enteresan.com LogoDünyanın En Pahalı Patatesi: La Bonnotte

Pahalı yemek denenince insanın aklına genellikle patates gelmez ama La Bonnotte pek çok pahalı yiyeceği gölgede bırakıyor.
Dünyanın En Pahalı Patatesi: La Bonnotte
Dünyanın En Pahalı Patatesi: La BonnottePatetes herhalde bir tüm dünyada tüketilen en ucuz yiyeceklerden biri. Her mutfağın vazgeçilmezi patates pazarında en makul fiyatlı sebzelerinden biridir. Ancak La Bonnotte öyle bir patates dünyanın en pahalı yiyeceklerinden biri ve sadece az sayıda seçkin, lüks restoranlarda bulunuyor. La Bonnette, 700 dolarlık kilo fiyatı ile dünyanın en pahalı patatesi unvanına sahip. Bu fiyatın nedeni sadece lezzetli oluşundan kaynaklanmıyor. La Bonnette, dünyanın en nadir patateslerinden biri. Sadece Fransa'nın batısındaki Noirmoutier adasında yetişiyor ve yılda ancak 100 ton ürün alınabiliyor.

La Bonnette makineyle hasat yapılamayacak kadar hassas o yüzden elle toplanması ayrıca tuzlu ve lezzetli tadı için de alg ve su yosunundan oluşan bir gübreyle yetiştirilmesi gerekiyor. Bu zorluklar da çok sayıda üretilmesine engel oluyor. Her ne kadar dünyanın en pahalı patatesi olsa da görünüş olarak gayet sıradan bir patates gibi gözüküyor.