ileride bununla ilgili ne gibi gerçekler gün yüzüne çıkacak.