enteresan.com LogoDünyanın En İlginç 10 Oteli

Klasik otellerden sıkıldınız mı o zaman dünyanın en ilginç otellerine bir göz atın...
1- Capsule Hotel (Hollanda): Denizaltı Kapsülünden Yapılmış Otel
1- Capsule Hotel (Hollanda): Denizaltı Kapsülünden Yapılmış OtelHollanda'nın Hague şehri merkezindeki iskelelerde duran denizaltı kapsülleri ilk olarak 1972 yılında 4.25 m çapında olacak şekilde yapılmış ve içinde "acil durumlar" için tuvalet barındırıyormuş. Denizaltı kapsülü şeklindeki bu otelin herkesin "lüks" anlayışına uymadığı kesin.

2- Everland (Paris): Seyahat Eden Tek Odalı Lüks Otel
2- Everland (Paris): Seyahat Eden Tek Odalı Lüks OtelParis'teki Everland banyosu, battal boy yatağı ve dinlenme odasını barındıran yalnızca tek dairelik bir otel. Everland'i ayrıcalıklı kılan ise sanatsal görünümünün yanısıra seyahat ediyor olması. Almanya, Leipzig'teki Çağdaş Sanat Müzesi, Eiffel Kulesi'ne bakan Paris'teki Palais de Tokyo'nun çatısı gibi en sıradışı yerlerde duran otelde bir gece geçirmenin fiyatı hafta içi 333 Euro, haftasonu ise 444 Euro.

3- Girrafe Manor (Kenya): Sevimli Bir Zürafa Eşliğinde Yemek Yediğiniz Bir Otel
3- Girrafe Manor (Kenya): Sevimli Bir Zürafa Eşliğinde Yemek Yediğiniz Bir OtelNairobi'nin dışındaki 56 hektarlık orman ile kaplı bu küçük otel zürafa sürüsü ile ünlü. Girrafe Manor, kahvaltı ederken zürafa besleyeceğiniz ve bu sevimli hayvanların fotoğraflarını çekebileceğiniz dünya üzerindeki tek yer. Mutfakta, kapı önünde ya da yemek salonunda otururken zürafalar kafalarını pencerelerden içeri daldırıyor. Ayrıca otelin çevresinde bir çok kuş türü, yabani domuz ve antilop bulunuyor.

4- Hotel de Glance (Kanada)
4- Hotel de Glance (Kanada)Tamamen buz ve kardan yapılmış olan bu eşsiz tek katlı otel 2000 yılından itibaren her sene yeniden yapılmaktadır. Hotel de Glance'in 9. sezonu 4 Ocak'tan 29 Mart'a kadar sürdü. Bu mekan eşi benzeri olmayan dünyaca ünlü bir kış deneyimi sunuyor. 5.5 m yüksekliğe sahip buz oteli yapmak her yıl 500 ton buza ve 15,000 ton kara mal oluyor. Yapımı 5 hafta süren, mobilyaları buzun oyulmasıyla yapılan otel tam bir sanat eseri niteliğinde.

5- Jumbo Hostel (Stockhlom): Dünyanın İlk Uçak Oteli
5- Jumbo Hostel (Stockhlom): Dünyanın İlk Uçak OteliDünyanın ilk uçak oteli Stockholm'de bulunuyor. Bu terk edilmiş Boeing 747 jumbo jet uçağı parçalanarak yok edilmekten kurtarılmış ve Stockholm'daki Arlanda Havalimanı'nda 25 odalı bir otele dönüştürülmüş. 6 m2 genişliğindeki odalarda yassı ekran televizyonlar ve tavanda yer alan bagaj bölmeleri bulunuyor. Uçağın arka tarafında resepsiyon, cafe ve içinde duş alınabilen banyolar bulunuyor, ki bu da paylaşmanız gerektiği anlamını taşıyor! Uçağın ön kısmında bir toplantı odası yer alıyor, kokpit ise yeni evli çiftler için hazırlanmış bir oda olarak kullanılıyor. Çok konforlu bir otel gibi görünmese de, farklı bir atmosferde bulunmak isteyenler için ideal.

6- Das Park Hotel (Avusturya): Odalar Beton Boru İçerisinde Bulunuyor
6- Das Park Hotel (Avusturya): Odalar Beton Boru İçerisinde BulunuyorBeton kanalizasyon borularından odaları olan otel kulağa biraz tuhaf gelebilir fakat bu sanatsal yapı ucuz konaklamayı sağlama amaçlı tasarlanmış. 9.5 ton ağırlığındaki boruların içinde çift kişilik yatak ve minibar yer alıyor. Ayrıca 01:00'e kadar oda servisi hizmeti bulunmakta. Ancak geç uyananlar için pijama ile yatmak akıllıca bir seçim olur çünkü turistler içeriye bakıyor olacak!

7- Sala Silvergruva (İsveç): Gümüş Madeni İçinde Yer Alan Tek Odalı Otel
7- Sala Silvergruva (İsveç): Gümüş Madeni İçinde Yer Alan Tek Odalı OtelDünyanın en iyi korunmuş madenlerinden biri olan tarihi Sala Gümüş Madeni'nin içinde, yerin 155 m altında bulunan Sala Silvergruva tek odalık bir otel. Sala'dan, en parlak döneminden bu yana yılda yılda 3 ton gümüş çıkarılıyor. Günümüze kadar toplam 400 ton gümüş ve yaklaşık 40,000 ton grafit el ile çıkarılmıştır. Burada kalırken gefce tuvalete gitmek için uyanırsanız sğa döndüğünüzden emin olun, yoksa kendinizi dolambaçlı yolların, çok büyük mağaraların ve sihirli göllerin ortasında bulabilirsiniz.

8- Hotel Im Wasserturm (Almanya): Su Kulesinin İçine İnşa Edilmiş Otel
8- Hotel Im Wasserturm (Almanya): Su Kulesinin İçine İnşa Edilmiş OtelKöln'de bulunan uluslararası lüks otel 19. yüzyıl Avrupa'sının en büyük su kulesiymiş. 1990 yılında ise Fransız tasarımcı Andree Putman bu kuleyi 78 odalık zarif bir otele dönüştürmüş. Dünya Miras Listesi'ne eklenen bu modern yapı hala su kulesi mimarisinin izlerini taşıyor.

9- Waterworld Hotel (Çin): Su İle Kaplı Etkileyici Otel
9- Waterworld Hotel (Çin): Su İle Kaplı Etkileyici OtelArtkin Mimar Grubu bu büyüleyici yapı ile uluslararası tasarım yarışmasında birinci oldu. Çin, Songjiang'de bulunan, su ile kaplı taş ocaklarının üzerine inşa edilmiş olan 400 odalı otel, taş ocaklarının doğal öğelerini barındırıyor. Su altındaki alanları ve misafir odaları ile eşi benzeri olmayan Waterworld Hotel'de ayrıca cafeler, restoranlar ve spor salonları da yer alıyor

10- De Vrouwe van Stavoren Hotel (Hollanda): Geri Dönüştürülmüş Şarap
10- De Vrouwe van Stavoren Hotel (Hollanda): Geri Dönüştürülmüş ŞarapHollanda'daki De Vrouwe van Stavoren Hotel, İsviçre'den aldığı 4şarap fıçısını geri dönüştürerek onları oda haline getirmiş. Eskiden 14,500 litrelik Beaujolais şarabı ile dolu olan fıçıların her biri iki kişilik ve yatak odasının yanısıra bir banyo ve oturma odasını da içinde barındırıyor.Eğer şarap tutkunu değilseniz fıçılara sinmiş olan şarap kokusu sizi biraz rahatsız edebilir. Hollanda'nın kuzeyindeki Stavoren'de bulunan otel müşterilerine çok keyifli bir deneyim imkanı sunuyor. Fıçı odaların bir gecelik fiyatı sezonuna göre 74-119 Euro arasında değişiyor. Eğer kış mevsiminde bir oda tutarsanız geceliğine yalnızca 18 Euro ödüyorsunuz, ki bu fiyat diğer otellerinkine kıyasla epey düşük kalıyor.