enteresan.com LogoDünyanın En Büyük Stadyumu

Futbol tutkunlarının mutlaka bildiği bir bilgidir bu. Dünyanın en büyük stadyumu, çoğu kişi tarafından Barcelona FC'nin Nou Camp'ı olarak bilinir. Ancak bu kanı doğru değildir. Görünümü ile adeta bir kolezyumu andıran stad, günümüzde gelmiş geçmiş en büyük stad olarak nitelendirilmekte.
Dünyanın En Büyük Stadyumu


Dünyanın En Büyük Stadyumu

1950 senesi Dünya Kupası müsabakalarının yaşanacağı ülke Brezilya olarak kararlaştırıldı. Bunun üzerine hükümet yeni bir stadyumun start'ını verdi. İki yerli mühendis olan Raphael Galvao ve Paulo Bernardes Bastos tarafından dizayn edilen stadın temeli 2 Ağustos 1948 tarihinde atıldı. Takvim 16 Haziran 1950 senesini gösterdiğinde Wings ile birlikte Paul McCarthy konserinin hemen ardından oynanan ilk maç, Rio de Janeiro All-Stars ile Sao Paulo All-Stars arasında gerçekleşen müsabaka oldu. Bu maçı Rio de Janeiro All-Stars 3-1"lik skorla kazandı ve Didi stadyumda atılan ilk golü kaydetti. Resmi rakamlara göre açılış maçını yaklaşık 184 bin kişi izlemiş.

Maracana Stadyumu olarak adı tekrar düzenlenen stadyum için yaklaşık 500 bin torba çimento kullanıldı. 10 bin tondan fazla demirin desteklediği stadyum bir çok önemli maça şahitlik etmişitir. Dünya Kupası finallerinde Uruguay ile Brezilya 1950 senesinde karşı karşıya gelmiş, sürpriz bir şekilde bu maçı Uruguay 2-1"lik skorlar kazanmıştır. Final maçının resmi izlenme sayısı kaçak girenlerle birlikte 500.000 olarak basına lanse edilmiştir. Ancak gerçekte bu rakamın 250.000"i geçmediği yönünde söylemler vardır. Resmi olarak 180.000 seyirci kapasiteli stad büyük maçlarda 200.000 kişiye kadar destek vermektedir.

Lig maçlarındaki rekor ise 1963 senesinde Flamengo ve Fluminense arasında gerçekleşen, 2-2"lik maçta kırılmıştır. Bu maçta 177 bin 656 seyirci karşılaşmada bulunmuştur. İlerleyen senelerde FIFA standartları yüzünden stadın seyirci kapasitesi 95 bine düşürülmüştür. Revizyon çalışmaları için 90 milyon USD harcanan Maracana Arena, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük stadyumudur.