enteresan.com LogoDünya'nın İlk Leed Araba Parkı: Santa Monica Civic Center

Dünya'nın ilk LEED (Leadership in Energy and Environmental Design / Enerji ve Çevreci Tasarımda Liderlik) araba parkı: Santa Monica Civic Center...
Dünya'nın İlk Leed Araba Parkı: Santa Monica Civic Center

Göze hoş gelen estetik çalışmalar ve sürüyle çevreci bina inşa uygulamaları, Santa Monica Civic Center araba parkı binası biçiminde, yeni bir tezatın oluşmasına yol açtı. Bu bina, Amerika Birleşik Devletleri'nin ilk LEED sertifikasına sahip, araba parkı binası olma yolunda ilerliyor. Bu bina, LEED felsefesinin tüm sürdürülebilirlik faydalarını alıp, sürekli bir şekilde aşırı araç kullanıp, oldukça fazla benzin sarfiyatı yapan insanların araçlarını park edebileceği bir alanda kullanıyor. Buda bir tezat oluşmasına ve çatışmanın her iki tarafının da desteklenmesine yol açıyor.

Bu bina, Amerika'nın çevreci bina tasarımı konseyinin, LEED kriterlerinin neredeyse hepsine uyuyor. En üst katta bulunan solar fotovoltaik paneller, en üst kata park edilen arabalar için bir gölgelik görevi görüyor ve aynı zamanda, yerinde yenilenebilir enerji üretilmesine olanak sağlıyor. Bu binanın yapımında kullanılan materyaller, geri dönüştürülmüş malzemelerden elde edilmiş ve binanın boyası ise düşük uçucu organik içerik bulunduran boyalar ile yapılmış. Binanın tüm dış yüzeyi, düşük enerji kaplamaları ile kaplanmış. Bu da binanın ısınma ve soğutma yüklerini önemli ölçüde azaltarak, binayı enerji kullanımı bakımından verimli bir yapı haline getirmiş. Yağmur suyunu değerlendirme sistemi ise, su kaybını önlemeye yardımcı olarak, peyzaj uygulamaları ve diğer alan faaliyetleri için gereken su ihtiyacını karşılamayı sağlıyor.

Santa Monica Civic Center araba garajı, yer seviyesinin üstündeki 6 katı ve yer altındaki 1.5 katında bulunan alanlarda, yaklaşık 900 arabaya park imkanı sağlamış oluyor. Bu 900 araba alanından sadece 14'ü (yüzde 2'den bile daha aza geliyor), elektrikli arabalara ayrılmış durumda ve aküleri şarj etmek için elektrik çıkışları bulunuyor. Ayrıca, ücretsiz bisiklet park alanları da bulunuyor. Bu uygulama ise alternatif ulaşım çözümlerine özendirmek için yapılıyor.

Bu bina, Moore Ruble Yudell Architects and Planners ve James Mary O'Connor'ın AIA firması tarafından tasarlanmış. Environmental Design & Construction dergisine göre James Mary O'Connor ve takımı, Santa Monica şehrinin gereksinimlerinden biri olan, kendi gücünü güneş enerjisi ile temin eden bu 6 katlı yapının, hem estetik hem de sürdürülebilirlik kriterlerini, oldukça başarılı bir şekilde sunmasını başarabilmişler.

LEED kriterlerine uyabilmek için uğraşan bir araba park binası düşüncesi, 'sürdürülebilirliğe karşı olan bağlılık ve tutku' yu, 'oldukça aptal bir hikaye' ye dönüştürüyor.Bu iki bakış açısı arasında bir yerlerde, bu binanın kuşku verici tanımı yatıyor. Bunun yanında insanların çoğu, eğer araba park binaları yapmaya devam edeceksek bile, bu yapıların doğaya olabildiğince az zarar vermesi konusunda çalışmalar yapmamız gerektiği konusunda hem fikir olacaktır. Fakat ana amacının, doğaya oldukça zarar verdiği bilinen benzinle çalışan araçları barındırmak olduğu söylenen bir binanın, LEED kriterlerine uygun olması nedeniyle, çevreci ve doğa dostu bir tasarım olarak kabul edilmesinin, ne kadar doğru olacağı sorusu hep kafaları kurcalayacaktır.

Dünya nın İlk Leed Araba Parkı: Santa Monica Civic Center

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Kendi tırnaklarını yerken hayatını kaybetti - Dikkat

Sağlığınızı tehlikeye atabilecek yaygın bir alışkanlık tırnak yemek.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Bir öğrenci annesinin, veli toplantısı sonrası yazdığı yazı paylaşım rekorları kırıyor

Bugün oğlumun veli toplantısındaydım. Daha doğrusu öğretmen-veli görüşme gününde. Ortaokulda olan oğlumun sanırım altı öğretmeni ile görüştüm. Her bir öğretmenin odasının önündeki kuyrukta uzun uzun bekledim.

Bir Pakette 20 Sigara Olmasının Sebebi Buymuş.. Yuh Artık..!

Üsküdar Üniversitesi’nden Psikiyatri Uzmanı Dr. Azer Bağırov, bir pakette 20 dal sigara bulunmasının sırrını açıkladı.

Evlilere Niçin Karı Koca Derler?

Evli insanlara neden karı koca denir, bir tahmininiz var mı? Yüzlerce yıldır devam eden bu geleneğin sebebini merak ettik ve sizin için araştırdık. İşte yanıtı.

Dünyanın En Farklı 6 Bebeği

Kurbağa bebekten 3 kollu bebeğe... Doğan en ilginç bebekler...