enteresan.com LogoDünyanın En Büyük Yılanı

Paleontologlar, yakın zamanda dünyanın en büyük yılanını keşfettiler...
Dünyanın En Büyük Yılanı

Paleontologlar, yakın zamanda dünyanın en büyük yılanını keşfettiler. 13.71 metreye kadar çıkan boyuyla Titanoboa cerrejonensis, anakondanın bile küçücük görünmesine sebep oluyor. Aslında tarih öncesi dönemden kalma bu yılan, korku filmlerindeki taklitlerinin bile gayet doğal bir hâle bürünmelerine sebep oluyor. Bu yılanı keşfeden grubun liderlerinden Jonathan Bloch, gerçekten büyük boyutlarda olan yılanların insanların hayalgücünü canlandırdığını fakat gerçek bir yılanın Hollywood filmlerini bile aştığını söyledi.Anakonda isimli filmde Jennifer Lopez'i yemeye çalışan yılanın bile bundan daha küçük olduğunu da ekledi.

Kalıntıları analiz eden gruptan paleontolog Jason Head, bu dev boaya benzeyen yaratığın bir şehir içi otobüsünden daha uzun olduğunu ve bir otomobilden daha ağır geldiğini söyledi.

Titanoboa, Kolombiya'da keşfedildi. Kazı, Panama'daki Smithsonian Tropik Araştırma Enstitüsü'nden bir paleobotanist olan Carlos Jaramillo ve Florida Üniversitesi'nin Florida Doğal Tarih Müzesi'nin omurgalılar paleontolojisi küratörü olan Bloch tarafından tertiplendi. Cerrejon Kömür Madenleri'nde gerçekleştirildi. Madende kazı yapmak zorunluydu çünkü tropik bölgelerde fosil avı yapmak kayaların çıkmaması yüzünden neredeyse olanaksız bir hâl almıştı. Dünyanın en büyük açık alan madenlerinden biri olan bu yerde, bir zamanlar kapalı olan kayaları keşfetmek için bolca fırsat çıktı.

Bloch, "İşe başlamadan önce tropikal Güney Amerika'da 65 milyonla 55 milyon yıl öncesinden fosil omurgalı bulunmamıştı. Bu yüzden de kuzey Neotropiklerde hayatın nasıl olduğunu pek iyi anlayamıyorduk. Şimdi dinozorların neslinin tükendiği zamandan hemen sonrasıyla ilgili bir pencere açıldı önümüze ve onların yerine geçen hayvanların nasıl şeyler olduğunu da anlayabiliyoruz," dedi.
Yılan, dinozorların neslinin tükenişinden sonra on milyon yıl boyunca devam eden Paleosen Evre içinde yaşamıştı. Dinozorların neslinin tükenmesinden sonra titanoboanın bölgedeki üst-avcılardan biri hâline geldiği zannediliyor. Yılan fosillerinin yakınlarında araştırmacılar dev kaplumbağa iskeletlerine ve primitif timsah benzeri sürüngenlerin kemiklerine rast geldi. Bilim adamları bunların titanoboalara yem olduğunu zannediyor. Fosilleşmiş omurgaya bakılarak titanoboanın uzunluğu ve ağırlığını tahmin etmek için araştırmacılar Toronto Üniversitesi'nde fosil yılanlar konusunda uzman olan Jason Head'i ve Indiana Üniversitesi'nde paleontolog olan David Polly'i çağırdılar. Head ve Polly ile beraber araştırmacılar, vücut boyutuyla günümüz yılanlarının omurgaları arasında bir ilişki kurarak titanoboanın ebatlarını bulmaya çalıştı. 13.71 metre olduğunu tahmin ettikleri yılanın ağırlığını da 1133 kilogram olarak saptadılar. Head, "Yılanın vücudu o kadar büyüktü ki gelip ofisimde beni yemek istese kapıdan ancak sıkışarak geçebilirdi," dedi.

Acaba Hollywood bu gerçekliği aşabilecek bir film yapabilir mi?

Dünyanın En Büyük Yılanı

Dünyanın En Büyük Yılanı