enteresan.com LogoDünyanın En Muhteşem Manzaraları

Yeryüzünde kesinlikle tadı çıkarılması gereken muhteşem manzaralar yer alıyor. Kesinlikle görmeniz gereken manzaralardan en büyüleyici olanları konunun devamında!
Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

1. Sydney Opera Binası ve Harbour Köprüsü: Köprüyle beraber Port Jackson'da yer alan Sydney Opera Binası, dünyanın en etkileyici inşalarından biri olarak görülüyor ve dünyanın en güzel manzarası oylamasında da birinci oluyor. Bu yapının iki ana salonu, beş prova odası, beş oyun salonu ve sayısız alış-veriş mağazası, barı, restoranı var. Sydney Harbour Köprüsü, dünyanın en fazla uzunluğa sahip köprülerinden ve Opera Binasıyla beraber en ikonik görüntülerinden birini oluşturuyor.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

2. Mauritius: Hint Okyanusu'nun mücevheri Mauritius, kültürlerin ve mutfakların bir araya geldiği bir nokta. Sene boyunca devam eden kıskanılası sıcaklıkları ve çekici görüntüsüyle ada, misafirperverliğiyle tanınıyor. En meraklı konukları bile mutlu edebilecek yerler bulunuyor ve o bölgeden geçmekte olan yolcu gemilerinin de popüler bir uğrak noktası.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

3. Wakatipu Gölü, Queenstown, Yeni Zelanda: Yeni Zelanda'nın üçüncü en büyük gölü, bu nefes kesen güzelliği sayesinde en iyi manzaralar arasında ilk beşe girmeyi başarıyor. Buzlu dağların oluşturduğu zeminle 77 km'lik göl su sporları, balık tutma ve yürüyüş içn oldukça popüler. Gölde tatlı su bulunduğu için buzul suları düzenli olarak 12 santime kadar inip çıkabiliyor. Bir Maori efsanesi bu doğal fenomeni, eski bir canavarın derinliklerde atan kalbi olarak görüyor.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

4. Victoria Şelaleleri, Zambia: Zambia ve Zambezi ülkelerinin sınırlarında bulunan etkileyici Victoria Şelaleleri, 128 metreden aşağıdaki geçite akarak dünyanın en fazla düşen suyunu yaratıyor, Niagara Şelalesi'ni bile gölgede bırakıyor. Hangi açıdan bakmak isterseniz isteyin, manzara muhteşem görünecektir. Fakat en etkileyicisi yukarıdan görünüm. Eğer yeterince cesur olduğunuzu da düşünüyorsanız Batoka Boğazı'nın ünlü raftinglerini kaçırmayın. Belki de bungee-jumping denemek istersiniz. Her ne yaparsanız Victoria Şelalesi yolculuğunuz unutulmaz olacak.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

5. Antrim Coast Road, Kuzey İrlanda: A2 olarak da bilinen bu yer, inanılmaz sahil şeridini çevreleyen tek yönlü bir araç yolu ve Kuzey İrlanda'nın turistik mekanlarının çoğunu geçiyor. Yolun üzerinde bir Norman kalesini de ziyaret edebilirsiniz.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

6. Bora Bora, Fransız Polinezyası: Polinezya adalarının en canlısı olarak gösterilen Bora Bora, etrafını çevreleyen mükemmel lagünüyle meşhur. Dış sulardan korunan bu volkanik adanın berrak ve ılık suları, dost canlısı insanları ve rakipsiz dalış olanakları var.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

7. Büyük Kanyon, Arizona, Amerika Birleşik Devletleri: Büyük Kanyon, Büyük Kanyon Ulusal Parkı'nın içinde bulunuyor. Arizona'daki 434 km'lik bu yarığın derinliği bazı yerlerde 1609 metreye kadar ulaşabiliyor. Bu doğal olay ancak çıplak gözle ve kişisel tecrübeler doğrultusunda algılanabilir. İki milyar yıldan daha yaşlı olan Büyük Kanyon, dünyanın her yanından ziyaretçi çekmekle beraber filmlerde yer aldı, şarkılara da ilham kaynağı oldu.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

8. Machu Picchu Yıkıntıları, Peru: Dünya tarafından İnkaların kayıp kenti olarak bilinen Machu Picchu harabeleri, Peru'da dağların iki doruk noktası üzerinde bulunuyor. 1911 senesinde Hiram Binghaö tarafından yeniden keşfedilen kentin İnka soyluları için inşa edildiği zannediliyor, çünkü eşsiz coğrafî konumu ve doğal savunmaları, saldırılara karşı bir garanti verebilecek nitelikte. Machu Picchu kalıntıları, bugün dünyanın en çok ziyaret edilen yerlerinden bir tanesi.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

9. Buachaille Etive Mor, Glencoe, İskoçya: Bu göz alıcı dağ, İskoçya'nın en ünlü tepelerinden birisi ve doğal olarak da dünyanın en güzel manzaralarından biri olarak kabul ediliyor. Dört ayrı doruğu olan bu dik dağ, en güzel kuzey ve doğu açılarından izleniyor. Kışları tepesi kar dolan Buachaille, tırmanışçıların favorisi.

Dünyanın En Muhteşem Manzaraları

10. Angel Şelaleleri, Venezuela: 914 metreden fazla bir uzunluğu olan Canaima Ulusal Parkı, Venezuela'daki Angel Şelaleleri, dünyanın en yüksek dökülen şelalelerinden biri. 1937 senesinde şelaleyi 'keşfeden' Amerikalı havacının adını alan Angel Şelalesi, bugün Venezuela'nın en önemli turistik merkezlerinden birisi. Bu şelaleyi görmenin pek çok yolu var ancak uzaklığı, ulaşımı pek kolay bir hâle getirmiyor. Kişisel bütçenizden şelalenin etrafındaki bulutlara kadar pek çok şey de seyahatinizi engelleyebilir. Bölgeyi havadan görmek mümkün ancak mücadeleci yürüyüşçüler, bu zorlu yolda bire bir tecrübeler yaşamayı daha çok tercih ediyor.

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları