enteresan.com LogoDünyanın En Büyük Silahı

Dünya üzerindeki gelmiş geçmiş en büyük silah, sizce ne kadar büyük olabilir? Bahsedeceğimiz bu alet bir el tabancası ya da tüfek değil. Zamanın en iyi kitle imha silahları, işte karşınızda Dora ve Gustav!
Dünyanın En Büyük Silahı

Dünyanın En Büyük Silahı

Dora&Gustav

İkiz olarak üretilen Dora&Gustav, II. Dünya Savaşı'nda Hitler'in en gözde silahlarıydı. O dönemde bile çok ileri teknoloji olan bu uzak mesafeli kitle imha silahlarının test atışlarına daha I.Dünya Savaşı'nda başlanmıştı. Almanlar o dönemde silahlar konusunda oldukça ileri gitmiş olsa gerek.

Hitler'in arzusuna göre Alman silah fabrikaları bu dev canavarlardan sadece iki tane üretebilmiş. Sadece demir yolu üzerinden ilerleyebilen bu topların kundağından ayrı ağırlığı 400 ton civarı. Toplam ağırlığı ise 1300 tona yaklaşan bu toplar, vurduğu yeri resmen yerle bir ediyordu. Sadece mermisinin ağırlığı 8,5 ton. 800mm tipi nadir görülen mermilerle besleniyordu. Bünyesinde iki adet vinç ve fırın sürme mekanizmaları vardı. Yaklaşık 15 ton dizel yakıt ile çalışıyordu. Her 45 dakikada bir tekrar atışı yapabilen Dora ve Gustav, 40km'ye kadar hedef vurabiliyordu. 1945 senesinde Alman SS komandoları topların düşman eline geçmemesi için imha etmiş. Dünyada eşi benzerine rastlanamayan bu toplar, günümüzde bile en etkili uzak mesafe topu olarak gösterilir. Günümüzün SCUD füzelerine benzetilir.

Dünyanın En Büyük Silahı