enteresan.com LogoDünyanın En Yaşlı Yapışık İkizleri

Maureen 1951 yılında ikiz bebek bekliyordu. Yapışık ikiz olabileceği aklından geçmiyordu.
Dünyanın En Yaşlı Yapışık İkizleri

Gövdeden yapışık olan ikizler, doğduklarında hayatta kalacaklarına ihtimal verilmiyordu. Doktorlar bütün gece ikizleri ayırma umuduyla çalıştılar.

Şimdilerde Ronnie ve Donnie 57 yaşında. Dünyanın en yaşlı yapışık ikizleri olan, Ronnie ve Donnie uzun yaşamlarıyla tıp dünyasını şaşırtmaya devam ediyor.

Dünyanın En Yaşlı Yapışık İkizleri

Ölümün kıyısında olduklarını düşünen çift, kapılarını araştırma ekibine açtı. Sıradışı hayatları inceleyip, araştıran uzmanlar tarafından çiftin yaşadığı deneyimleri beraberce inceleyecekler.

Yine de beraber yaşamanın, bir erkeğin hayatında getirdiği avantajlar yok değil. Günlük basit görevleri birbirlerine yardımcı olarak kolayca başarabiliyorlar. Mesela traş olmak için, hiçbir zaman bir aynaya ihtiyaç duymamışlar. Ronnie Donnie'nin yüzünü traş ettikten sonra, Donnie Ronnie'i traş ediyor.

Dünyanın en yaşlı ikizleri 18 mart'ta, yapışık ikiz bekleyen bir ingiliz anneye (Lisa Chamberlain) brifing verecek. Sadece nasıl hayatta kalınır değil, nasıl daha mutlu bir hayat sürülebilir? Anlatacaklar.

Ronnie ve Donnie'nin küçük kardeşi Jim: " Kontrol etmeleri gereken 4 kol ve 4 bacakları var. Buna alışmak yıllar sürüyor. Biryerden biryere gitmek istediklerinde; sadece birbirlerine bakıyorlar. Bu bir çeşit telepati. 2 farklı insanın mükemmel bir harmoni içinde aynı şeyleri düşünmesi. İnanılmaz."

"Her ay dışarı güzel bir akşam yemeğine gidiyorlar. İkisi de kendi favori yemeklerini yiyorlar. Herkes onlara normal bir insana davranır gibi davranıyor. Zaten oldukları şey de bu. Kendilerine ait eşyaları var. Tek bir kişi gibi gözükselerde, her eşyalarından iki tane var. Bu kendi kimliklerini bulmaları açısından çok önemli"
İkizler ev işlerini ve kişisel işlerini yapmayı kolayca yapabiliyor. Bir elin yapamadığını öteki el yapıyor. Hatta Ronnie, Donnie'i "Küçük Karıcım" diye çağırıyor. Çünkü Donnie çok evcümen.

Fakat aynı bedeni ortak kullanmak her zaman o kadar da mutluluk getirmiyor.
İkizlerin tamamiyle zıt özellikleri var. Sürekli psikolojik savaş halindeler.

Kardeş Jim: " Genellikle kavgalar televizyon programları yüzünden çıkıyor. Bu yüzden şimdi iki tane televizyonları var. Eğer birisi televizyonun sesini biraz fazla açarsa, ötekisi kendi televizyonunun sesini daha da fazla açıyor. En son 4 ya da 5 ay önce bu şekilde bir kavga sonucu Donnie Ronnie'in gözünü morartmıştı. Her kardeş gibi birbirlerine kızıp, kavga edebiliyorlar. Fakat her kardeş gibi birisi kendi odasına çekilip, sakinleşip durumu daha iyi analiz etme şansları yok. Bu yüzden birbirlerine olan sinirleri genelde 4- 5 gün küs kaldıktan sonra geçiyor. Ronnie hiçbir şeyi takmaz hayatı yaşamaya bakarken, Donnie dik kafalı ve inatçı. Ne zaman sert bir şekilde kavga etseler, ağlamaya başlıyorlar. Biri bir diğerini alnından öpüyor, ve herşey yoluna giriyor."

İkizlerin Doktorları, Glenn Kwiat şunları ekliyor: "Ronnie ve Donnie'nin aynı vücudu paylaşması her zaman pozitif bir şey olarak karşımıza çıkmıyor. En sevdiğiniz insanla bile günün 24 saatini yapışık bir şekilde geçirdiğinizi ve ayrılamadığınızı düşünün. Onların bütün hayatları fedakarlık içerisinde sürüyor. Bazen yanlarına gittiğimde iki farklı renk göz görüyorum, birisi siyah, birisi mavi. Çünkü biri bir diğerini yumruklamış oluyor."

Dünyanın En Yaşlı Yapışık İkizleri

Diğer problemler ise, yaşam uzunluğu, bir kadına olan fiziksel istek ve hatta bebek.

Kardeşleri Jim: "Güzel bir kızla flört edip, aile kurmak baba olmak istiyorlar. Fakat yalnızca bir cinsel organları var. Kim baba olacak? Bu aralarında hep tartışma konusu oluyor? Sizce de olmaz mıydı?"

Doktor Kwait şunları ekliyor: "Cinsel organları normal. Gençken bu tarz sorunlar yaşamıyorlardı. Çünkü normal bir erkeğin hormonlarına ve isteklerine sahiplerdi. Gençken bu tarz soruları hiç düşünüp dert etmediler."

İkizler doğduğunda, uzun süren bir tıbbi süreçten geçtiler. Her 100.000 doğumda bir yapışık ikiz durumu oluyor. Doğduklarında 29 aylarını Saint Elizabeth hastanesinde geçiren ikizleri, en iyi doktorlar "ayırabilir miyiz?" sorusunun cevabını aradılar. Jim'in söylediğine göre; Ayrıldıklarında Ronnie'in yaşama ihtimali çok düşüktü. Ve babası bu riski almak istemedi.

Jim : "1 Bağırsakları ve 1 cinsel organları var. Sadece Donnie kontrol edebiliyor. Bu şekilde ayrılasalardı bile Ronnie'in bir cinsel organı olmayacaktı. 1950'lerde bu normal karşılanmazdı."

Jim ve ikizlerin doktoru Kwait kendilerini Ronnie ve Donnie'in ölümüne hazırlıyor.
Dr. Kwait:"Geçmiş örneklere baktığınızda, ikizlerden biri öldüğünde diğerinin de öldüğünü görebilirsiniz. Bir diğer durumda ise, ikizlerden biri öldüğünde, diğerinin ölmesi 17 - 18 saat sürebiliyor. Yaşamın bu noktasında, aklınıza cevabını bildiğiniz acı bir soru geliyor. Eğer kardeşim ölürse bana ne olacak?"

Tünelin sonuna doğru ilerlerken, Ronnie ve Donnie'in hayatında hiçbir pişmanlık yok. Yine de mutlu bir hayat yaşadıklarını düşünüyorlar.

Son olarak Ronnie şunları söylüyor: " Bizim inancımız şu: Tanrım bizi ayır. Güzel Tanrım bizi ayır. Tanrım bizi sen yarattın, bizi sen ayır. Fakat ameliyat bıçaklarıyla değil."

Dünyanın En Yaşlı Yapışık İkizleri
Dünyanın En Yaşlı Yapışık İkizleri