enteresan.com LogoDünya'nın En Zor Yarışı

Organizatörlerin dediği bu...

Akıl hastalarının ve mazoşistlerin dünyasına hoş geldiniz. Le Marathon des Sables'ın resmi sitesinde hakkımızda bölümünü ziyaret ettiğinden söylenen bu. Ve bence bunu sadece laf olsun diye söylemiyorlar, ciddi olarak bunu kastediyorlar. Burada bahsettiğimiz şey, 6 gün içinde 243 km. çölü aşmak. Bu, sırtınızda çantanızla beraber, 50 derece sıcaklığı üstünde, 5 tam ve 1 yarım maraton koşmak demek.

Dünya nın En Zor Yarışı

Kendi yemeğinizi kendiniz hazırlamak, dolayısıyla yanınızda ne getirdiğinize dikkat etmek, sizi hiç te dostça karşılamayan Sahara çölünde geceleri kamp kurmak için çadırınızı kurmak zorundasınız. Yiyecekler porsiyon halinde ve belirli kontrol noktalarında veriliyor. Dolayısıyla biraz su alabilmek için bu kontrol noktalarına ulaşmanız gerekli. Engebeli arazi ayaklarınıza geri dönüşü olmayan hasarlar verebileceği için görünüşe göre ekipman çok önemli. (Engebeli, kayalık, taşlı zeminlerde ve kum tepelerinde koşuyor olacaksınız.)

Şimdi ise en çılgın kısmı geliyor. Eğer Le Marathon'a başvuracak kadar çılgınsanız, giriş ücreti için 5000$ ödemek zorundasınız. Ekipmana, ulaşıma, antrenmana harcayacağınız onca paradan bahsetmiyorum bile. Bence Dünya'nın en pahalı yarışı da demelilerdi.

Dünya'nın En Zor Yarışı
Dünya'nın En Zor Yarışı
Dünya'nın En Zor Yarışı
Dünya'nın En Zor Yarışı