enteresan.com LogoDüsseldorf'un Enerji Tasarrufu Sağlayan Stadttor Kapısı

Avrupa'daki şehir kapıları, hem fonksiyonel hem de estetik önem açısından uzun bir geçmişe sahip...
Düsseldorf'un Enerji Tasarrufu Sağlayan Stadttor Kapısı

Avrupa'daki şehir kapıları, hem fonksiyonel hem de estetik önem açısından uzun bir geçmişe sahip. Almanya'nın Düsseldorf kentindeki Stadttor kapısı da bu kapılardan biri. 1998 yılında tamamlanan çift cam yüzeyli yapı, geleneksel tasarımı 20.yüzyılın ileri teknolojili performans becerileriyle birleştiriyor. Radyan ısıtmadan etkin soğutmaya kadar enerji tasarruf sistemleri, şu ana kadar gördüğümüz en gelişmiş ve en ileri teknolojili sistemlerden.

Petzinka Pink & Partners tarafından tasarlanan Stadttor, şehrin ana caddesi üzerinde bir koruyucu olarak duruyor adeta. 52 metrelik iki kule, 56 metre yüksekliğindeki avluyu çevreleyerek maksimum doğal gün ışığı aydınlatmasına izin verecek şekilde tasarlandı. Her kattaki iklim dengeleyici koridorlar, temiz havayı bina yüzleri arasında dolaştırarak yıl boyunca %60 oranında doğal soğutma sağlıyor.

Stadttor'un mekanik sistemleri binanın her tarafına yerleştirilmiş 14.000 sensör sayesinde bilgisayarla işlenerek enerji tasarrufu düzenlenebiliyor ve maksimize edilebiliyor. Kış aylarında yapı, yerinde toplanan ısıyı ve Stromkraftwerks tarafından üretilen aşırı sıcaklığı kullanıyor.

Şık, uzun ömürlü aydınlatma sistemleri merkezi olarak programlanabiliyor ve çalışma alanlarında bireysel olarak kontrol edilebiliyor. Doğal gün ışığı aydınlatması, doğal soğutma ve nem kontrolü, yapının enerji performansını geliştiren optimum termal rahatlık sağlıyor.
Stadttor'un tüm yapı tasarımı ve sistemleri, kapalı sistemde, konvansiyonel olarak ticari alanlarda %70'e varan enerji tasarrufu sağlıyor.

Düsseldorf un Enerji Tasarrufu Sağlayan Stadttor Kapısı

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Yeni Yıl Mucizesi Dördüzler

Sean ve Lisa Kelly, yanıbaşlarında duran sepetteki dördüzlerine bakmaktan kendilerini alamıyor.

Bu Babayı Alkışlıyoruz: Eşime Yardım Etmiyorum

Karısına yardım etmeyi reddeden bir adamdan daha iyi ne olabilir şu hayatta? Dünyanın gerçekten bu tip erkeklere daha çok ihtiyacı var.

Ormanda Saklı Yüzleri Bulmaca

Resimde saklı yüzleri bulabilir misiniz?

Ölen Kız Kardeşini Son Defa Güldürmek İçin Bunu Yaptı – Sonrasında Bir Mucize Gerçekleşti

Küçük çocukları hasta olan annelerin acısını tahmin etmek bile zordur.Amy ve Stephen Smith, kızları Poppy doğduktan sonra bir rahatsızlığı olduğunu fark ettiler. Erken doğan Poppy’e doktorlar moebius sendromu teşhisi koydu. Moebius sendromuna sahip kişiler yüz kaslarını kullanamıyorlar. Bu da konuşmakta ve yemek yemekte zorluk çekmeleri anlamına geliyor.

Tenekede Tavuk Pişirmek

Tenekede yapılan tavuğun lezzeti gerçekten damakları çatlatacak cinstendir. Yapımı basit gözüksede ustalık gerektiren bir yemektir. Tavukları kömür yapmadan kızgın tenekeleri kaldırmanız gerekli.