Dünyanın En Soğuk Yerleşim Yeri Oymyakon ve 25 Buz Gibi Fotoğraf Karesi

Sizinle dünyanın en soğuk yerleşim yeri olan Oymyakon’dan bakınca bile içinizi üşütecek o noktaya gitmiş Yeni Zellandalı fotoğrafçı Amos Chapple'in buz gibi kış fotoğraflarını paylaşıyoruz. Bu fotoğrafları görünce ülkemizin kışlarına şükredeceksiniz :)

1. Oymyakon, Rusya’nın kuzeydoğusunda yer alan Sakha bölgesinde. Burası dünyanın en soğuk yerleşim bölgesi kabul edilmiş durumda.


2. Oymyakon’a gidebilmek için çorak ve ıssız topraklar üzerindeki karayolunda 2 gün yolculuk etmek gerekiyor.


3. Oymyakon, Sibirya’da konuşulmakta olan yerel dilde “Donmamış Su” demek. Bu adın, eskiden ren geyiği çobanlarının gittiği kaplıcalardan geldiği düşünülüyor.


4. Sakha’daki Oymyakon Vadisi, Kuzey Yarımküre’de kaydedilen en düşük sıcaklıktaki bölge. 1924'de kaydedilen sıcaklık: -71.2 derece.


5. Bu kadar zorlu bir iklime rağmen Oymyakon’da 500 kişi yaşamaya devam ediyor.


6. Kasabada okullar, postane, banka ve hatta bir uçak pisti dahi mevcut..

6. Kasabada okullar, postane, banka ve hatta bir uçak pisti dahi mevcut..


7. Burada yaşam, hayvanlar için de insanlar içinde zor, hemen hemen her şey kar ve buzlar altında.


8. Tünellerin iç kısmında buz kristalleri oluyor, hatta tüneli kapatacak noktaya ulaşıyor.


9. Marketlerde buzdolabına, derin dondurucular kullanılmıyor, çünkü satılan her şey zaten donmuş durumda!


10. Tüm bu zorlu koşullara rağmen yaşam olağan akışında sürüyor. Çocuklar okula, yetişkinler de işlerine gidiyor.


11. Oymyakon’a gitmek için Yakutsk’tan yola çıkan gezgin Amos Chapple de bu yolculuğu esnasında çok enteresan şeylere şahit olmuş.


12. Yakutsk bölgesi, Oymyakon’a göre daha sıcak bir yerleşim yeri, 300 bin kişinin yaşadığı şehirde ortalama sıcaklıklar -34 derece seviyelerinde oluyor.


13. Bu denli soğuk bir iklimde insanların da soğuk ve içine kapanık olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Chapple bölgenin insanlarını “arkadaş canlısı, yaşamasını bilen ve iyi giyimli” olarak tanımlıyor, yani yaşam olanca güzelliğiyle sürüyor..


14. Soğukla mücadele etmek yalnızca sıkı giyinmekle olmuyor tabi ki, Chapple buradaki insanları soğukla mücadele etmek için Rus Çayı dedikleri Votkayı içtikleri söylüyor.


15. Bölgede insanlar pek çok işle ilgileniyorlar: meşgul, ormancılık, avcılık, vb. Bunların yanında ekonominin ana lokomotifi elmas ticareti.


16. Burada soğuk savaşın etkilerini görülmüyor, çünkü bölgenin insanı çok daha dışa dönük bir yapıya sahip ve imparatorluğun çökmüş olması onlar için bir gurur meselesi değil.


17. İki gün devam eden Oymyakon yolculuğu esnasında aracı devamlı olarak çalışır vaziyette tutmaları gerektiğinden bahsediyor Chapple ve bunun için yol üzerinde 24 saat açık benzin istasyonları bulunuyor diyor.


18. Ama işçilerin böylesine soğuk bir iklimde devamlı çalışması mümkün değil tabi ki , ıssızlığın ortasındaki istasyonlarda işçiler iki hafta çalışıyor iki hafta dinleniyor.


19. Köyün girişinde komünist dönemden kalma bir anıt bulunuyor ve anıtta 1924’te görülen rekor sıcaklık -71.2°C’ye gönderme yapmak için “Soğuğun Kutbu Oymyakon” yazıyor.


20. Oymyakon’daki hava her insanın dayanabileceği bir hava değil, bu sert iklim Chapple’i çok zorlamış: “Soğuğun bacaklarımı yakalayıp sıktığını hissettim. Tükürüğümün donup dudağıma batan küçük iğnelere dönüşmesini şaşkınlıkla izledim” diyor.


21. Oymyakon’da toprak donmuş durumda, bu nedenle evlere su taşımak için boruları kullanmak olanak dışı. Bu yüzden Oymyakon’da tuvaletler evlerin dışında yer alıyor.


22. Donmuş toprak yalnızca su taşımayı imkansız hale getirmiyor, insanlar ölülerini gömmek için önceden toprağı ısıtıp kazılmasını kolaylaştırmak için devasa ateşler yakıyorlar.


23. Oymyakon’da tarım yapılamıyor. Ya ormanla ya hayvancılıkla ya da belediyenin sağladığı işlerde çalışma zorunluluğu var.


24. Düşünmesi dahi insanın üşüten bu kadar sert bir iklimde insanların nasıl yaşıyor olduğuna şaşırsanız da Oymyakon’da yaşam çok normal bir biçimde sürüyor...


25. Peki hava hiç ısınmıyor mu? Tabi ki ısınıyor, hatta yaz aylarında hava sıcaklığı 35 derecelere bile çıkabiliyor.


Siz böyle bir yerde yaşayabilir miydiniz?

Siz böyle bir yerde yaşayabilir miydiniz?