enteresan.com LogoDünyanın En Yüksek Binası

Kapladığı hacim ve yükseklik bakımından en kısa sürede biten en büyük yapı olarak da ilan ediliyor...
Dünyanın En Yüksek Binası

Dünyanın En Yüksek Binası

Petrolü sömüren Araplar'ın elinde birşey kalmayınca turizme yönelmeye başladılar. 2005 senesinden beri süre gelen "Dünyanın En Yüksek Binası" tartışmasına artık son noktayı Burj Dubai yapısı koydu. Hem de öyle 1-2 metre farkla değil, baya büyük bir mesafeyle resmen ezdi geçti.

Burj Dubai'nin yapımına tam olarak 2004 senesinde başlandı. Ayrıca yapı, kapladığı hacim ve yükseklik bakımından en kısa sürede biten en büyük yapı olarak da ilan ediliyor. Aslına bakarsanız, Burj Dubai, bir çok rekora imza atmış bir bina. Kendisinden önce Çin Halk Cumhuriyet'ine özerk bir şekilde bağlı olan Tayvan'da, Taipei şehrinin Taipei-101 binası bulunuyordu. Taipei-101 509 metre yüksekliğine ulaşan, dünyanın en uzun binasıydı. Ancak gelin görünki, Araplar işi birazcık abartmış. Burj Dubai, proejelendirme aşamasındayken son tepe noktasının 812 metreye ulaşacağını bildirmişlerdi. Dün resmi olarak açılan binanın eriştiği son nokta ise 852, işin ilginç yanı ise, Araplar binayı uzatmaya devam edecekmiş. Daha sonra ilave edilecek olan antenler ile birlikte 1 km'ye kadar erişebilecek olan Burj Dubai kulesi, rakiplerini ezerek açık ara farkla dünyanın en yüksek binası olarak gösteriliyor.

160 katlı olan Burj Dubai'nin içinde daireler, alışveriş merkezleri, oteller ve ticaret merkezleri olacağı söyleniyor. Yaklaşık 4 milyar dolara mâl olan yapı, kısacası küçük bir şehir. Yaşamak için binadan dışarı çıkmanıza bile gerek kalmayacak. Burj Dubai sizin yaşadığınız şehir ise, Dubai sokaklarını da başka bir şehir olarak düşünebilirsiniz.
Peki Burj Dubai başka ne gibi "En"lere imza atmış? Dünyanın en hızlı asansörüne sahip Burj Dubai, saatte 64 km hızla hareket eden bir taşıma kabinine sahip. Yani bu da saniyede 10 metre anlamına geliyor. Binaın zemin katından tepe noktasına çıkış oldukça kısa sürüyor olsa gerek. Peki başka? Dünyanın en yüksek noktasında bulunan camii'ye de sahip bir bina Burj Dubai. 160 katlı bina yapısının, 158. katında bulunan camii, özel olarak dizayn edilmiş. Peki başka? Bir sonraki konuyu da diğer bir "En" başlığı altında yazacağız. Son olarak, Google Earth programını kullanan kişilere tavsiyemiz, binanın 3 boyutlu görüntüsünü buradan görebilirler. Bence bir göz atın, adında görün adamlar nasıl bir bina yapmış. Mutlaka gidilip görülesi bir yapı Burj Dubai. Bakalım ona rakip olabilecek başka bir bina inşa edilecek mi?

Dip not: Burj Dubai'e rakip olarak tekrar Dubai'de yükselmeyi hedefleyen ve sadece temelleri 3 sene sürecek olan Al Burj binası, 1.400 metre yüksekliğinde olacak. Yani Burj Dubai'nin üzerinde bir tane Taipei-101 koyun, bir 100 metre daha çıkın alın size Al Burj!

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

Eşinize kesinlikle okutun!

Akşamdan Kalma Ve Gözünde Morlukla Uyandı – Eşinin Mektubunu Görünce Mutluluktan Ağladı Dışarıya çıktığınızda aldığınız alkol oranına dikkat etmelisiniz. Aksi halde uyandığınızda, bir önceki gece yaptığınız bir şeyden pişman olabilirsiniz.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Çinli Gelin İle Kaynanası

Çinli gelin ve geçimsiz kaynanası arasında geçen muhteşem bir hikayeyi sizlerle paylaştık. Umarım beğenirsiniz.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...

Japon bilim insanı: Batı, Türkiye'yi savaşmadan yok ediyor!

Japon antropolog Kalyo Yasuo, Türklerin bir türlü dile getiremediği ve kabullenmek istemediği bir gerçeği yaptığı araştırmada tek tek sıraladı. Yasuo, araştırma raporunu aylar önce paylaşmasına rağmen gerekli etkiyi uyandıramadı.