enteresan.com LogoEbu Musa Câbir bin Hayyan ve H2SO4 Hikayesi

Ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov'a göre; Simyada yapılmış olan tüm keşiflerin en önemlisi, adı bilinmeyen biri tarafından yapıldı. Bu ilginç haberin detayları aşağıdadır.
Ebu Musa Câbir bin Hayyan ve H2SO4 Hikayesi
750'li senelerde, o zamana dek bilinen en üçlü asit; asetik asidin seyreltilmiş bir solüsyonu olan sirkeydi. Avrupa'nın çağdaş kişilerinin GEBER olarak bildiği Cabir İbn-i Hayyan, sirkeyi damıtıp asetik asidin daha saf halini ortaya çıkardı. Bu oldukça büyük bir gelişme sayılıyordu çünkü; o zamana dek kimyasal değişimin yalnızca ısı ile olabileceği düşünülüyordu. Şayet yeter kadar güçlü olurlarsa asitler de kimyasal değişime sebep olan ikinci faktör olabilirlerdi...

Ünlü bilimkurgu yazarı Isaac Asimov'un düşüncesine göre; Simyada yapılmış tüm keşiflerin en önemlisi, ismi bilinmeyen bir kişi tarafından yapılmıştır. Cabir İbn-i Hayyan'ın ismini kullanarak ve Cabir İbn-i Hayyan'dan tam 650 sene sonra (yaklaşık 1300'lü yıllarda) bu buluş, bugün okullarda H2SO4 şeklinde öğreniten Sülfürik asidin keşfiydi.
Keşfetmiş olan simyacı kendi ismini kullanmamış ve onun yerine, Avrupalıların Cabir İbn-i Hayyan'a vermiş oldukları GEBER adını kullandı. Olayın tuhaf yanı sahte GEBER olarak anabileceğimiz bu simyacı ile ilgili olarak maalesef ki bugün herhangi bir şey bilemiyoruz. Sahte Geber, günümüzde kullanılan en önemli endüstriyel kimyevi maddelerden biri olan sülfürik asidi ilk tarif eden kişiydi.
Sülfürik asit, asetik asitten çok daha kuvvetlidir ve daha önce mümkün olmayan pek çok kimyasal değişikliği mümkün hale getirmiştir. Bilim tarihi boyunca eşine pek rastlanılmayacak bu durumu yaratan her iki bilim insanını, bilime yapmış oldukları katkılarından ötürü saygı ve minnetle anıyoruz...

Bu Hafta Çok Okunan Blog Yazıları

HERŞEY DAHİL OTELLERDE ÇALIŞAN BİR AŞÇININ ENTERESAN İTİRAFLARI

Eğer her şey dahil sistemin uygulandığı bir otelde tatil yapacaksanız kulak kabartınız. Aşağıdakileri peşinen kabul etmiş oluyorsunuz.

Sadece 3. Bir Çocuk İstemişlerdi

Altız bebek doğuran kadının yaşadıkları inanılır gibi değil. Her şeye rağmen kadın ve kocası fotoğraflarda çok mutlu görünüyorlar.

Okuyup Okuyup Güleceğiniz Whatsapp Konuşmaları

Günümüz gençliği telefondan çok sosyal medya ve mesajlaşma programlarını kullanıyor. Bu mesajlardan en eğlenceli olan konuşmaları derledik ve galeri resimlerimizde yayınladık. Görselleri tıklayarak komik mesajları görebilirsiniz.

Sol Elinizi Uzatın, Size Karakterinizi Söyleyelim

Yapılan araştırmalara göre ellerdeki parmak uzunluğuna göre kişilik analizi yapmak mümkün.Peki siz bu üç farklı parmak uzunluğu şeklinden hangisine sahipsiniz ve karakteriniz nasıl? Galeri resimlerine tıklayın ve resimlerin altındaki parmak karakter analizini görün.

7 bin yıllık buğday Marmaris’te umut oldu

Muğla'nın Marmaris İlçesi'nde kiraladığı arazide 4 yıl önce organik tarıma başlayan mikrobiyoloji uzmanı Metin Öztürk, arkeolojik kazılarda çıkarılan küpte bulunan 7 bin yıllık Siyez buğdayı tohumunun birkaç tanesinden üretim yapmaya başladı. Öztürk, büyük verim elde ettiği Siyez buğdayının, Türkiye'nin buğday ihtiyacını karşılayabileceği gibi ihraç da edilebileceğini söyledi.

Kalp Çizginize Göre Karakter Analizi

Elimizde kalp çizgisi bulunur. Kalp çizgisi, serçe parmağı altından başlar ve orta parmağa doğru ilerler. Bu çizgi karakteriniz hakkınızda çok şey anlatır. Avucunuzdaki bu çizgi 4 farklı şekilde konumlanıyor. Peki, sizinki nerede? Galeri resimlerine tıklayarak resimlerin altında analizi okuyabilirsiniz.

Renk Körlüğü Testi

Yapılan bir araştırmaya göre, insanların %4.5'i renk körü. Sende 15 adımlık testi çözerek, renk körü olup olmadığını anlayabilirsin!

Japon Çocukları Neden Uysal ve Öfke Nöbeti Geçirmiyor: İşte Nedenleri

Japon çocuklarının nasıl hep uysal duran ve sık sık sinir krizine girmeyen ve öfke patlaması yaşamayan çocuklar olduğunu merak ediyor musunuz? İşte yanıtı haberimizin devamında.